News

#678 Newsy z dnia 28.05.2019

Z wtorkowych wydarzeń: Egipt opracowuje przepisy dot. licencjonowania kryptowalut; Australijska komisja ostrzega przed OneCoin; Startup zbiera miliony na pozew przeciwko SEC; Aktualna sytuacja na giełdach.

Egipt opracowuje przepisy dot. regulacji kryptowalut:

Nowe prawo bankowe opracowane dla Centralnego Banku Egiptu (CBE) zobowiązywałoby do uzyskania licencji przed utworzeniem, reklamowaniem lub obsługą platform do emisji lub handlu kryptowalutami. Wiadomości zostały opublikowane przez gazetę online The Egypt Independent.

Powołując się na oficjalne uwagi źródła dla egipskiej agencji informacyjnej MENA, Independent stwierdza, że projekt ustawy, jeśli zostanie przyjęty, upoważni także Radę Dyrektorów CBE do określenia i wydania zasad handlu i obsługi kryptowalut w kraju. Projekt ustawy ma podobno nadążać za rozwojem fintech i zastosowaniem nowych technologii w sektorach bankowości i usług finansowych.

W oczekiwaniu na przepisy i procedury regulacyjne, które zostaną wydane przez Radę Dyrektorów CBE, nowe prawo ustanowi odpowiednio status prawny dla elektronicznego uwierzytelniania transakcji bankowych, elektronicznych zleceń płatniczych i zleceń przelewu. Ponadto prawo rzekomo stanowi podstawę prawną dla rozliczeń elektronicznych, emisji i obiegu czeków elektronicznych, a także elektronicznych zleceń rabatowych, stwierdza Independent.

Wcześniej w tym miesiącu, Narodowy Bank Egiptu wziął udział w dużej międzynarodowej i międzybankowej próbie systemu transakcji akredytywy przy użyciu platformy Blockchain konsorcjum R3.

Australijska komisja ostrzega przed OneCoin:

Australijska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ostrzegła opinię publiczną, że projekt kryptograficzny OneCoin „może być zaangażowany w oszustwo”, zgodnie z opublikowanym zawiadomieniem.

Australijski regulator finansowy wydał oficjalne ostrzeżenie przeciwko OneCoin, podmiotowi działającemu na stronie internetowej onecoin.eu, wzywając opinię publiczną, aby nie zbliżała się do tej firmy, ponieważ nie jest licencjonowana w Australii.

Podobnie jak w przypadku ostrzeżenia dotyczącego innej firmy, ASIC stwierdził, że OneCoin nie uzyskał dwóch głównych licencji potrzebnych do oferowania usług inwestycyjnych w kraju. W szczególności regulator zauważył, że firma nie posiada ani aktualnej australijskiej licencji na usługi finansowe, ani australijskiej licencji kredytowej z ASIC.

Założony w 2014 r. OneCoin jest rzekomo kryptowalutowym projektem Ponzi, który podobno zebrał około 3.8 mld dolarów, oszukując inwestorów, obiecując duże zyski i minimalne ryzyko. Chociaż jeden z dyrektorów OneCoin został niedawno aresztowany, firma podobno nadal operowała.

7 maja były inwestor OneCoin złożył pozew przeciwko wielu podmiotom i osobom zaangażowanym w rzekomo oszukańczy projekt. Wśród osób oskarżonych jest między innymi Ruja Ignatova, która jest podobno oskarżona o pranie pieniędzy i oszustwa związane z papierami wartościowymi, a także jej brat Konstantin Ignatov, który został już został aresztowany. 

Startup zbiera miliony na pozew przeciwko SEC:

Kanadyjski tokenizowany startup mediów społecznościowych Kik rozpoczął inicjatywę kryptograficzną na wartość 5 mln dolarów, aby sfinansować pozew przeciwko Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ogłosił  CEO Kika na podcascie kryptograficznym Unchained prowadzonym przez Laurę Shin.

Ted Livingston, dyrektor generalny Kik i założyciel projektu kryptograficznego Kik – Fundacji Kin – ujawnił powstanie funduszu DefendCrypto, mającego na celu legalne zakwestionowanie amerykańskiej SEC aby uzyskać jasność prawną od głównego amerykańskiego nadzorcy finansowego.

Podczas gdy domena funduszu DefendCrypto.org została zarejestrowana 25 dni temu, inicjatywa została ogłoszona 28 maja wraz z Patrickiem Gibbsem, partnerem w kancelarii prawnej Cooley z siedzibą w Kalifornii. Fundusz będzie korzystać z usługi powierniczej głównej amerykańskiej giełdy kryptograficznej i usługi portfelowej Coinbase, jak ujawniono w podcascie.

Akcja przeciwko SEC następuje po ICO Kika o wartości 100 mln dolarów który został ukończony pod koniec 2017 r. ICO następnie przyciągnęło uwagę SEC, a regulator finansowy wysłał zawiadomienie do firmy, twierdząc, że Token Distribution Event (TDE) naruszył przepisy dotyczące papierów wartościowych.

W listopadzie 2018 r. SEC ostatecznie zaproponowała zalecenie dotyczące działań egzekucyjnych w ekosystemie Kik i Kin, zobowiązując podmiot do udzielenia odpowiedzi w ciągu 30 dni.

Po tym ruchu, w styczniu 2019 r., Kik ostrzegł amerykańskie organy nadzoru, że będą walczyć przeciwko proponowanemu działaniu egzekucyjnemu. W połowie maja Livingston ujawnił, że Kik wydał ponad 5 mln dolarów w toczących się negocjacjach z SEC w tej sprawie.

Inicjując fundusz DefendCrypto, Livingston zamierza ostatecznie rozwiązać problem regulacyjny wokół firmy, a także położyć kres ogólnej istniejącej niepewności regulacyjnej w branży kryptograficznej. Livingston zauważył, że niepewność SEC dotycząca branży utrudnia innowatorom konkurowanie na arenie międzynarodowej.

Dosyć tego. Potrzebujemy jasności, a jedynym sposobem na uzyskanie jasności jest pójście do sądu, więc zróbmy to.

– powiedział.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazuje dalsze wzrosty wartości większości kryptowalut. Z czołowej dziesiątki, Bitcoin notuje wzrost o 0,1%, Ethereum o 1,6%, XRP o 6,3%, Bitcoin Cash o 0,9% a EOS o 5,8%. Jedyny spadek widzimy przy Binance Coinie – o 1,7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1.9 mld dolarów i wynosi obecnie 274,8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 86,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button