Turcja wszczyna dochodzenie ws. byłego dyrektora generalnego FTX
Organy nadzoru finansowego w Turcji rozpoczęły dochodzenie w sprawie domniemanego oszustwa założyciela i byłego dyrektora generalnego giełdy kryptowalut FTX, Sama Bankman-Frieda (SBF). Posunięcie to jest następstwem wszczęcia w połowie listopada śledztwa w sprawie upadku firmy, która obsługiwała również platformę w Turcji.
Oba śledztwa są prowadzone przez krajową Radę Śledczą ds. Przestępstw Finansowych, departament podległy Ministerstwu Skarbu i Finansów. W ich ramach władze przejęły aktywa SBF i innych spółek zależnych.
Komentując tę sprawę, turecki minister finansów Nureddin Nebati podkreślił ryzyko, jakie niesie ze sobą cyfryzacja, a także jej możliwości, ostrzegając, że do rynku kryptowalut należy podchodzić z „maksymalną ostrożnością”.
Wśród gwałtownie rosnącej inflacji krajowej waluty fiducjarnej, liry, wielu Turków w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowało pieniądze w aktywa kryptograficzne, aby zachować swoje oszczędności. Jednak niepowodzenia krajowych platform handlowych i oszustwa, a także trwająca kryptowalutowa zima, zaszkodziły tureckim inwestorom.
FTX, która była jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem na podstawie rozdziału 11 w USA 11 listopada, po zmaganiach z problemami z płynnością, i jest obecnie pod dobrowolną administracją. Bankman-Fried ustąpił ze swojego stanowiska, a nowy zarząd grupy zwolnił trzech innych dyrektorów najwyższego szczebla.
Oprócz Turcji, grupa spółek FTX jest obecnie przedmiotem dochodzenia w wielu innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, na Bahamach, gdzie miała siedzibę, oraz w Japonii. Giełda i jej spółki zależne mają również zawieszone licencje na wielu rynkach. Według niedawnego raportu władze Bahamów mogą dokonać ekstradycji byłego CEO FTX do USA w celu przesłuchania.
źródło: news.bitcoin.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.