Tether przeprowadzi pierwszy pełny audyt finansowy

Emitent stablecoina Tether współpracuje z jedną z firm z tzw. Wielkiej Czwórki w celu przeprowadzenia audytu rezerw aktywów i potwierdzenia, że jego stablecoin USDT jest zabezpieczony w stosunku 1:1.
Dyrektor generalny Tether, Paolo Ardoino, stwierdził, że proces audytu byłby prostszy pod rządami pro-kryptowalutowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jego wypowiedź pojawiła się w kontekście rosnących obaw branży dotyczących potencjalnego kryzysu płynności podobnego do upadku FTX, spowodowanego brakiem niezależnych audytów.
Jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych mówi, że jest to najwyższy priorytet dla USA, firmy audytorskie z Wielkiej Czwórki będą musiały się dostosować, więc jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.
– powiedział Ardoino w rozmowie z agencją Reuters 21 marca.
Według doniesień Tether podlega obecnie kwartalnym raportom, ale nie przechodzi pełnego niezależnego audytu rocznego, który jest znacznie bardziej szczegółowy i zapewnia większą przejrzystość dla inwestorów i regulatorów.
Ardoino nie sprecyzował jednak, którą z firm z Wielkiej Czwórki – PricewaterhouseCoopers (PwC), Ernst & Young (EY), Deloitte czy KPMG – planuje zaangażować.
Stablecoin USDT utrzymuje stabilną wartość, deklarując powiązanie z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. Oznacza to, że każdy token USDT powinien być zabezpieczony rezerwami równymi jego podaży w obiegu. Rezerwy te obejmują tradycyjne waluty, ekwiwalenty gotówkowe i inne aktywa.
Na początku marca Tether zatrudnił Simona McWilliamsa na stanowisko dyrektora finansowego w ramach przygotowań do pełnego audytu finansowego.
We wrześniu 2024 r. założyciel Cyber Capital, Justin Bons, był jednym z przedstawicieli branży wyrażających obawy dotyczące braku przejrzystości Tethera.
Tether to jedno z największych egzystencjalnych zagrożeń dla kryptowalut. Musimy wierzyć, że posiadają 118 mld dol. w zabezpieczeniach – bez dowodu! Nawet po tym, jak CFTC nałożyła na Tether grzywnę za kłamstwa dotyczące ich rezerw w 2021 r.
– stwierdził Bons.
W tym samym czasie organizacja Consumers’ Research, zajmująca się ochroną konsumentów, opublikowała raport krytykujący Tether za brak przejrzystości.
Trzy lata wcześniej, w 2021 r., Amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) nałożyła na Tether karę cywilną w wysokości 41 mln dol. za fałszywe twierdzenia, że USDT jest w pełni zabezpieczony rezerwami.
Tymczasem Tether skrytykował ostatnie europejskie regulacje, które zmusiły giełdy, takie jak Crypto.com, do usunięcia USDT i dziewięciu innych tokenów w celu dostosowania się do przepisów MiCA.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.