#692 Newsy z dnia 11.06.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Nasdaq nawiązuje współpracę, aby uruchomić krypto produkt; Bank Centralny Filipin nieufny wobec kryptowalut; Visa uruchamia usługę opartą o Blockchain; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Nasdaq nawiązuje współpracę, aby uruchomić krypto produkt:
Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, druga co do wielkości giełda na świecie, Nasdaq oraz dostawca danych kryptograficznych CryptoCompare nawiązali współpracę mającą celu wprowadzenie produktu wyceny kryptowaluty skierowanego do inwestorów instytucjonalnych.
Nowy produkt, nazwany „Nasdaq / CryptoCompare Aggregate Crypto Reference Prices”, zostanie udostępniony na platformie Quandl należącej do Nasdaq – która zapewnia finansowe i ekonomiczne alternatywne zestawy danych dla ponad 400.000 specjalistów finansowych na całym świecie.
Produkt Nasdaq-CryptoCompare będzie oparty na zbiorczych zestawach danych CryptoCompare, które dostarczają minutowe dane cenowe z tych rynków kryptowalut, które mają najwyższą płynność.
Owoc współpracy ma na celu zwiększenie możliwości inwestorów instytucjonalnych na rynkach kryptograficznych, poprzez „strategię handlową, badania ilościowe, modelowanie ryzyka, obliczenia NAV i weryfikację historyczną”, czytamy w komunikacie.
W oficjalnym oświadczeniu dyrektor generalny i współzałożyciel CryptoCompare, Charles Hayter, twierdził, że wiarygodne dane są podstawą przejrzystych, płynnych rynków i mogą zaoferować globalnym, instytucjonalnym inwestorom i handlowcom przewagę konkurencyjną w sektorze kryptograficznym.
Pod koniec 2018 r. Nasdaq potwierdził swoje plany wprowadzenia kontraktów Bitcoinowych w pierwszej połowie 2019 r., po odroczeniu wcześniej planowanego wdrożenia.
Cryptocompare tymczasem w tym tygodniu nawiązał współpracę z główną platformą kryptograficzną BitMEX, aby wspólnie skonstruować zestaw danych dla krypto futures w czasie rzeczywistym, który zostanie dostarczony do dostawcy danych rynków finansowych Refinitiv.
• Bank Centralny Filipin nieufny wobec kryptowalut:
Gubernator banku centralnego Filipin, Benjamin Diokno, ostrzegł przed potencjalnym wykorzystaniem kryptowalut do finansowania terroryzmu i podkreślił, że Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) będzie nadal ściśle monitorować ich wykorzystanie w kraju, jak czytamy w gazecie The Philippine Star.
Oprócz uwag Diokno, zastępca gubernatora BSP, Diwa Guinigundo, podobno dostarczył dalszych informacji na temat stanowiska instytucji wobec kryptowalut. Diokno rzekomo skrytykował potencjał Bitcoina jako jednostki rozliczeniowej, środka wymiany i przechowywania wartości, twierdząc, że zmienność najwyższej kryptowaluty hamuje jej użyteczność we wszystkich trzech punktach.
Gubernator podobno uznał, że Blockchain i niektóre implementacje technologii DLT mogą być użyteczne dla płatności i rozliczeń dla transakcji peer-to-peer, przedstawiając to jako potencjalne ryzyko dla tradycyjnego sektora bankowego:
Teoria gier dyktuje możliwe dysfunkcje, gdy następuje załamanie rynku, kiedy wszyscy sobie nie ufają. Nie może być całkowitego lekceważenia dla banku centralnego lub strony trzeciej, która zapewnia pożyczkodawcę ostatniej instancji.
Guinigundo powiedział, że bank centralny podchodzi do rozwoju fintech przy użyciu regulacyjnych piaskownic, aby zrównoważyć potencjalne korzyści innowacyjnych technologii finansowych z solidną ochroną konsumentów i inwestorów.
• Visa uruchamia usługę opartą o Blockchain:
Amerykański gigant płatniczy, Visa, uruchomił transgraniczną sieć płatniczą opartą na niektórych aspektach technologii Blockchain, jak informuje dziś Reuters.
Sieć, zwana „Visa B2B Connect”, ma na celu ułatwienie płatności międzynarodowych dokonywanych przez globalne instytucje finansowe poprzez umożliwienie bezpośrednich transakcji międzybankowych między przedsiębiorstwami i beneficjentami.
Według publikacji sieć obejmuje już 30 kanałów handlowych na całym świecie, co umożliwi szybsze i tańsze płatności transgraniczne – do końca 2019 r. oczekuje się rozszerzenia na 90 rynków.
Visa B2B Connect jest częściowo oparta na technologii Blockchain, zawierającej elementy Hyperledger, technologii DLT o otwartym kodzie źródłowym opracowanej przez grupę kierowaną przez Linux Foundation.
Niektóre aspekty technologii Blockchain były podobno wykorzystywane ze względu na możliwość przesyłania większej ilości danych na temat płatności niż jakikolwiek istniejący system płatności, powiedział szef Visa Business Solutions – Kevin Phalen.
Nowa sieć jest wynikiem współpracy z gigantem technologicznym IBM, a także operatorem płatności elektronicznych Bottomline Technologies i firmy FIS. W celu opracowania produktu Visa podobno początkowo współpracowała z producentem systemów kryptograficznych Chain.
Niedawno Visa nawiązała współpracę z operatorem fintech japońskiej aplikacji do przesyłania wiadomości LINE – LINE Pay Corporation – w celu opracowania nowych rozwiązań Blockchain i płatności cyfrowych.
Na początku tego roku DataLight opublikował raport twierdzący, że Bitcoin ma potencjał, aby w ciągu dziesięciu lat zastąpić globalne systemy płatności, takie jak Visa i MasterCard.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie doby wykazują przewagę spadków. Litecoin okazał się jedyną pozycją z czołówki, przy której widzimy zieleń – wzrost o 1,2%. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 2%, Ethereum o 1,3%, XRP o 2,6%, Bitcoina Cash o 2% a EOS o 2,5%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4.3 mld dolarów i wynosi obecnie 249.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 55 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.