Pomysł na inwestycje – platyna
W czasach, gdy polski złoty w szybkim tempie traci na wartości, z pewnością warto jest rozważyć włączenie platyny do swojego portfela inwestycyjnego.
Platyna to metal szlachetny, który znajduje szerokie zastosowanie w motoryzacji (m.in. do produkcji katalizatorów samochodowych – szacuje się, że przemysł samochodowy konsumuje ponad 50% zapotrzebowania na ten metal) i elektronice. Jest ona wykorzystywana również w jubilerstwie, szklarstwie i branży farmaceutycznej, m.in. przy produkcji leków nowotworowych. Charakterystyczne cechy platyny to duża masa, przewodnictwo elektryczne, a także odporność i plastyczność. Platyna jest też mało podatna na wpływ wody i tlenu, dzięki czemu nie rdzewieje i nie zmienia swego koloru. Dużym atutem tego metalu jest również wysoka temperatura topnienia.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że platyna jest bardzo rzadka – występuje ponad 15 razy rzadziej od złota. Koszty jej wydobycia z roku na rok rosną, ponieważ metal ten jest wciąż wydobywany tradycyjnymi metodami, czyli ręcznie. Największe złoża platyny występują w Republice Południowej Afryki, Zimbabwe, Rosji i Etiopii.
Ciekawostką jest fakt, że platynę bardzo często kupują przedsiębiorcy, ponieważ jak mało kto znają oni jej realną wartość. Metal ten, podobnie jak złoto lub srebro, można kupić w formie fizycznej – w postaci sztabek lub monet bulionowych. Te drugie są uznawane przez ekspertów za bardziej bezpieczne, a także odporne na fałszowanie. Do najpopularniejszych platynowych monet należą Koala, Kanadyjski Liść Klonowy, Wyspa Man i, Dziobak – wszystkie one są obecne na rynku w limitowanych nakładach. Platynę w postaci monet bulionowych można kupić w oddziałach kantoru FlyingAtom Gold.
Istnieje również możliwość zakupu platyny w postaci giełdowych akcji spółek wydobywczych czy funduszy ETF.
Inwestorzy podkreślają, że platyna jest najdroższym metalem szlachetnym – tuż po niej w zestawieniu znajdują się złoto, a następnie pallad i srebro. Z tego względu jest ona uznawana za bezpieczną przystań nawet w czasach kryzysu. Z pewnością jest to metal, któergo popularność będzie się utrzymywała jeszcze przez wiele lat, zarówno w czystej postaci, jak i jako część stopów.