Inwestycja w złoto zawsze się opłaca
W czasach niepewności na rynkach finansowych złoto inwestycyjne jest coraz częściej traktowane jest jako forma lokowania kapitału.
Z danych World Gold Council (Światowej Rady Złota) wynika, że 48% światowych zasobów złota znajduje się dziś w biżuterii, 20% w sztabkach i monetach, 17% w sejfach banków centralnych 1% w ETF-ach i innych funduszach posiadających fizyczne złoto, a 14% w pozostałych zasobach.
Cena złota jest uzależniona od dwóch czynników. Pierwszy to LBMA Gold Price, czyli cena kruszcu na londyńskim rynku (London Bullion Market Gold). Jest to cena ogłaszana dwa razy dziennie każdego dnia roboczego w Wielkiej Brytanii. Drugim czynnikiem decydującym o cenie złota jest kurs dolara amerykańskiego do złotówki. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że światowe zasoby złota są ograniczone, nie można go też dodrukować tak jak banknotów. Jednocześnie koszty eksploatacji złóż złota wciąż rosną.
Złoto jest bardzo skutecznym aktywem do dobrej dywersyfikacji, ponieważ charakteryzuje się bardzo niską korelacją z innymi aktywami. Jednocześnie charakteryzuje się stosunkowo wysoką zmiennością, dlatego też trzeba pamiętać, że złoto nie powinno być krótkoterminową inwestycją. Jedną z największych zalet złota inwestycyjnego jest to, że jest ono zwolnione z podatku VAT – można więc traktować je jako walutę, a nie surowiec.
Ze złotem inwestycyjnym mamy do czynienia, jeśli posiadane przez nas monety mają minimum 90% czystego złota, a sztabki 95%. Należy też zwrócić szczególną uwagę na certyfikację potwierdzającą autentyczność złota. Ponadto w przypadku sztabki istotna jest jej wielkość – na polskim rynku najczęściej dostępne są sztabki od jednego grama po kilogram. Warto wiedzieć, że że im mniejszą sztabkę lub monetę kupujemy, tym więcej zapłacimy za każdy gram złota.
Różnice pomiędzy inwestowaniem w złote sztabki i złote monety bulionowe praktycznie nie istnieją. Wówczas można kierować się indywidualnymi preferencjami – a przede wszystkim ceną. Najpopularniejsze złote monety bulionowe to na chwilę obecną: Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Wiedeński Filharmonik, Australijski Kangur i Chińska Panda.