#671 Newsy z dnia 21.05.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Samozwańczy Satoshi próbuje zawłaszczyć prawa do Bitcoina; SEC zatrzymuje duży schemat Ponzi; Regulacje kryptowalut w Japonii posuwają się do przodu; Organ regulacyjny Australii ostrzega przed scamem; Na giełdach wzrosty.
• Samozwańczy Satoshi próbuje zawłaszczyć prawa do Bitcoina:
Craig Wright złożył rejestrację praw autorskich w Stanach Zjednoczonych dla białej księgi Bitcoina autorstwa Satoshiego Nakamoto.
Dokumenty sądowe pokazują, że urząd praw autorskich w USA otrzymał rejestrację Wrighta jako autora białej księgi, a także większości oryginalnego kodu użytego do budowy Bitcoina. Australijski przedsiębiorca od dawna twierdził, że napisał plan kryptowaluty pod znanym pseudonimem.
Wydanie prasowe z 21 maja twierdzi, że amerykańscy urzędnicy otrzymali potwierdzenie, że Wright to rzeczywiście Satoshi Nakamoto, jednak wiadomość ta spotkała się ze sceptycyzmem ze strony niektórych komentatorów przestrzeni kryptografii.
Rejestracja praw autorskich polega po prostu na wypełnieniu formularza. Urząd ds. praw autorskich nie bada ważności roszczenia; po prostu to rejestrują. Niestety nie ma oficjalnego sposobu zakwestionowania rejestracji. Jeśli istnieją konkurencyjne roszczenia, Urząd po prostu zarejestruje je wszystkie.
– pisze Jerry Brito, dyrektor wykonawczy organizacji non-profit Coin Center.
Zgodnie z publikacją prasową, Wright podejmuje kroki, aby ustanowić się twórcą Bitcoina „po tym, jak był przerażony, widząc, że jego oryginalny projekt Bitcoina został zdruzgotany przez grupy deweloperów”.
Uważa się, że Wright planuje przypisać rejestracje praw autorskich do Stowarzyszenia Bitcoin.
Biznesmen jest obecnie głównym naukowcem w startupie nChain. Znany jest z przyciągania kontrowersji – główne platformy kryptograficzne niedawno zaczęły bojkotować Bitcoina SV, rozwidlenie Bitcoina Cash, które przedsiębiorca wspiera.
• SEC zatrzymuje duży schemat Ponzi:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wstrzymała działalność potwierdzonego kryptowalutowego schematu Ponzi, który zebrał fundusze o wartości 30 mln dolarów, potwierdził regulator w komunikacie prasowym.
Główny autor Argyle Coin, Jose Angel Aman, jest teraz objęty postępowaniem sądowym za prowadzenie programu Ponzi wykorzystującego środki, które uzyskał od inwestorów w swojej rzekomej odsprzedaży diamentów.
Aman już wcześniej przyciągał podejrzenia przy podobnych firmach związanych z diamentami, z których każda obiecała inwestorom ogromne zyski dzięki hurtowej odsprzedaży diamentów. Argyle Coin, jak twierdzono, miał pełne pokrycie w kamieniach szlachetnych.
Zgodnie z przypuszczeniami Aman prowadził skomplikowaną sieć fałszywych firm, starając się nieustannie grabić inwestorów detalicznych i utrwalać systemy Ponzi, a także przekierowywać pieniądze do siebie. Skrupulatna praca śledcza SEC ujawniła systemy Ponzi, a naszym celem jest zapewnienie sprawiedliwości poszkodowanym inwestorom.
– komentuje Eric I. Bustillo, dyrektor Biura Regionalnego SEC w Miami.
Wymienieni w oskarżeniu są Aman i jego firmy Natural Diamonds Investment Co. oraz Eagle Financial Diamond Group Inc., wraz z Haroldem Seigelem i Jonathanem H. Seigelem, którzy mu pomagali.
Łącznie w sam Argyle Coin zawikłanych było 300 inwestorów z USA i Kanady. Aman dodatkowo został oskarżony o sprzedaż nielicencjonowanych papierów wartościowych na przestrzeni kilku lat.
• Regulacje kryptowalut w Japonii posuwają się do przodu:
Japońska Izba Reprezentantów przejęła nową regulację kryptograficzną w izbie wyższej parlamentu krajowego, jak podaje agencja prasowa Nikkei. Niższa izba przedstawiła podobno kryptograficzne poprawki do istniejącego prawa finansowego Izbie Radnych na niedawnej sesji plenarnej.
Według Nikkei zmiany dwóch japońskich przepisów finansowych – Ustawy o instrumentach finansowych i giełdzie oraz Ustawy o usługach płatniczych – mają na celu wzmocnienie lokalnych przepisów dotyczących procesu handlu kryptowalutami. Zmiany podobno rozszerzają rozporządzenie poprzez dodanie przepisów dotyczących kryptowalutowego margin tradingu.
Nowe prawo obejmuje również zmianę terminologii związanej z kryptografią, zmieniając termin waluty wirtualne na „aktywa kryptograficzne”.
Japońscy prawodawcy po raz pierwszy wprowadzili przepisy dotyczące krypto margin tradingu w marcu 2019 r. Gabinet Japonii zatwierdził projekt zmian w japońskich przepisach dotyczących instrumentów finansowych i usług płatniczych, ograniczając dźwignię w obrocie depozytowym kryptowalutą o dwa do czterech razy więcej niż początkowy depozyt.
Margin trading oznacza wykorzystanie pożyczonych środków od brokera w celu handlu aktywami finansowymi, co stanowi zabezpieczenie pożyczki.
W kwietniu japoński minister finansów i wicepremier, Taro Aso, wezwał dziennikarzy do zaprzestania używania terminu waluta wirtualna i przejścia na nowo wprowadzone aktywa kryptograficzne.
• Organ regulacyjny Australii ostrzega przed scamem:
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wydała 21 maja kolejne ostrzeżenie przed rzekomym oszustwem powiązanym z kryptografią.
Według raportu, australijski organ nadzoru finansowego opublikował dziś ostrzeżenie przed domniemanym scamem pod dwiema nazwami, Dartalon Ltd i GFC Investments.
ASIC oflagował podmiot na czerwono, podobno twierdząc, że firma dokonała niezamówionych połączeń lub wysłała e-maile o inwestowaniu, doradztwie finansowym, kredytach lub pożyczkach, podczas gdy nie posiada ani australijskiej licencji na usługi finansowe, ani australijskiej licencji kredytowej od ASIC.
Według Finance Magnates oflagowana strona internetowa GFC Investments oferuje możliwość handlu różnymi kryptowalutami, a także walutami obcymi (forex) i kontraktami na różnice. Na stronie internetowej podmiot twierdzi, że założył swoją działalność w 2012 roku.
Wcześniej ASIC opublikował ostrzeżenie przed pięcioma wprowadzającymi w błąd ICO i funduszami kryptowalutowymi skierowanymi do inwestorów detalicznych. Regulator ujawnił również plany zwiększenia nadzoru regulacyjnego nad giełdami kryptograficznymi i ICO. Wcześniej, w maju, francuski regulator giełdowy AMF zgłosił 14 000% wzrost zapytań związanych z fałszywymi ofertami kryptograficznymi w 2018 r. w porównaniu rokiem 2016.
• Na giełdach wzrosty:
W przeciągu ostatnich 24 godzin ceny kryptowalut rosną. Spośród pierwszej dziesiątki pod względem wielkości, na pierwszym miejscu znajduje się Binance Coin, którego cena osiągnęła 31,1 dolara, przebijając swoje historyczne szczyty. Na drugim miejscu, ze wzrostem ceny o 4,2 % znajduje się Bitcoin Cash. Cena Bitcoina, który stanowi aż 56,5% całego rynku, wzrosła o 1,7% i dochodzi pod cenę 8.000 dolarów. Obrót na giełdach wyniósł dzisiaj 76,6 mld dolarów, a całkowita kapitalizacja wszystkich projektów wynosi 249,3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.