Regulator G20 przedstawi międzynarodowe przepisy dot. kryptowalut

Rada Stabilności Finansowej (FSB), globalny regulator finansowy obejmujący wszystkie kraje G20, przygotowuje się do zaproponowania w październiku międzynarodowych regulacji dotyczących kryptowalut i stablecoinów.
FSB wydała dziś oświadczenie w sprawie międzynarodowych regulacji i nadzoru nad działalnością aktywów kryptograficznych, zapowiadając poważny wysiłek w zakresie regulacji kryptowalut.
Organ regulacyjny planuje złożyć raport ministrowi finansów G20 i prezesom banków centralnych w październiku 2022 r. Dotyczyć ma on podejść regulacyjnych i nadzorczych do stablecoinów i innych aktywów kryptograficznych. Do tego czasu FSB planuje mieć opracowany już raport z konsultacji publicznych na temat przeglądu zaleceń, w tym „jak można rozszerzyć istniejące ramy, aby wypełnić luki i wdrożyć zalecenia wysokiego szczebla”.
Regulator G20 planuje również przedłożyć kolejny raport z konsultacji publicznych, w którym zaproponuje zalecenia dotyczące promowania globalnej spójności podejść regulacyjnych i nadzorczych do innych aktywów kryptograficznych.
Połączone wysiłki FSB i międzynarodowych organów ustanawiających standardy mają na celu zminimalizowanie ryzyka fragmentacji i arbitrażu regulacyjnego.
– zauważa FSB.
Zgodnie z oświadczeniem rosnące zainteresowanie FSB regulacjami dotyczącymi kryptowalut wynikało z niedawnego spadku na rynkach. Zamieszanie na rynku zwróciło uwagę na kwestię „rosnącego powiązania kryptowalut z tradycyjnym systemem finansowym” – czytamy.
„Może mieć to wpływ na ważne części tradycyjnego finansowania, takie jak rynki finansowania krótkoterminowego”, stwierdza FSB, dodając, że globalne organy regulacyjne muszą nadzorować rynki kryptowalut zgodnie z zasadą „taka sama działalność, to samo ryzyko, ta sama regulacja”.
W związku z tym stablecoin, który wchodzi do głównego nurtu systemu finansowego, musi być zgodny z „wysokimi standardami regulacyjnymi i przejrzystości, przez cały czas utrzymywać rezerwy, które zachowują stabilność wartości i spełniają odpowiednie standardy międzynarodowe”.
FSB w lutym tego roku wskazała na wiele zagrożeń związanych z branżą kryptowalut. Organ był szczególnie zaniepokojony potencjalnym krachem niektórych stablecoinów, kwestią luk w danych w branży kryptograficznej, a także potencjalnie zagrażającymi skutkami szybkiego wzrostu zdecentralizowanych finansów.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.