#54 Aktualności z dn. 11.09.2017
Z poniedziałkowych wydarzeń: Hard fork Ethereum; Monero i większa prywatność transakcji – wcześniejszy hard fork; Rosja reguluje prawo dotyczące kryptowalut; Wzrosty na giełdach.
• Hard fork Ethereum:
Zespół zajmujący się rozwojem drugiej najpopularniejszej kryptowaluty Ethereum, odpowiedział na kilka pytań, które pozwoliły nakreślić mapę drogową dla planowanego we wrześniu hard forku, zwanego Metropolis.
Okazuje się, że zaplanowano tak naprawdę 2 hard forki zwane Byzantium i Constantinople. Byzantium zostanie uruchomione jako pierwsze w okresie między 4,3-milionowym blokiem 22. września a 4,4-milionowym blokiem przypadającym na 27. października. Aby przyspieszyć proces wdrażania zespół odpowiedzialny za Metropolis powiększył się z 3. do 7. osób. Kiedy testy zostaną zakończone i użytkownicy zaktualizują oprogramowanie o kod Byzantium, hard fork zostanie aktywowany w sieci testowej na okres od 2. do 4. tygodni. W tym czasie zbierany będzie feedback, który pozwoli wyeliminować występujące błędy.
Zmiany obejmą kilka aspektów przygotowanych głównie z myślą o dalszym rozwoju kryptowaluty. Po pierwsze, użytkownicy będą mogli wykonywać anonimowe transakcje na wyższych poziomach za pomocą dowodów z wiedzą zerową (zk-SNARKs). Drugim usprawnieniem będą ułatwienia w programowaniu i tworzeniu smart kontaktów, co z pewnością przypadnie do gustu programistom. Innym elementem jest wprowadzanie maskowania, które ma na celu poprawę zabezpieczeń sieci przeciwko atakom z wykorzystaniem komputerów kwantowych.
Największy wpływ na obecną sytuację może mieć istotne zwiększenie trudności wydobycia ETH. Większość górników jest świadoma, że trudność wydobycia Ethereum będzie rosła do poziomu, przy którym wykopanie kolejnego bloku będzie praktycznie niemożliwe. Zespół Ethereum w jednym z ostatnich opublikowanych komunikatów odniósł się do tzw. „bomby trudności” (difficulty bomb). Nowe zmiany mają na celu spowolnić ten trend i dlatego w trakcie trwania Metropolis nagrody za wydobycie zostaną pomniejszone z 5. do 3. ETH. Nadal trwają dyskusje na temat dokładnych wartości, ale panuje zgoda co do konieczności wprowadzenia takich zmian i wejdą one w życie wraz z Byzantium.
Trudno przewidzieć czy i ewentualnie jak planowany rozwój sieci wpłynie na cenę Ethereum – wraz ze spowolnieniem wydobycia, ceny mogą spadać, jednak z drugiej strony, jeżeli łączna liczba użytkowników będzie rosła, wraz z nią podniesie się wycena kryptowaluty.
• Monero i większa prywatność transakcji – wcześniejszy Hard fork:
Początkowo termin planowano na 21. września, jednak podczas spotkania programistów Monero poinformowano o planowanym przyspieszeniu wdrożenia i podano nowy termin na 16. września.
Cel hard forku – zwiększenie prywatności dla wszystkich użytkowników. Wprowadzi on obowiązkowe wykorzystanie tak zwanych „pierścieniowych transakcji poufnych” (RingCTs). Wprowadzana technologia oparta jest na istniejących już funkcjach prywatności Monero, w tym ukrytych kontach, ukrytych transakcjach i niezawodnym generowaniu monety. Zwiększenie prywatności oznacza, że nikt nie może przeglądać szczegółów transakcji, poza zaangażowanymi stronami.
Według danych CoinMarketCap, Monero jest obecnie ósmym największym kryptonimem według kapitalizacji rynkowej, która obecnie wynosi 1,94 mld USD. Warto wspomnieć, że 28. sierpnia osiągnął on najwyższy poziom w wysokości ponad 150 dolarów.
• Rosja reguluje prawo dotyczące kryptowalut:
Rosyjski minister finansów Anton Siluanov na niedawnym forum finansowym, przekazał informacje o planowanych regulacjach prawnych obejmujących transakcje finansowe z użyciem Bitcoina. Nowe regulacje mają się pojawić do końca roku 2016. Co istotne Siluanov, zapewnił rosyjskich użytkowników kryptowalut, że rząd nie będzie zabraniał ani karał ludzi, którzy korzystają z Blockchaina.
Miesiąc temu minister finansów Alexey Moiseeva poinformował, że planowany jest zakaz używania kryptowalut przez „zwykłych” użytkowników, tłumacząc to rzekomym niebezpieczeństwem. Plan był taki, by dostęp do kryptowalut mieli tylko autoryzowani inwestorzy, za pośrednictwem moskiewskiej giełdy papierów wartościowych .
Teraz, kiedy Blockchain odzyskał poparcie ze strony Putina, a państwo zdało sobie sprawę, że cyfrowe waluty są częścią nowej rzeczywistości gospodarczej, nie ma sensu ich zakazywać.
– powiedział Anton Siluanov.
Jednocześnie w Rosji zadziało się kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Prezydent Putin spotkał się z założycielem Ethereum, Vitalikem Buterinem. Konsorcjum kredytodawców poinformowało, że chce wykorzystać Blockchain w celu obniżenia kosztów. Prezydencki asystent ogłosił plany wprowadzenia pierwszej oferty monetarnej (ICO).
Podobnie jak w przypadku innych trendów technologicznych, kryptowaluty mają swoich przeciwników. Gubernatorka banku Rosji Elvira Nabiullina opisała zamieszanie wokół Bitcoina jako „gorączkę złota” i wyraziła swoje obawy co do wykorzystania technologii jako zamiennika pieniędzy.
• Wzrosty na giełdach:
Po weekendowych spadkach giełda delikatnie odrabia straty. Większość wiodących kryptowalut odnotowuje wzrosty. Bitcoin zanotował wzrost o 1,9%, Ethereum o 3,1%, Litecoin o 5,9%. Największe spadki nadal odnotowujemy w NEO, gdzie od wczorajszego dnia wartość spadła o 4,9%. Aktualna kapitalizacja rynku wynosi 146 mld.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, worldcoinindex.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.