Ceny srebra w 2021 roku mogą znacząco wzrosnąć
W raporcie opublikowanym pod koniec października 2020 r., analitycy Metals Focus stwierdzili, że w 2021 r. oczekują wzrostu cen srebra “znacznie powyżej” 30 dolarów za uncję.
“Prawdopodobnie niezależnie od wyniku wyborów w USA, nowe bodźce fiskalne i monetarne na dużą skalę wydają się nieuniknione, biorąc pod uwagę niepewne ożywienie gospodarcze i wciąż wysokie statystyki dotyczące zachorowań na Covid-19. To samo może mieć miejsce w Europie, gdzie rekordowa ilość zakażeń i nowe lockdowny również budzą wątpliwości co do przewidywanego ożywienia gospodarczego. Argumenty przemawiające za srebrem (i inwestycjami w złoto) pozostaną zatem silne. Nasza prognoza zakłada przede wszystkim, że cena srebra pokona poziom 30 dolarów w 2021 roku” – napisano w dokumencie.
Należy w tym miejscu podkreślić, że podczas kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wielu głównych producentów srebra zdecydowało się zawiesić działalność gospodarczą – zwłaszcza w Meksyku, Peru, Boliwii i prowincji Quebec w Kanadzie. Analitycy szacują, że światowa produkcja kopalni srebra spadnie w 2021 roku o 4,6 proc. do 24 813 ton. Mimo to eksperci z Goldman Sachs są zdania, że srebro niebawem wejdzie na długoterminową ścieżkę wzrostową. Jak podkreślają, rynek srebra jest stosunkowo niewielki – część inwestorów obecnych na rynku metali szlachetnych może zdecydować się na dywersyfikację portfela w kierunku srebra, co może dodatkowo wspierać wartość surowca.
Pozytywny trend na rynku obrazuje dość wysokie oczekiwania inwestorów co do ceny srebra. Jednak Metals Foxus ostrzega, że “wolniejsze niż oczekiwano ożywienie gospodarcze i wciąż wysokie stopy bezrobocia na świecie będą nadal obciążać ożywienie popytu na wyroby przemysłowe, jubilerskie i srebrne”.
Jedno jest pewne – unikalne właściwości srebra sprawiają, że będzie ono odgrywać istotną rolę w umożliwieniu korzystania z całego spektrum sieci czystej energii, od srebrnych czujników w turbinach wiatrowych, począwszy przez wykorzystanie ich w sieci energetycznej do kontroli napięcia i zasilania, na magazynowaniu energii przy użyciu akumulatorów z zastosowaniem srebra skończywszy – wszystko to jeszcze bardziej poprawia wydajność energii odnawialnej. Ogniwa srebrowo-cynkowe (z tlenkiem srebra), które mogą pracować przy wysokim napięciu, są bardzo stabilne i mają długą żywotność – dlatego też mogą odegrać ważną rolę w magazynowaniu energii odnawialnej.