Złote monety inwestycyjne – które z nich są najbardziej popularne?
Coraz więcej inwestorów decyduje się na ulokowanie swoich oszczędności w fizycznym złocie i dokonuje zakupu monet inwestycyjnych.
Złote monety inwestycyjne, zwane również bulionowymi lub lokacyjnymi, posiadają wiele zalet. Bardzo często są wykonywane ze złota o najwyższej próbie, dzięki czemu skutecznie utrzymać wartość pieniądza w czasie. Na rosnącą popularność tego typu monet wpływają również walory estetyczne – większość z nich zachwyca unikalnym designem, dbałością o szczegóły oraz precyzją wykonania.
Do najczęściej kupowanych złotych monet inwestycyjnych zaliczamy obecnie Australijskiego Kangura, Brytyjską Britannię, Kanadyjski Liść Klonu, Wiedeńskich Filharmoników, Południowoafrykańskiego Krugerranda, Amerykańskiego Bizona, Chińską Pandę oraz Amerykańskiego Orła. Każda z nich monet została wyprodukowana przez mennicę znajdującą się na liście London Bullion Market Association, co oznacza, że w razie pilnej potrzeby uda nam się ją sprzedać bez najmniejszego problemu. Warto w tym miejscu podkreślić, że nakład złotych monet inwestycyjnych nie jest limitowany (w przeciwieństwie do monet okolicznościowych i kolekcjonerskich), ponieważ mają one na celu odwzorowanie jedynie wartości czystego kruszcu.
Pierwsza moneta inwestycyjna, którą był Południowoafrykański Krugerrand, została wyemitowana w 1967 roku. Wyrób ten, podobnie jak Amerykański Orzeł, w przeciwieństwie do pozostałych złotych monet został wykonany ze złota o próbie 916. Oznacza to, że w monecie znajdziemy niewielką domieszkę miedzi. Rozwiązanie to pozwoliło na zwiększenie odporności monety na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z monetami inwestycyjnymi, a zdecydowały się na dokonanie ich zakupu sugerujemy przyjrzenie się produktom oferowanym przez największe światowe mennice, takie jak United States Mint, Royal Canadian Mint, Münze Österreich, Royal Mint, Perth Mint czy Monnaie de Paris. Każda z tych państwowych mennic przestrzega surowych standardów, które gwarantują wagę, czystość i wartość nominalną produkowanych przez nie kruszców. Ze względu na tę gwarancję, produkty kruszcowe pochodzące ze wspomnianych mennic cieszą się światową reputacją jako źródło wysokiej jakości inwestycji w metale szlachetne.