Inwestycja w złoto – monety czy sztabki?
Inwestując w złoto w postaci fizycznej mamy do wyboru złote monety i sztabki. Zanim dokonamy zakupu, warto zapoznać się z ich zaletami i wadami, które pomogą zadecydować nam o tym, w jaką formę złota zainwestujemy.
Monety bulionowe
Do najpopularniejszych monet bulionowych, znanych także pod nazwami monet inwestycyjnych czy też lokacyjnych (nie są to monety kolekcjonerskie!) należą: Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrand, Australijski Kangur czy Britannia. Waga złotych monet zaczyna się od 1/25 uncji do nawet 1kg. Najpopularniejszą z nich są te o wadze 1 oz.
Główną zaletą monet jest ich zabezpieczenie. Złote monety są bardzo trudne do podrobienia, a to dlatego, że posiadają charakterystyczne szczegółowe zdobienia dla każdej z nich. Innym ważnym atutem wpływającym na bezpieczeństwo inwestowania w tę formę złota jest to, że monety są naprawdę cienkie (w szczególności Wiedeńscy Filharmonicy). Cechy te sprawiają, że w bardzo szybki i łatwy sposób każdy może sprawdzić autentyczność monety. Wystarczy, że znamy średnicę, grubość oraz wagę. Dodając do tego test linijką Fischa, czy uznany za najbardziej skuteczny test Rezonansowy, mamy praktycznie pewność co do autentyczności zakupionej monety.
Kolejnym atutem jest łatwość w przechowywaniu i transporcie. Monety są małe, jednocześnie przechowując sporą wartość. Transportując je z jednego kraju do drugiego, nie wzbudzają one, aż takiej ciekawości jak sztabki, zwłaszcza, że są legalnym środkiem płatniczym. Wszystkie te cechy wpływają korzystnie na sprzedaż monet u osób trzecich, u których wynegocjujemy korzystniejszą cenę.
Jedyną znaczącą wada inwestowania w złoto w postaci monet jest mniej korzystna cena przy zakupie i odsprzedaży niż ma to miejsce w przypadku sztabek.
Sztabki
Zacznijmy od największego atutu sztabek czyli, ceny, która jest niższa przy zakupie i wyższa przy sprzedaży (gdy decydujemy się ją sprzedać u dilera), a to dlatego, że sztabek sprzedaje się więcej. Diler wie, że odkupując złotą sztabkę, ma większą szansę na jej odsprzedaż. Dzięki takiej płynności może zaoferować on lepsze warunki kupna/sprzedaży.
Wadą sztabek są ich zabezpieczenia, a to dlatego, że kupujemy je albo w czystej formie, albo sztabkę w bezpiecznym opakowaniu z certyfikatem. Podczas zakupów u autoryzowanego dilera, prawdopodobieństwo trafienia na sfałszowaną sztabkę jest bliskie zeru. Co więcej, przy odsprzedaży, diler ma możliwość sprawdzania autentyczności sztabki na specjalistycznym sprzęcie, dzięki czemu bez problemu od nas ją odkupi. Utrudnienia pojawią się dopiero wtedy, gdy chcemy tę sztabkę odsprzedać osobie trzeciej. Raczej mało prawdopodobne jest to, że posiada ona odpowiedni sprzęt, przez co może ona zrezygnować z zakupu i zdecydować się na nabycie monet, których autentyczność z dużą pewnością jest, w stanie potwierdzić.
Co wybrać – złote monety czy sztabki?
To, w jakiej formie zainwestujemy w złoto, w głównej mierze zależy od naszych predyspozycji i celów. Obie opcję pozwolą nam przechować majątek w długim terminie, czy przekazać jego sporą część naszemu potomstwu. Inwestując, warto zadać sobie pytania: Na jaki okres chcę zainwestować w złoto? Gdzie, komu i kiedy będę chciał je odsprzedać lub czy w ogóle biorę pod uwagę takie rozwiązanie? Czy zamierzam przetransportować złoto w przyszłości do innego kraju?
Udzielając odpowiedzi na powyższe pytania, łatwiej jest podjąć decyzję, w jaką formę złota zainwestować.