#794 Newsy z dnia 01.10.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Farma górnicza w płomieniach, straty na 10 mln dolarów; Byli pracownicy czołowych firm uruchamiają stablecoina; Banki USA ostrzegają przed Libra; BitPay poddany audytowi; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Farma górnicza w płomieniach, straty na 10 mln dolarów:
Sieć Bitcoina doświadczyła 30 września świeżych turbulencji, podczas gdy w tym samym czasie pojawiły się informacje o pożarze, który zniszczył platformy wydobywcze o wartości 10 mln dolarów.
Według Marshalla Long’a, jednego z pierwszych aktywnych górników Bitcoina, gigantyczne centrum danych firmy wydobywczej Innosilicon w poniedziałek zaczęło płonąć. Cały czas znamy niewiele szczegółów dotyczących zdarzenia, jednak pojawił się film pokazujący, że maszyny podobno nadal działały, mimo że stały w ogniu.
Dovey Wan, partner założyciel firmy Primitive Ventures dodał, że całkowita wartość zaangażowanego sprzętu wyniosła około 10 mln dolarów. Innosilicon nie opublikowała dotychczas żadnych publicznych komentarzy.
Komentatorzy w mediach społecznościowych szybko wyrazili obawy, że pożar jest winny zgłoszonego spadku wskaźnika hash rate Bitcoina. W dniu, w którym incydent miał miejsce, oszacowania mocy obliczeniowej sieci biorącej udział w przetwarzaniu transakcji spadły z 86 kwintillionów h/s do 82 kwintillionów h/s.
Jednak, jak wspomniano wcześniej, szacunki hash rate dają jedynie ograniczony obraz ogólnego stanu Bitcoin. W ubiegłym tygodniu wskaźnik wydawał się spadać o 40% – później został szeroko zignorowany przez wykresy techniczne.
• Byli pracownicy czołowych firm uruchamiają stablecoina:
Globalna Organizacja Walutowa (ang. Global Currency Organization – GCO) w dzisiejszym komunikacie prasowym ogłosiła, iż wprowadza na rynek nowego stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim, o nazwie USD Digital (USDD).
Organizacja, która jest nowym projektem prowadzonym przez byłych pracowników JPMorgan, Intel i TrustToken, powiedziała, że planuje udostępnić model stablecoina światowej sieci partnerów, aby skupić się na możliwości przechodzenia użytkowników między kryptowalutami a fiat.
Zespół z San Francisco powiedział, że postanowił założyć organizację, „aby skoncentrować się na zmniejszeniu luki między finansowaniem tradycyjnym a zdecentralizowanym”.
Cieszymy się, że możemy wprowadzić monetę stablecoin, która zapewnia codziennym traderom cyfrową walutę klasy instytucjonalnej. Postanowiliśmy udostępnić wszystkim korzyści płynące z Blockchain, wizja szersza niż jakiejkolwiek firmy. Cieszymy się, że możemy wydać USDD i otworzyć sieć GCO dla partnerów instytucjonalnych na całym świecie.
– dodał Joe Vellanikaran, dyrektor generalny GCO.
Vellanikaran stwierdził ponadto, że dzięki popularności stablecoinów, takich jak USDC i GUSD, inwestorzy zdają sobie teraz sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie w przestrzeni Blockchain, dodając:
Dzięki USDD bierzemy stabilność i bezpieczeństwo w pełni wspieranej monety stablecoin i otwieramy ją na globalną sieć partnerów. To kolejna ewolucja branży stablecoin.
• Banki USA ostrzegają przed Libra:
Według banków Federalnej Rady Doradczej (ang. Federal Advisory Council – FAC), projekt kryptograficzny Facebooka – Libra – potencjalnie może stworzyć system „shadow banking”.
Po tym, jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zapytała kilka największych banków w kraju o Libra, banki wyraziły swoje negatywne stanowisko wobec projektu, przedstawiając ryzyko potencjalnego spadku rachunków depozytowych na żądanie i wielkości płatności bankowych, jak informuje Bloomberg.
Libra i podobne projekty stablecoin, w których moneta cyfrowa jest przypisana do wartości bazowej składającej się z jednej lub większej liczby walut fiducjarnych, również stanowią potencjalne wyzwanie dla modelu biznesowego banku opartego na prywatności.
Biorąc pod uwagę, że w 2018 r. około 52% populacji USA lub 170 mln osób było uważanych za aktywnych użytkowników Facebooka, banki zasugerowały, że Facebook potencjalnie tworzy cyfrowy ekosystem pieniężny poza sankcjonowanymi rynkami finansowymi lub systemem „shadow banking”.
Gdy konsumenci przyjmują Librę, więcej depozytów może migrować na platformę, skutecznie zmniejszając płynność, a dezintermediacja może dalej rozszerzyć się na usługi pożyczkowe i inwestycyjne.
– twierdzą banki.
Ponadto banki ostrzegły, że Libra Facebooka może mieć wpływ na krajową politykę pieniężną, powołując się na „potencjał ograniczenia zdolności państw do monitorowania, zarządzania i wpływania na lokalne gospodarki”.
FAC, w skład którego wchodzi dwunastu przedstawicieli branży bankowej w USA, konsultuje się z Radą Fed i doradza jej w kwestiach ekonomicznych i finansowych podlegających jurysdykcji Rady.
• BitPay poddany audytowi:
Jeden z głównych dostawców usług płatniczych w kryptowalutach, BitPay, został poddany kontroli zgodności z zasadami bezpieczeństwa i poufności, Service Service Control 2 (SOC 2).
Według opublikowanego komunikatu prasowego firma doradcza Aprio potwierdziła zgodność BitPay z SOC 2 – jest to audyt technologiczny i wymóg dla firm technologicznych, który zapewnia, że dane osobowe klientów są bezpieczne i poufne.
Zaliczenie audytu SOC 2 oznacza, że firma spełniła kryteria ustanowione przez American Institute of Certified Public Accountants w zakresie poufności, bezpieczeństwa, prywatności, integralności przetwarzania i dostępności. Komentując ocenę, Dan Schroeder, partner odpowiedzialny za usługi kontroli informacji w Aprio, powiedział:
Po dokładnej analizie potwierdziliśmy, że projekt i zastosowanie systemu płatności BitPay spełnia standardy określone w SOC 2 w zakresie ochrony danych klientów. Raportowanie SOC 2 jest standardem najlepszych praktyk branżowych, który ocenia kontrolę firmy w odniesieniu do takich kwestii, jak zabezpieczenie transakcji i innych poufnych danych klientów.
W połowie sierpnia BitPay wprowadził nowe środki bezpieczeństwa na swojej platformie, gdzie użytkownicy muszą przejść jednorazowy proces weryfikacji, który wymaga wprowadzenia danych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub numer paszportu, a także dowód tożsamości ze zdjęciem. Środki te spotkały się z pewnym sceptycyzmem, biorąc pod uwagę opór, jaki wielu członków społeczności kryptowalut ma wobec lokowania swoich danych osobowych w scentralizowanych plikach.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Ubiegła doba na giełdach wykazała ruchy zarówno dodatnie, jak i ujemne. Na zielono widnieje dziś Bitcoin – wzrost o 2,2%, Ethereum – wzrost o 1,1% czy też Binance Coin – wzrost o 2,3%. Spadki widzimy przy XRP, Bitcoinie Cash i Bitcoinie SV, kolejno o 0,8%, 0,6%, i 1,4%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.1 mld dolarów i wynosi obecnie 224 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 54 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.