Nowe regulacje MiCA: Szansa czy zagrożenie dla mniejszych krypto firm?
Binance prognozuje, iż nadchodzące europejskie regulacje dotyczące stablecoinów będą kluczowym krokiem w kierunku globalnej regulacji tej branży.
Ustawa Unii Europejskiej dotycząca rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) to pierwsze kompleksowe ramy prawne dla kryptowalut, które mogą uwiarygodnić tę branżę dla ustawodawców na całym świecie.
MiCA będzie „kluczowym elementem” w tworzeniu globalnej regulacji stablecoinów – podkreślił rzecznik Binance.
– powiedział.
Kompleksowe podejście MiCA stanie się „globalnym punktem odniesienia” dla innych jurysdykcji, które mogą dążyć do dostosowania swoich przepisów do MiCA w celu zwiększenia „kompatybilności transgranicznej” – dodał przedstawiciel Binance. Pełne wejście w życie ram MiCA, które obejmują dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi, planowane jest na 30 grudnia. Część dużych europejskich instytucji finansowych już przygotowuje swoje oferty cyfrowych aktywów.
Chociaż MiCA wskazuje, że w pełni zdecentralizowane aktywa cyfrowe są poza jej zakresem, niektóre protokoły zdecentralizowanych finansów (DeFi), które obejmują scentralizowane pośrednictwo, mogą być objęte nowymi regulacjami.
Jednak raport Binance dotyczący globalnych regulacji stablecoinów sugeruje, że surowa interpretacja przepisów może wprowadzić dodatkowe trudności dla dostawców stablecoinów.
– stwierdza raport.
W celu zwiększenia stabilności, w ramach wdrożenia MiCA w UE zabroniona zostanie emisja stablecoinów algorytmicznych, aby uniknąć kolejnych upadków, takich jak w przypadku Terra USD (UST) w maju 2022 r. Choć ustawa MiCA jest postrzegana jako pozytywne rozwiązanie dla branży kryptowalut, pojawiają się obawy dotyczące konsolidacji mniejszych firm.
Wprowadzenie MiCA zbliży branżę Web3 do tradycyjnych finansów, co może utrudnić skalowanie firmom z ograniczonymi zasobami, powiedziała Anastasija Plotnikova, CEO i współzałożycielka Fideum, firmy zajmującej się regulacjami i infrastrukturą Blockchain.
Niektóre z największych banków już przygotowują swoje oferty cyfrowych aktywów na potrzeby wdrożenia MiCA.
Societe Generale, 19. największa grupa bankowa na świecie pod względem aktywów, nawiązała współpracę z Bitpanda w celu uruchomienia stablecoina zgodnego z MiCA – denominowanego w euro EUR CoinVertible (EURCV).
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.
One Comment