News

#1100 Newsy z dnia 04.08.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Cyfrowy yuan podważy dominację Alibaby i Tencent; Rosja zakazuje wpłat na anonimowe portfele; Bitcoiny wykradzione 4 lata temu z Bitfinex w ruchu; Testnet Medalle Ethreum napotyka na problemy przy uruchomieniu; Aktualna sytuacja na giełdach.

Cyfrowy yuan podważy dominację Alibaby i Tencent:

Ludowy Bank Chin (PBoC) rzekomo planuje wykorzystać swój elektroniczny system waluty cyfrowej (DCEP) – kolejny termin określający walutę cyfrową banku centralnego – w celu podważenia dominacji gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent, w sektorze płatności cyfrowych.

Raport pojawia się zaledwie kilka dni po roszczeniach banku centralnego, które skłoniły czołową agencję antymonopolową do wszczęcia śledztwa przeciwko Alipay i WeChat Pay za wykorzystanie ich dominacji do stłumienia konkurencji.

Według Financial Times nawet organy regulacyjne i kierownictwo grupy finansowej Alibaba Ant zgodziło się, że PBoC będzie dążyć do podważenia dominacji rynkowej Alipay i WeChat Pay.

Obecnie finansowa spółka zależna Alibaba, Alipay, i WeChat Pay firmy Tencent kontrolują większość płatności cyfrowych w Chinach, podczas gdy banki pozostają daleko w tyle. W pierwszym kwartale 2020 r. Alipay przetworzył prawie 56% wszystkich płatności mobilnych w Chinach.

Zgodnie ze szczegółami otrzymanymi przez Financial Times od kilku urzędników znających strategie banku centralnego, PBoC wykorzysta DCEP, aby zapewnić bankom równe szanse w dziedzinie płatności cyfrowych, tak jak wcześniej uczynił to gigantom technologicznym.

Zastanawiając się nad bezprecedensowymi możliwościami wykorzystania płatności cyfrowych przez gigantów technologicznych, szef azjatyckich badań ekonomicznych w dużym międzynarodowym banku powiedział, że były gubernator PBoC Zhou Xiaochuan pozwolił Alipay i WeChat Pay „wyrosnąć na potwory” pomimo skarg chińskich banków i China Banking Regulatory Commission.

W osobnym oświadczeniu starszy urzędnik władz monetarnych Hongkongu zaznajomiony z tą sprawą powiedział:

Oni [PBoC] chcą bardziej wyrównanych szans dla banków. Płatności detaliczne są tak zdominowane przez Alibaba i Tencent, podczas gdy banki są mniej aktywne w płatnościach elektronicznych.

– czytamy.

Rosja zakazuje wpłat na anonimowe portfele:

Federacja Rosyjska zakazała anonimowych wpłat do portfeli internetowych w ramach działania, które dotknie 10 mln użytkowników w całym kraju.

Portfele online za pośrednictwem usług takich jak Yandex, WebMoney, PayPal i Kiwi są w Rosji bardzo popularne. Usługi te obsługują około 10 mln użytkowników, którzy korzystają z kont anonimowo, doładowując je gotówką. Niektórzy ludzie używają tych anonimowych portfeli do zakupu kryptowalut, chociaż dokładne liczby nie są znane. 

Cytowana przez RBK ekonomistka Antonina Levashenko uważa, że środki te początkowo nie będą miały wpływu na przestrzeń Blockchain. Jednak w miarę zaostrzania przez Rosję procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy, istniejący zakaz może ostatecznie dotyczyć również walut wirtualnych.

Maria Stankevich, menedżer ds. rozwoju biznesu giełdy kryptowalut EXMO, uważa, że zakaz może mieć wpływ tylko na giełdy, które nie traktują poważnie przestrzegania przepisów. Uważa, że może to spowodować spadek popytu na takie usługi.

Bitcoiny wykradzione 4 lata temu z Bitfinex w ruchu:

Ktoś z dostępem do 119 756 Bitcoinów skradzionych z giełdy kryptowalut Bitfinex w 2016 r. przeniósł 12 mln dolarów do nieznanych portfeli w ciągu ostatnich sześciu dni.

Według serii tweetów opublikowanych przez Whale Alert 3 sierpnia, adresy portfeli, o których wiadomo, że są powiązane z jednym z największych ataków w historii giełd kryptowalut, spowodowały przeniesienie 620 Bitcoinów – o obecnej wartości wynoszącej około 7 mln dolarów – przy wykorzystaniu 4 transakcji. 29 lipca prawie 5 mln dolarów – czyli 448 BTC – zostało przeniesionych w ramach jednej transakcji.

W połączeniu z ostatnim ruchem 39 mln dolarów w dniach 27-28 lipca, daje to około 51 mln dolarów w Bitcoinach, które zostały przetransferowane w ponad 17 transakcjach w ciągu tygodnia.

2 sierpnia 2016 r. hakerzy złamali zabezpieczenia w Bitfinex, kradnąc 119 756 BTC – wartych wówczas 72 mln dolarów. Po czterech latach i niedawnych ruchach wzrostowych ich łączna wartość wynosi obecnie 1,3 mld dolarów.

Jednak pomimo niedawnego przemieszczenia 51 mln dolarów, osoby odpowiedzialne za włamanie przenieśli tylko 1-2% ukradzionych funduszy. Sugeruje to, że przestępcy mogą mieć trudności w miarę egzekwowania nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Testnet Medalle Ethreum napotyka na problemy przy uruchomieniu:

Uruchomienie sieci testowej Ethereum Medalla, zaplanowane na godzinę 13:00, nie przebiegło tak płynnie, jak oczekiwano.

Chociaż sieć została uruchomiona pomyślnie i zaproponowała wystarczającą liczbę bloków w przypuszczalnym czasie powstania, wskaźnik uczestnictwa wyniósł zaledwie 57% – znacznie mniej niż oczekiwane 80%.

Oznacza to, że tylko 57% stawki jest wdrażane do walidacji sieci. Stanowi to poważny problem, ponieważ nie można osiągnąć ostateczności bloku, dopóki sieć nie zacznie odcinać walidatorów, którzy są offline. Ostateczność oznacza, że historia bloku jest nieodwracalna, co jest równoważne z progiem potwierdzenia bloku w Ethereum 1.0.

Według twórców może to być spowodowane tym, że wielu walidatorów zarejestrowało się, wpłacając 32 ETH, nie uruchamiając oprogramowania walidatora.

Jednak problemy z klientami Nimbus i Lodestar mogą stanowić około 10% tej luki w uczestnictwie, powiedział Danny Ryan z Ethereum Foundation.

Oczekuje się, że sieć sama rozwiąże problem, ponieważ nieaktywni walidatorzy są wyrzucani, jednak przywrócenie ostateczności może zająć co najmniej kilka godzin. W międzyczasie programiści badają problemy z klientami.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się niewielkimi spadkami całej czołówki kryptowalut. Bitcoin notuje spadek na poziomie 1,5%, Ethereum o 1,2%, XRP o 3,9%, Bitcoin Cash o 3,2% a Bitcoin SV o 0,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się się o 3.7 mld dolarów wynosi obecnie 342.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 94.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Tagi
Show More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz Adblocka

Prosimy wesprzyj nas, wyłączając Adblocka na btcpolska.com. Dzięki.