#865 Newsy z dnia 11.12.2019
Ze środowych wydarzeń: Kraken umożliwia staking Tezos; Nike patentuje system tokenizowania butów; BitPay dodaje wsparcie dla 3 stablecoinów; Rosyjski gigant testuje Blockchain do płatności detalicznych za prąd; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Kraken umożliwia staking Tezos:
Giełda kryptowalut Kraken uruchamia obsługę stakingu Tezos (XTZ).
Od 13 grudnia Kraken umożliwi swoim użytkownikom handel XTZ i otrzymywanie natychmiastowych nagród finansowych. Aby rozpocząć staking XTZ, użytkownicy muszą umieścić kryptowalutę w swoim portfelu Kraken Staking, mając już XTZ w swoim portfelu spot.
Użytkownicy, którzy stakują XTZ, otrzymają podobno 6% zwrotu rocznie, a nagrody będą wypłacane dwa razy w tygodniu. Kraken zauważa ponadto, że postawione tokeny są niedostępne do handlu lub wypłacania. Kraken potwierdził, że giełda chce dodać dodatkowe protokoły Proof-of-Stake, ale odmówił podania nazw nowych monet do dodania.
Wiadomość pojawia się tuż po ostatnim ogłoszeniu, że Kraken dodał wsparcie dla franka szwajcarskiego. Zespół Kraken ujawnił ponadto, że wprowadzi pary handlowe między frankiem szwajcarskim a Bitcoinem i Ethereum, z przyszłą możliwością dodania kolejnych par handlowych.
Pod koniec października Kraken rozpoczął notowanie tokenów OmiseGO i PAX Gold. Ponadto giełda dołączyła do Silvergate Exchange Network (SEN), która umożliwia swoim klientom wpłacanie i wypłacanie dolarów amerykańskich z kont Silvergate bez żadnych opłat.
• Nike patentuje system tokenizowania butów:
Gigant obuwniczy Nike opatentował buty – nazwane CryptoKicks – które są tokenizowane jako token nie – wymienny (NFT) w Blockchainie Ethereum.
Token zostałby „odblokowany” przy zakupie odpowiedniego fizycznego buta poprzez połączenie 10-cyfrowego kodu identyfikacyjnego buta z kodem identyfikacyjnym właściciela. System ma na celu zapewnienie sposobu gwarantowania autentyczności towarów, jak opisano w patencie:
Potencjalni i obecni właściciele […] mogą kupować i sprzedawać aktywa cyfrowe za pośrednictwem jednego lub więcej rejestrów Blockchain działających w zdecentralizowanym systemie komputerowym. […] użytkownik może kupić nową parę bardzo poszukiwanych butów od zweryfikowanego sprzedawcy, który może dostarczyć uwierzytelnione dokumenty ich pochodzenia. […] Po otrzymaniu pudełka na buty zawierającego zakupione buty użytkownik skanuje pole UPC za pomocą funkcji skanowania kodów kreskowych w aplikacji działającej na smartfonie użytkownika.
– czytamy.
Co ciekawe, Nike sugeruje również, że tworzenie tokenów może być powiązane ze sprzedażą obuwia, co pozwoliłoby również na weryfikację niedoboru obuwia w obiegu. Kiedy obuwie jest sprzedawane, własność cyfrowego tokena można przekazać razem z produktem fizycznym. Własność tych tokenów byłaby zarządzana w dedykowanej aplikacji, również mającej na celu zwiększenie zaangażowania marki.
• BitPay dodaje wsparcie dla 3 stablecoinów:
Kontrowersyjny procesor płatności kryptowalutowych BitPay ogłosił, że dodaje trzy stablecoiny do swojej listy obsługiwanych tokenów.
W komunikacie prasowym z 10 grudnia potwierdzone przez BitPay firmy mogą teraz akceptować płatności w USD Coin (USDC), Gemini Dollar (GUSD) i Paxos Standard Token (PAX). Wszystkie są powiązane z dolarem amerykańskim.
Wdrożenie zwiększa całkowitą liczbę dostępnych kryptowalut do sześciu, obok Bitcoina, Bitcoina Cash i Ethereum. Nieobecny w wyborze BitPay jest za to Tether, stablecoin o zdecydowanie największych obrotach.
Przyjmowanie lub płacenie za pomocą stablecoinów otwiera nowe możliwości dla globalnych firm, które wymagają stabilności dolara, ale bezpieczeństwa i wydajności płatności technologii Blockchain. (…) Firmy mogą fakturować międzynarodowych klientów bez potrzeby kosztownych, skomplikowanych transgranicznych przelewów bankowych.
– powiedział Stephen Pair w komunikacie prasowym.
BitPay spotkał się z ciągłą krytyką różnych aspektów swoich praktyk biznesowych w tym roku. Jak informował Cointelegraph, pozornie arbitralne odrzucanie płatności na cele charytatywne wywołało burzę w mediach społecznościowych, a użytkownicy twierdzili, że polityka firmy stanowi bardzo scentralizowaną cenzurę, którą Bitcoin miał wyeliminować.
Inny problem wynika z braku kompatybilności BitPay z wieloma głównymi portfelami. We wrześniu deweloperzy Bitcoinowi zasygnalizowali, że przyszłe aktualizacje klienta Bitcoin Core mogą całkowicie usunąć kompatybilność.
• Rosyjski gigant testuje Blockchain do płatności detalicznych za prąd:
Rostti, operator sieci energetycznej Rosji, testuje rozwiązanie Blockchain dla płatności w sektorze detalicznym za energię elektryczną.
System – zainicjowany przez Rosseti i opracowany przez rosyjski start-up Waves – ma na celu zautomatyzować i uczynić transakcje między producentami energii, dostawcami i konsumentami bardziej przejrzystymi, jak napisano na blogu Waves.
Waves wskazuje, że głównym czynnikiem napędzającym projekt jest nieefektywność, nieprzejrzystość i rosnące zadłużenie, które obecnie trapią przemysł krajowy. W blogu cytuje się dane rządu Federacji Rosyjskiej, które ujawniły, że całkowity dług za energię elektryczną na dzień 1 września 2019 r. wyniósł 1,3 biliona rubli (15,7 mld dolarów), z czego 800 mld (12,6 mld dolarów) stanowiły gospodarstwa domowe.
Czułe punkty obejmują brak płatności konsumenckich, brak niektórych płatności w celu dotarcia do producentów, wyciszone lub niedostępne dane oraz niedokładne obliczenia pomiaru przez pośredników.
Wyniki pierwszego, udanego projektu rozwiązania Blockchain firmy Waves – obejmującego 400 gospodarstw domowych w regionach Kaliningradu i Swierdłowska – po raz pierwszy zaprezentowano na Forum Sieci Elektrycznych w Moskwie na początku tego miesiąca.
W kolejnej fazie projektu Rosetti wdroży system w obu regionach a rozpocząć ma się na początku przyszłego roku. Ostatecznie partnerzy przewidują wprowadzenie rozwiązania w całym kraju.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy niewielkie ruchy mieszane. Spadki widzimy przy Bitcoinie – o 0,2%, Ethereum – o 0,9%, Litecoinie – o 0,4% i EOS – o 0,7%. Wzrosty natomiast notują XRP i Bitcoin Cash, kolejno o 0,7% i 0,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.5 mld dolarów i wynosi obecnie 197.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 57.5 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.