Bitcoin z trudem utrzymuje poziom 90 000

Bitcoin przekroczył psychologiczny próg 90 000 dolarów, jednak wzrost ten okazał się krótkotrwały. Analitycy wskazują na utrzymującą się niepewność makroekonomiczną oraz znaczący spadek inwestycji instytucjonalnych na rynku kryptowalut.
Po niemal 10-procentowym odbiciu do poziomu 95 000 dolarów 2 marca, Bitcoin uformował na wykresie dziennym formację podwójnego szczytu na poziomie około 94 200 dolarów, co zwykle zwiastuje dalsze spadki. Następnego dnia cena spadła do około 81 400 dolarów i od tego czasu walczy o utrzymanie powyżej 90 000 dolarów, wynika z danych TradingView.
Według Ryana Lee, głównego analityka Bitget Research, jednym z czynników wpływających na osłabienie Bitcoina są amerykańskie fundusze ETF oparte na tej kryptowalucie. Analityk zauważył, że znaczące odpływy kapitału z funduszy ETF zwiększyły presję sprzedażową, ponieważ inwestorzy instytucjonalni ograniczyli swoje zaangażowanie, prawdopodobnie w reakcji na niepewność makroekonomiczną i zmianę sentymentu wobec ryzyka.
Dane Sosovalue pokazują, że amerykańskie spotowe fundusze ETF na Bitcoina notują czwarty z rzędu tydzień ujemnych przepływów netto, a w ostatnim tygodniu lutego odpłynęło z nich ponad 2,6 mld dolarów.
Oprócz odpływów z ETF-ów na spadki Bitcoina wpływają również czynniki makroekonomiczne. Lee podkreślił, że nowe taryfy celne ogłoszone przez prezydenta Donalda Trumpa zwiększyły obawy o inflację i stabilność gospodarczą, co skłoniło inwestorów do wybierania bezpieczniejszych aktywów kosztem bardziej ryzykownych, takich jak Bitcoin.
Mimo to analitycy pozostają optymistyczni co do przyszłej trajektorii ceny Bitcoina. Prognozy na koniec 2025 r. wskazują na wzrost do poziomu od 160 000 do ponad 180 000 dolarów.
Niepewność związana z globalną polityką handlową może ulec złagodzeniu po przyszłotygodniowych ogłoszeniach, twierdzi Iliya Kalchev, analityk platformy inwestycyjnej Nexo. Jak dodał, wdrożenie amerykańskich taryf celnych miało negatywny wpływ na rynki kryptowalut i tradycyjne akcje, jednak długoterminowy optymizm przeważył nad krótkoterminowymi obawami po tym, jak sekretarz handlu USA Howard Lutnick zasugerował możliwość porozumienia w sprawie redukcji ceł na Kanadę i Meksyk już w środę.
Niepewność polityki handlowej prawdopodobnie utrzyma ostrożny sentyment rynkowy, ale rosnące szanse na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną mogą zwiastować potencjalne odbicie na rynku kryptowalut – dodał analityk.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.