#694 Newsy z dnia 13.06.2019
Z czwartkowych wydarzeń: Pierwsze IEO w Europie należy do polskiej spółki; Bitcoin generuje więcej CO2 niż niektóre kraje; Bittrex wejdzie na rynki euro; Lokalne kradzieże energii do miningu w Chinach; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Pierwsze IEO w Europie należy do polskiej spółki:
Polska spółka Fortem Capital, podejmuje się nowego przedsięwzięcia i tym samym stanie się pierwszym IEO w Europie.
Firma ta jest spółką posiadającą długie doświadczenie w oferowaniu usług deweloperskich i komercjalizowaniu budynków. Fortem Capital podjęło się zadania stworzenia platformy opartej na technologii Blockchain.
Celem IEO jest zebranie środków na rozwój platformy Fortem Capital oraz realizację wybranych projektów. Platforma umożliwia inwestowanie, poprzez waluty fiducjarne oraz waluty cyfrowe w nieruchomości z naszego portfela na terenie całej Polski za pomocą tokena FCQ.
– czytamy w dokumencie White Paper umieszczonym na stronie firmy.
Platforma ma być oparta na tokenie Fortem Capital (FCQ), a posiadający go inwestorzy będą mogli korzystać z dedykowanej platformy transakcyjnej Fort Capital. Głównym celem tokenu jest umożliwienie inwestowania w kilka nieruchomości jednocześnie, co dotychczas nie było możliwe. Ta opcja poskutkuje zwiększeniem pola do manewru dla klientów pod kątem obrotu ich kapitałem.
Dzięki platformie inwestor będzie mógł czerpać korzyści z zysków ze sprzedaży gotowych, odnowionych nieruchomości. (…) Oczywiście inwestorzy mają możliwość sprzedaży tokenów poprzez rynek wtórny w dowolnym momencie, nie czekając na końcowy wynik finansowy. Wobec tego proces tokenizacji przyczyni się nie tylko do rozwoju polskiego rynku nieruchomości, ale także zapewni inwestorom możliwość bezpiecznego inwestowania w rzeczowe aktywa trwałe.
– czytamy dalej w dokumencie.
Fortem Capital wybrało do pierwszego etapu swojego przedsięwzięcia IEO kilka projektów nieruchomościowych, w które będzie można inwestować za pomocą jej rodzimego tokenu. Łączna wartość nieruchomości sięgnie 35 mln dolarów, a projekt wystartuje 4 lipca. IEO zostanie przeprowadzone na Coinsbit, giełdzie kryptowalut z Estonii. Firma zamierza wyemitować 210.000.000 tokenów i liczba ta będzie stała. Inwestorzy otrzymają aż 80% tokenów. Początkowa cena za 1 FCQ wyniesie 0,2 dolara, przy czym firma ustaliła minimalną wartość zakupu na kwotę 10 dolarów.
• Bitcoin generuje więcej CO2 niż niektóre kraje:
Emisja dwutlenku węgla generowana przez sieć Bitcoina jest porównywalna z całym Kansas City, a nawet małym krajem, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Joule.
Christian Stoll, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, powiedział, że duże zużycie energii generowane przez wydobycie przekłada się na znaczny ślad węglowy. A ponieważ moc obliczeniowa potrzebna do rozwiązania łamigłówki Bitcoina wzrosła ponad czterokrotnie od zeszłego roku, jest to problem, który się pogarsza.
Wielkość emisji dwutlenku węgla, w połączeniu z ryzykiem zmowy i obaw o kontrolę nad systemem monetarnym, może uzasadniać interwencję regulacyjną w celu ochrony jednostek przed sobą i innymi przed ich działaniami.
– komentuje Christian Stoll.
Naukowcy wykorzystali dane z zgłoszeń IPO i adresów IP w celu wygenerowania swoich ustaleń. Przy rocznych emisjach CO2 szacowanych na od 22 do 22,9 megaton, Bitcoin jest umiejscowiony gdzieś pomiędzy Jordanią a Sri Lanką w kategoriach międzynarodowych. Badanie sugeruje, że poziom ten podwoiłby się, jeśli uwzględniłoby się także każdą inną kryptowalutę.
Nie kwestionujemy przyrostów wydajności, które technologia Blockchain może w niektórych przypadkach zapewnić. Obecna debata koncentruje się jednak na przewidywanych korzyściach, a więcej uwagi należy poświęcić kosztom.
– dodaje Stoll.
W listopadzie zeszłego roku badanie oceniające okres od stycznia 2016 r. do czerwca 2018 r. wykazało, że potrzeba było czterokrotnie więcej energii na wydobycie 1 Bitcoina niż miedzi wartej 1 dolara – i dwa razy więcej niż wydobycie wartego 1 dolara złota lub platyny.
Raport PwC z marca ostrzegł, że energia odnawialna nie wystarczy do rozwiązania problemu zrównoważonego rozwoju Bitcoina. W tym samym miesiącu w stanie Montana w USA omówiono plany, które będą wymagały od górników kryptograficznych korzystania z energii odnawialnej.
• Bittrex wejdzie na rynki euro:
Giełda kryptowalut Bittrex obniżyła opłaty transakcyjne dla klientów z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i ogłosiła ekspansję na rynki euro w opublikowanym wpisie na blogu. Giełda ogłosiła, że planuje wejście na rynki euro jeszcze tego lata, co umożliwi handel w euro po raz pierwszy w historii firmy.
Bittrex oferuje również niższe opłaty transakcyjne na rynkach dolara amerykańskiego, począwszy od miesiąca promocyjnego z zerową opłatą Maker i 0,15% dla opcji Taker. Giełda zauważa również, że automatycznie obniży opłaty do stawki promocyjnej dla kwalifikujących się kont, które wygenerowały nie mniej niż 30.000 dolarów w obrocie od momentu dołączenia do Bittrex lub Bittrex International.
Rozwój jest zgodny z wcześniejszą decyzją Bittrex, aby zablokować swoim użytkownikom z USA możliwość handlu 32 kryptowalutami począwszy od 21 czerwca. Po wejściu zmiany w życie klienci amerykańscy nie będą mogli kupować ani sprzedawać wybranych monet, a otwarte zlecenia dotyczące aktywów zostaną anulowane.
W styczniu tego roku Bittrex ogłosił plany uruchomienia platformy OTC.
Ta oferta będzie kolejnym sposobem dla Bittrex na dalsze przyspieszanie wdrażania technologii Blockchain na całym świecie, zapewniając jednocześnie naszym klientom pewność cenową oraz szybki i łatwy sposób handlu aktywami cyfrowymi.
– powiedział Bill Shihara, prezes giełdy.
Założona w 2013 r. Firma Bittrex zajmuje obecnie 58. miejsce pod względem skorygowanego wolumenu obrotu, zgodnie z informacjami CoinMarketCap. Na chwilę obecną dzienny obrót giełdowy wynosi około 81 milionów dolarów, przy czym dostępnych jest 347 rynków kryptowalut.
• Lokalne kradzieże energii do miningu w Chinach:
Według doniesień policja w Chinach zebrała dowody na to, że ludzie układają kable przez stawy rybne w celu kradzieży energii z szybów naftowych w celu napędzania wydobycia Bitcoinów. Wiadomości zostały opublikowane przez chiński tabloid The Global Times.
Raport wskazuje, że posterunek policji Green Grassland w okręgu Qiqihar został powiadomiony o rzekomej kradzieży mocy po otrzymaniu wezwania od szefa wydobycia ropy naftowej w Daqing Oil Field – największego pola naftowego w Chinach, zlokalizowanego w prowincji Heilongjiang.
W celu zbadania zarzutu, policja podobno przeprowadziła śledztwo powietrzne przy użyciu dronów na obszarze dwóch kilometrów i pozornie zebrała wystarczające dowody do skonstruowania sprawy karnej. Global Times nie podaje szczegółów dotyczących podejrzanych osób ani skali rzekomej kradzieży energii elektrycznej.
W październiku 2018 r. Chiński obywatel został skazany na trzy i pół roku więzienia za kradzież mocy z dworca kolejowego, aby napędzać mining Bitcoinów. Na Tajwanie, w grudniu ubiegłego roku, obywatel został aresztowany po oskarżeniu go o kradzież energii elektrycznej do wydobycia Bitcoina i Ethereum o łącznej wartości ponad 100 milionów juanów (14,5 miliona dolarów). W lutym tego roku grupa podejrzanych została aresztowana w niemieckim mieście Klingenthal w Saksonii, po oskarżeniu o kradzież energii elektrycznej o wartości ponad 3 milionów dolarów na rzecz przeprowadzania operacji miningowych kryptowalut.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
W czołówce kryptowalut o największej kapitalizacji rynku po upływie doby przeważa zieleń. Najbardziej wybił się dziś Bitcoin SV ze wzrostem o 10,2%, za nim Bitcoin Cash o 5,9%, Binance Coin o 3,6%, EOS o 1,6%, Ethereum o 1,3%. Bitcoin utrzymuje się powyżej poziomu 8.100 dolarów z minimalnym wzrostem o 0,1%. Wartość Litecoina natomiast uległa zmniejszeniu o 4%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.1 mld dolarów i wynosi obecnie 263.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 63.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, comparic.pl, fortemcoin.io.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.