Srebro inwestycyjne będzie coraz droższe
Metal o przeznaczeniu przemysłowym i szlachetnym ma skorzystać na rosnącym popycie inwestycyjnym oraz konsumpcyjnym.
Według raportu The Silver Institute, amerykańskiej organizacji zajmującą się wyłącznie tym metalem oczekuje się, że popyt na srebro wzrośnie w 2021 roku o 11% ze względu na silny wzrost przemysłowych i fizycznych inwestycji w srebro. Sprzedaż srebrnych monet i sztabek ma wzrosnąć do 257 mln uncji, a więc poziomu najwyższego od 6 lat.
„Perspektywy popytu na srebro są obiecujące, a ogólna prognoza na świecie zakłada osiągnięcie ośmioletniego rekordu w 2021 r. wynoszącego 1,025 miliarda uncji, tym samym pokrywając wszystkie straty poniesione w 2020 r. Odzwierciedla to oczekiwane zyski w krytycznych segmentach popytu przemysłowego, inwestycji fizycznych, produkcji biżuterii i wyrobów ze srebra” – napisano w raporcie.
Instytut ujawnił, że średnia roczna cena srebra wzrosła z 16,19 USD za uncję w 2019 r. do 20,52 USD za uncję w 2020 r. W 2021 roku cena ta może wzrosnąć o 46%. do najwyższego poziomu od siedmiu lat, a więc 30,00 USD za uncję. „Biorąc pod uwagę mniejszy rynek srebra i zwiększoną zmienność cen, jaką może on generować, spodziewamy się, że srebro osiągnie w tym roku znacznie lepsze wyniki niż złoto” – czytamy w opracowaniu.
– Chociaż wzrost średniej ceny srebra jest znaczący, wciąż daleko mu do jakiegokolwiek krytycznego progu, który sprawiłby, że podaż srebra dla przemysłu solarnego byłaby problematyczna – powiedział magazynowi „PV” Michael DiRienzo, dyrektor wykonawczy The Silver Institute. – Średnia cena przekraczająca 40 USD ostatecznie stałaby się krytycznym limitem do przekroczenia – wyjaśnił.
Jeśli chodzi o przemysł fotowoltaiczny, przewiduje się, że w 2021 roku dokona on zakupu 105 milionów uncji srebra, co oznaczałoby znaczny wzrost w porównaniu z około 88 milionami uncji w 2020 roku i około 93 milionami uncji w 2019 roku. – Chociaż ładunki srebra nadal spadają, sektor skorzysta na rosnącej liczbie krajów, które instalują nowe urządzenia fotowoltaiczne – stwierdził analityk.
Tymczasem analitycy z Domu Maklerskiego BOŚ wskazują, że także popyt na srebrną biżuterię ma wzrosnąć – do poziomu 174 mln uncji – co jednak nadal stanowi niższy poziom sprzedaży niż przed pandemią.