Poradnik

Złote monety bulionowe to bezpieczna inwestycja

Zakup złota to dziś – w obliczu wciąż rosnącej inflacji – jeden z najbardziej rozsądnych sposobów na lokowanie kapitału.

Złote monety od lat stanowią symbol bogactwa i – co najważniejsze – pozwalają skutecznie utrzymać wartość pieniądza w czasie. Nic więc dziwnego, że to właśnie one cieszą się wśród inwestorów dużą popularnością. Wbrew pozorom inwestycja w szlachetny kruszec nie wymaga dużego kapitału – monety o niewielkiej masie bardzo często można kupić już za kilkaset złotych.

Złote monety bulionowe (zwane też lokacyjnymi lub inwestycyjnymi) składają się w co najmniej w 90 proc. ze złota. Ich masa to najczęściej 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncji trojańskiej, choć na rynku możemy również spotkać monety o wadze 1/25 uncji. Cena monet zależy od wartości kruszcu, jaki został wykorzystany do ich produkcji (bieżąca wartość monety jest więc powiązana z aktualną ceną złota).

Pierwsza w historii moneta bulionowa – Południowoafrykański Krugerrand – została wyemitowana w 1967 roku. Do pozostałych, równie popularnych złotych monet zaliczamy Amerykańskiego Orła, Wiedeńskich Filharmoników, Kanadyjski Liść Klonowy, Australijskiego Kangura czy Chińską Pandę. Zapewniamy, że inwestycja w każdą z nich będzie doskonałym wyborem. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na Południowoafrykańskiego Krugerranda i Amerykańskiego Orła – obie te monety są wykonane ze złota o próbie 916.

Złote monety bulionowe posiadają duże walory artystyczne ze względu na znajdujące się na nich grafiki. – Wyróżniają się precyzją wykonania, dbałością o szczegóły, nietuzinkowymi rozwiązaniami i elegancją. Unikalne zdobienia to także jeden z atrybutów, dzięki którym łatwiej jest je zweryfikować ich autentyczność.

Osoby niezorientowane w branży, a jednocześnie zainteresowane zakupem złotych monet bulionowych zachęcamy do bliższego przyjrzenia się wyrobom mennic mogących poszczycić się akredytacją renomowanego stowarzyszenia branżowego London Bullion Market Association (LBMA). Są one gwarancję wysokiej jakości i rozpoznawalności na całym świecie.

I na koniec naszego artykułu jeszcze jedna, z pewnością bardzo ważna dla potencjalnych inwestorów informacja – złote monety bulionowe, podobnie jak złote sztabki, są uznawane nie za surowiec, lecz walutę, i z tego powodu tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button