#715 Newsy z dnia 05.07.2019
Z piątkowych wydarzeń: Samozwańczy Satoshi wykorzystał sfałszowane dokumenty; Prezydent Maduro nakazuje Bankowi Wenezueli zaakceptować Petro; Monero ujawnia luki w zabezpieczeniach; Dogecoin doczekał się notowania na Binance; Korekty na giełdach.
• Samozwańczy Satoshi wykorzystał sfałszowane dokumenty:
Samozwańczy twórca Bitcoinów Craig Wright rzekomo dostarczył sfałszowane dokumenty sądowe w celu udowodnienia umowy powierniczej ze swoimi powodami, jak wynika z dokumentów ujawnionych na Twitterze przez prawnika sądowego Stephena Palleya.
Według Palleya samozwańczy Satoshi Nakamoto nie dowiódł swojej racji, przedstawiając dokumenty sądowe, które Palley uważa za fałszywe, ponieważ zawierają wiele chronologicznych rozbieżności.
Wśród dowodów złożonych w Sądzie Rejonowym dla Dystryktu Południowego Florydy w dniu 3 lipca, jest dokument powierniczy przedłożony jako dowód współpracy między Wrightem a zmarłym teraz Davidem Kleimanem, którego prawnicy złożyli sprawę przeciwko Wrightowi w lutym 2018 r. Prawnicy Kleimana oskarżają Wrighta o kradzież setek tysięcy Bitcoinów – o obecnej wartości ponad 5 mld dolarów – po śmierci Kleimana w kwietniu 2013 r.
Podczas gdy przedstawiony dokument powierniczy jest datowany na 23 października 2012 r., metadane pliku wskazują, że dokument został utworzony po śmierci Kleimana, jak stwierdził Palley. Dokument powierniczy najwyraźniej wykorzystuje informację o prawach autorskich z 2015 r. dotyczących Calibri, czcionki Microsoft Word, wskazującej tym samym na to, że dokument nie może pochodzić z wcześniejszego okresu.
To ma sens, o ile przyjmiemy, że twórca Bitcoina potrafi podróżować w czasie.
– podsumował Palley.
Pod koniec czerwca Wright oświadczył, że nie może zastosować się do nakazu sądowego, aby dostarczyć listę wszystkich swoich pierwszych protokołów Bitcoinów, twierdząc, że przed śmiercią przekazał Kleimanowi kluczową informację dotyczącą funduszy i portfeli.
• Prezydent Maduro nakazuje Bankowi Wenezueli zaakceptować Petro:
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, nakazał głównemu bankowi krajowemu, Banco de Venezuela, aby zaakceptował krajową kryptowalutę Petro we wszystkich swoich oddziałach, jak poinformowało Ministerstwo Finansów na Twitterze.
Zgodnie z tweetem Maduro wydał wyraźne polecenie otwarcia biur Petro we wszystkich oddziałach Banku Wenezueli. Informacja ta pojawiła się podczas wydarzenia z okazji dziesiątej rocznicy nacjonalizacji wspomnianego banku.
19 czerwca Maduro ogłosił, że 924 mln boliwarów (ponad 92,5 mln dolarów) zostało przydzielonych Cyfrowemu Bankowi Młodzieży i Studentów na otwarcie miliona kont portfela Petro dla młodzieży z kraju. José Angel Alvarez, prezes krajowego stowarzyszenia kryptowalut, skomentował informację dla CCN.
To śmiała i poprawna decyzja, aby przejść do gospodarki hybrydowej, w której waluta fiducjarna kraju konkuruje twarzą w twarz z kryptowalutą.
– powiedział Alvarez.
W styczniu Wenezuela podjęła kwestię sankcji Stanów Zjednoczonych, w tym sankcji nakładanych w szczególności na transakcje w krajowej walucie cyfrowej, Petro. W marcu prezydent Trump zabronił obywatelom USA zakupu Petro. W maju doszło do wiadomości, że Wenezuela rozważa zamknięcie wzajemnych rozliczeń handlowych z Rosją za pomocą rubla.
• Monero ujawnia luki w zabezpieczeniach:
Monero ujawnił kilka luk w zabezpieczeniach, w tym jedną, która mogła zostać wykorzystana do kradzieży tokenów z giełd. Informacje pojawiły się na platformie HackerOne.
Luka teoretycznie umożliwiła atakującym wysłanie podrobionych Monero na giełdę. Po uwierzytelnieniu konta oszusta mógł on następnie zamienić Monero na inne kryptowaluty i dokonać wypłaty, pozostawiając giełdę bez grosza.
Jesteśmy przekonani, że luki nie można wykorzystać do stworzenia prawdziwego, transakcyjnego Monero z powietrza.
– dodał główny twórca CUT coin.
Za wysiłek programisty wypłacono nagrodę w wysokości 45 Monero (około 4.000 dolarów). Większość luk, o których poinformowano niedawno platformę HackerOne zostało zidentyfikowanych kilka miesięcy temu, ale od tego czasu zostały one rozwiązane.
Zorientowany na prywatność altcoin zajmuje 14. miejsce w rankingu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej według CoinMarketCap.
• Dogecoin doczekał się notowania na Binance:
Czołowa giełda kryptowalut Binance ogłosiła, że rozpocznie dzisiaj notowanie Dogecoina (DOGE), jak czytamy w poście opublikowanym na stronie internetowej giełdy.
Począwszy od południa czasu UTC w dniu dzisiejszym, następujące pary Dogecoin zaczną być przedmiotem obrotu na giełdzie: DOGE / BNB, DOGE / BTC, DOGE / USDT, DOGE / PAX i DOGE / USDC. Ponadto użytkownicy mogą już zdeponować swoje Dogecoiny na giełdzie w ramach przygotowań do handlu.
Na obecną chwilę wygląda na to, że moneta zareagowała na informację, zgłaszając znaczne zyski. DOGE wzrósł o 31% w ciągu ostatnich 24 godzin.
Według Findera, Dogecoin miał swój początek jako waluta-żart, kiedy Billy Markus z Portland w stanie Oregon stworzył go i nazwał go „doge”, wzorując się na memie reprezentującym psa rasy Shiba Inu. Moneta jest obecnie 26. kryptowalutą według kapitalizacji rynkowej, a łączna wartość sieci wynosi ponad 503 mln dolarów.
Na początku tego tygodnia, Binance Labs, inicjatywa inkubacji Blockchain prowadzona przez Binance, dostarczyła opartą na Blockchain sieć zarządzania relacjami z klientami (CRM), Cere Network.
W maju czołowa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase dodała wsparcie dla Dogecoina do swojej usługi krypto-portfela Coinbase Wallet.
• Korekty na giełdach:
Miniona doba na giełdach wykazała wyraźne korekty wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek na poziomie 5.9%, Ethereum o 2,4%, XRP o 4,5%, Litecoin 5,8% a Bitcoin Cash o 4,7%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 12.5 mld dolarów i wynosi obecnie 320.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 74.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.