News

Prezes Narodowego Banku Czech: Nie bójmy się Bitcoina

Banki centralne powinny badać technologię stojącą za Bitcoinem, a nie się jej obawiać – uważa Aleš Michl, prezes Narodowego Banku Czeskiego (NBC). W poście na platformie X z 19 lutego stwierdził, że Bitcoin nie powinien być „wrzucany do jednego worka z innymi aktywami kryptograficznymi”, podkreślając, że analiza tej technologii może wzmocnić banki centralne.

Michl przedstawił propozycję stworzenia testowego portfela Bitcoinów podczas posiedzenia zarządu CNB 30 stycznia. Zaznaczył, że celem tego kroku jest lepsze poznanie i przetestowanie tej wysokiego ryzyka alternatywnej klasy aktywów. Podkreślił jednak, że to dopiero początkowy etap analizy, a ostateczna decyzja będzie zależała od jej wyników.

Według Cointelegraph Michl rozważa Bitcoina jako potencjalne aktywo rezerwowe od 7 stycznia, kiedy to brał pod uwagę zakup „kilku Bitcoinów” w ramach dywersyfikacji. Wzrost wartości Bitcoina o 130% w skali 2024 r. przyciąga uwagę zarówno instytucji finansowych, jak i dużych funduszy inwestycyjnych.

Jeśli CNB zatwierdzi inwestycję, stanie się pierwszym bankiem centralnym w Europie posiadającym Bitcoina w rezerwach. Propozycja może oznaczać zakup kryptowaluty o wartości ponad 7,3 mld dolarów, co stanowiłoby około 5,3 miesiąca nowo wydobywanej podaży Bitcoina – zauważył André Dragosch, szef działu badań w Bitwise.

Michl podkreślił, że choć Bitcoin to aktywo „warte rozważenia” w dużym portfelu, bank musi przeprowadzić dogłębną analizę przed podjęciem decyzji. Tymczasem kryptowaluta pozostaje pod presją napięć handlowych między USA a Chinami, które mogą się nasilić w związku z zapowiedziami Donalda Trumpa dotyczącymi kolejnych ceł. Mimo to Bitcoin wykazuje odporność na rynkach – ocenił Vugar Usi Zade, dyrektor operacyjny Bitget.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button