Bank Rosji przyspieszy emisję CBDC

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej opracuje plan wprowadzenia cyfrowego rubla do końca 2023 r., powiedziała pierwsza wiceprezes Olga Skorobogatova w wywiadzie dla agencji prasowej Tass.
Zauważyła również, że organ regulacyjny zamierza rozpocząć testowanie operacji na cyfrowej walucie banku centralnego Rosji (CBDC) z uczestnictwem prawdziwych klientów już w kwietniu 2023 r. Skorobogatova podkreśliła, że przyszły rok będzie bardzo ważny dla projektu.
Testowanie rzeczywistych operacji da nam możliwość zrozumienia, co należy poprawić i przypomnieć, co dopracować, co zmienić. Chcemy opracować plan działania dotyczący wprowadzenia cyfrowego rubla pod koniec przyszłego roku.
– stwierdziła.
Wiceprezes zwróciła uwagę, że w pilotażu bierze obecnie udział 12 banków. Do testów przystąpić chcą kolejne trzy banki, a do władz monetarnych wpłynęły również wnioski od kilku organizacji spoza branży finansów.
Olga Skorobogatova zauważyła, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o wynikach z obecnego etapu, ponieważ uczestnicy pracują z różną prędkością.
Jednak ponad połowa banków z grupy pilotażowej rozwija się w bardzo dobrym tempie, dotrzymujemy wyznaczonych terminów.
– powiedziała.
Znaczenie projektu CBDC wzrosło wraz z nałożeniem zachodnich sankcji za rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę. Dyrektor dodała, że bank centralny będzie musiał wypracować transgraniczne interakcje między cyfrowym rublem a cyfrowymi walutami innych krajów, aby uczynić rosyjski system finansowy bardziej niezależnym.
Moim zdaniem wszystkie szanujące się państwa będą miały krajową walutę cyfrową w ciągu trzech lat. I będziemy musieli budować współpracę transgraniczną również w tym kierunku. Zdecydowanie musimy być gotowi jak najszybciej jak to możliwe. […] Co więcej, to między innymi rozwiązuje problem ze SWIFT, ponieważ przy takiej integracji SWIFT nie będzie już potrzebny.
– skomentowała Skorobogatova.
Bank Rosji przedstawił koncepcję cyfrowego rubla w raporcie opublikowanym w październiku 2020 r. Prototypowa platforma CBDC została sfinalizowana w grudniu 2021 r., a fazę pilotażową rozpoczęto w styczniu tego roku. W ramach prób Bank Centralny i rosyjskie banki komercyjne planują przetestować różne rodzaje płatności cyfrowym rublem, w tym rozliczenia transakcji na rynku nieruchomości, ujawnił niedawno dziennik Izwiestia.
źródło: news.bitcoin.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.