#747 Newsy z dnia 15.08.2019
Z czwartkowych wydarzeń: Warren: Craig Wright sfałszował dokumenty; Nowy rodzaj złośliwego oprogramowania kopiącego Monero; CEO Bitwise nie traci entuzjazmu ws. zatwierdzenia funduszy ETF; Blockchain rozwiązaniem dla branży samochodów elektronicznych; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Warren: Craig Wright sfałszował dokumenty:
Twórca komunikatora peer-to-peer Bitmessage, Jonathan Warren, zeznał przeciwko australijskiemu informatykowi Craigowi Wrightowi, twierdząc, że niektóre dokumenty Wrighta z niedawnego procesu zostały sfałszowane.
Zgodnie z dokumentem sądowym wydanym 13 sierpnia Warren zeznawał w trakcie toczącego się procesu przeciwko Wrightowi założonego przez Davida Kleimana, – eksperta od cyberbezpieczeństwa -, którego wielu uważa za jednego z pierwszych deweloperów Bitcoina i technologii Blockchain.
W amerykańskim sądzie na południowym dystrykcie Florydy Warren potwierdził swoją rolę w rozwoju Bitmessage, twierdząc również, że zarówno Wright, jak i Kleinman mieli dostęp do oprogramowania do przesyłania wiadomości przed jego uruchomieniem. Roszczenie Warrena wskazuje zatem na chronologiczne niespójności w niektórych dokumentach dostarczonych wcześniej przez Wrighta do sądu.
Wright miał sfałszować niektóre umowy, korespondencję e-mail i Bitmessages, które miały rzekomo przenieść zasoby Kleinmana pod kontrolę Wrighta. Warren zeznał, że wydruki korespondencji sprzed 19 listopada 2012 r. były prawdopodobnie sfałszowane. Mówiąc dalej o Bitmessage wysyłanych między Wrightem a Kleinmanem, Warren stwierdził:
[…] coś zostało sfałszowane. Albo data została sfałszowana, albo zrzut ekranu został sfałszowany. […] Ponieważ Bitmessage nie został wtedy wydany w październiku 2012 r.
– powiedział.
• Nowy rodzaj złośliwego oprogramowania kopiącego Monero:
Varonis, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, odkryła nowego wirusa do cryptojackingu, nazwanego „Norman”, który ma na celu wydobycie kryptowaluty Monero i unikanie wykrycia.
Zgodnie z opublikowanym przez firmę raportem, Norman jest jednym z wielu cryptojackingowych wirusów wykorzystanych w ataku, który zainfekował komputery w średniej wielkości firmie.
Hakerzy i cyberprzestępcy posługują się cryptojackingiem, aby wykorzystać moc obliczeniową niczego niepodejrzewających użytkowników komputerów do wydobywania kryptowalut, takich jak zorientowane na prywatność Monero.
Norman to koparka kryptograficzna oparta na XMRig, która jest opisana w raporcie jako koparka Monero o wysokiej wydajności. Jedną z kluczowych cech Normana jest to, że zamyka on proces wydobywania w odpowiedzi na otwarcie przez użytkownika Menedżera zadań. Następnie, po zamknięciu Menedżera zadań, Norman ponownie uruchamia proces.
Badacze z Varonis doszli do wniosku, że Norman jest oparty na języku programowania PHP i jest zaciemniony przez Zend Guard. Naukowcy przypuszczali również, że Norman pochodzi z francuskojęzycznego kraju ze względu na obecność francuskich zmiennych i funkcji w kodzie wirusa.
Ponadto w pliku samorozpakowującego się archiwum (SFX) znajdują się francuskie komentarze. Wskazuje to, zgodnie z raportem, że twórca Normana użył francuskiej wersji WinRAR do utworzenia pliku SFX.
W zeszłym tygodniu inna firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem odkryła niepokojącą aktualizację szczepu złośliwego oprogramowania wydobywającego XMR. Carbon Black odkryła, że pewien rodzaj złośliwego oprogramowania o nazwie Smominru oprócz operacji wydobywania kradnie teraz dane użytkownika. Firma uważa, że skradzione dane mogą być sprzedawane przez hakerów w dark web.
To odkrycie wskazuje na większą tendencję ewolucji złośliwego oprogramowania w kierunku maskowania innego, gorszego celu, co wymusi zmianę sposobu, w jaki specjaliści od cyberbezpieczeństwa klasyfikują, badają i chronią się przed zagrożeniami.
– pisze firma.
• CEO Bitwise nie traci entuzjazmu ws. zatwierdzenia funduszy ETF:
Dyrektor firmy Bitwise Asset Management twierdzi, że nadal wierzy, iż amerykańskie organy regulacyjne zatwierdzą kryptograficzne fundusze ETF. CEO Hunter Horsley wypowiedział się podczas wywiadu wraz z szefem badań Bitwise, Mattem Houganem dla Bloomberg UK, 15 sierpnia.
Bitwise złożył swój ostatni wniosek o ETF w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w styczniu tego roku. W tym tygodniu regulator przełożył decyzję w sprawie wniosku – wraz z dwiema innymi kryptograficznymi propozycjami ETF – z ostatecznym terminem wydania decyzji wyznaczonym na 13 października.
Pomimo tych zmian Horsley pozostał pozytywnie nastawiony zauważając, że SEC była stosunkowo otwarta co do przyczyn tego opóźnienia i przedstawiła charakter swoich obaw.
Chociaż Bitwise dokonał wielu prób przy różnych aplikacjach ETF, zauważył, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nastąpił ogromny postęp. Perspektywa Horsleya została powtórzona przez Hougana, który podsumował znaczące ostatnie wydarzenia w sektorze kryptograficznym, takie jak wejście firmy handlowej Susquehanna, ulepszony arbitraż i nowe spready.
Zauważył również, że kryptowalutowe firmy powiernicze mają teraz dostęp do obszernych polis ubezpieczeniowych z Llyod’s of London oraz że rynek szerzej dojrzewa. Twierdził, że duża część obaw SEC została rozwiązana.
Podczas gdy w Europie istnieje już kilka kryptowalutowych ETF i podobnych instrumentów inwestycyjnych, większość oczekiwań na całym świecie opiera się na zielonym świetle ze strony Stanów Zjednoczonych. Hougan zastanowił się nad tym, co według niego będzie prawdopodobnym skutkiem zatwierdzenia:
Kluczowym aspektem Bitcoinowych ETF w USA jest to, że odblokowują one rynek doradców finansowych. Do tej pory krypto koncentrowało się głównie na inwestorach detalicznych […] lub inwestorach instytucjonalnych […] Połową pieniędzy w Stanach Zjednoczonych zarządzają doradcy finansowi, a obecnie bardzo trudno jest im uzyskać dostęp do tego rynku.
– powiedział.
• Blockchain rozwiązaniem dla branży samochodów elektronicznych:
Naukowcy z University of Waterloo w Kanadzie zastosowali technologię Blockchain w celu zwiększenia zaufania do systemów ładowania pojazdów elektrycznych, jak podaje portal naukowy EurekAlert. Odkrycie to może zwiększyć wykorzystanie i rozszerzyć ogólną infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.
Zazwyczaj dostawca usług ładowania pojazdów elektrycznych będzie szukał właścicieli nieruchomości do współpracy i instalowania punktów ładowania. Właściciele pojazdów elektrycznych mogą następnie korzystać z nich za opłatą, która jest dzielona między dostawcę sprzętu i właściciela nieruchomości.
Dostawca obsługuje sprzęt, więc właściciel nieruchomości musi mu zaufać, że sprawiedliwie zrekompensuje zużycie energii elektrycznej. Podobnie właściciel pojazdu elektronicznego musi ufać, że nie zostanie obciążony nadmierną opłatą za usługę. Sytuację pogarsza fakt, że jest to bardzo młoda branża bez ustalonej struktury zaufania. Otwarta platforma Blockchain pozwoli wszystkim stronom na dostęp do danych i sprawdzenie, czy zostały one zmienione.
Naukowcy ustalili trzy kroki do włączenia Blockchain do systemu, aby zmniejszyć zależność od zaufania.
Pierwszym z nich jest identyfikacja zaangażowanych stron oraz ewentualnych problemów związanych z zaufaniem. Drugim jest zaprojektowanie minimalnego rozwiązania Blockchain w celu złagodzenia tych problemów. Blockchain powinien ściśle naśladować wszystkie części starszego systemu, które należy wymienić. Zależności mogą więc nadal działać przy minimalnej modyfikacji.
Etap trzeci to stopniowa migracja z dotychczasowej hybrydy Blockchain/zaufanie do prawdziwie zdecentralizowanego modelu biznesowego.
Badacz i doktorant Christian Gorenflo powiedział:
Łagodzenie problemów związanych z zaufaniem w ładowaniu pojazdów elektrycznych może spowodować, że ludzie, którzy mają stacje ładowania, a nawet ci, którzy mają tylko gniazdko zewnętrzne, będą znacznie chętniej współpracować z dostawcą usług ładowania pojazdów elektrycznych, co znacznie poprawi zasięg stacji ładowania.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzień kończy się wyraźnymi spadkami. Bitcoin zmniejszył wartość o 2,7%, Ethereum o 5,7%, XRP o 4,2%, Bitcoin Cash o 3,3%, Litecoin o 3,7% a Binance Coin o 0,4%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 10.8 mld dolarów i wynosi obecnie 263,2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 73.8 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.