Indie nakładają ponad 2 mln USD kary na Binance
Indyjska Jednostka Wywiadu Finansowego (FIU) nałożyła grzywnę w wysokości 2,25 mln dolarów na giełdę kryptowalut Binance za świadczenie usług klientom z Indii bez przestrzegania krajowych zasad dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).
W czwartek, 19 czerwca, agencja ogłosiła, że kara dotyczy licznych naruszeń Ustawy o Przeciwdziałaniu Praniu Pieniędzy (PMLA) z 2002 r.
Binance działa jako dostawca usług związanych z wirtualnymi aktywami cyfrowymi, co kwalifikuje ją jako jednostkę raportującą (RE) zgodnie z sekcją 2 PMLA. To oznaczenie wymaga utrzymywania i raportowania zapisów transakcji oraz zapewnienia solidnych środków AML.
Jednakże, śledztwo FIU wykazało, że Binance nie spełniało tych obowiązków przy świadczeniu usług klientom z Indii. Władze indyjskie wystosowały do Binance oraz kilku innych zagranicznych giełd kryptowalutowych wezwania do zaprzestania działalności w Indiach, oskarżając je o „działalność nielegalną” w styczniu 2024 r.
W maju Binance stało się pierwszym zagranicznym podmiotem związanym z kryptowalutami, wraz z KuCoin, który uzyskał aprobatę Jednostki Wywiadu Finansowego. Zgoda była warunkowa i zależała od zapłacenia kary po przesłuchaniu przez FIU.
Jednakże, w ogłoszeniu FIU zauważono, że na podstawie dostępnych materiałów zarzuty przeciwko Binance zostały potwierdzone po rozpatrzeniu pisemnych i ustnych wyjaśnień dyrektora.
Grzywna nałożona na Binance przez FIU obejmuje liczne naruszenia, w tym brak utrzymywania i raportowania zapisów transakcji, nieprzekazywanie wymaganych informacji władzom oraz nieprzechowywanie zapisów zgodnie z przepisami.
W maju Centrum Analizy Transakcji Finansowych i Raportów Kanady (FINTRAC) ogłosiło nałożenie 4,4 mln dolarów kanadyjskich kary administracyjnej na Binance za niezgłoszenie dużych transakcji w aktywach cyfrowych.
Według regulatora, Binance nie zarejestrowało się jako zagraniczny dostawca usług finansowych i nie zgłaszało transakcji walutowych przekraczających 10 000 dolarów.
Jednakże, giełda kryptowalutowa odwołała się od decyzji dyrektora FINTRAC, kwestionując zarzuty nieprzestrzegania przepisów AML oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.