News

#294 Newsy z dnia 09.05.2018

Ze środowych wydarzeń: Ukraina pracuje nad sposobem regulacji kryptowalut; Białoruś planuje ścisłe wymogi inwestowania w ICO; Facebook rozważa zastosowanie technologii Blockchain; Giełda Coinone nawiązała współpracę z Ripple; Mieszane nastroje na giełdach.

Ukraina pracuje nad sposobem regulacji kryptowalut:

Ukraińska Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SSMCS) rozważy rozpoznanie kryptowalut jako instrumentu finansowego. Ogłoszenie upublicznił na Facebooku szef komisji, Timur Khromaev, po dorocznej konferencji Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) na temat kryptowalut i ICO.

Według Khromaeva, przemysł krypto rozwinął się znacząco w ciągu ostatnich trzech lat, powodując, że rynek krypto stał się „integralną częścią stosunków gospodarczych i finansowych”. Komisarz SSMCS podkreślił konieczność prawnego uznania kryptowalut i dostosowania pozycji organów nadzoru finansowego.

Khromaev sugeruje, że aktywa i operacje kryptograficzne powinny być rozpatrywane pod względem istniejących ram prawnych w oparciu o zasady leżące u podstaw aktywów, a nie ich formy, tj. papierowej lub cyfrowej. Dodał, że nowe regulacje powinny uwzględniać dynamiczny charakter zasobów cyfrowych.

Khromaev twierdzi, że nowe zasady i przepisy dotyczące kryptowalut zostaną zdefiniowane na szczeblu krajowym, jako że do standardów międzynarodowych droga wciąż jest daleka.

Ukraina przyjęła niepewne stanowisko w sprawie kryptowalut. W sierpniu 2017 r. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wydał oświadczenie w sprawie krypto, twierdząc, że żadna inna waluta lub zastępcza waluta, z wyjątkiem krajowej, nie może być wydawana lub używana jako forma płatności w kraju. W październiku NBU poinformował, że Wysoka Rada Ekspertów zatwierdziła wnioski w celu ustalenia statusu prawnego krypto, a w styczniu 2018 r. bank przekazał, że rozważa uruchomienie cyfrowej wersji swojej waluty krajowej, hrywna.

Białoruś planuje ścisłe wymogi inwestowania w ICO:

Anonimowe źródło w Narodowym Banku Republiki Białorusi (NBRB) ujawniło, że bank rozważa wprowadzenie rygorystycznych wymogów dotyczących inwestowania w ICO. Dodatkowo, podobne ramy regulacyjne są planowane dla giełd kryptograficznych, podaje lokalne źródło informacji IT, dev.by.

Regulatorzy zaproponowali ograniczenie inwestycji ICO tylko do kwalifikowanych inwestorów, aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy przez zwykłych inwestorów. Kwalifikowani inwestorzy muszą spełniać dwa z czterech kryteriów. Dana osoba może zostać uważana za kwalifikowaną, jeśli ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Jeśli dana osoba nie spełnia żadnego z tych dwóch, musi spełnić jedno z kryteriów finansowych.

Według dev.by próg finansowy, wymagany aby stać się inwestorem kwalifikowanym, jest „bardzo wysoki”. Potencjalni inwestorzy muszą mieć minimalny roczny dochód w wysokości 20.000 dolarów lub minimalne oszczędności 50.000 dolarów. Brane są pod uwagę kryptograficzne aktywa i papiery wartościowe jak również pieniądze fiducjarne. Według danych CEIC roczny średni dochód mieszkańca Białorusi w 2017 roku wyniósł 3.478 dolarów.

Oprócz minimalnych dochodów rocznych i zgromadzonego kapitału, kwalifikowani inwestorzy muszą również posiadać specjalne wykształcenie i doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. Raport mówi, że te same standardy będą miały zastosowanie do traderów kryptowalut.

Białoruskie giełdy kryptograficzne i emitenci ICO nie mają miejsca na błędy. System inwestycyjny na Białorusi znajduje się na etapie formacji. Jeśli jakikolwiek białoruski projekt ICO, który zebrał pieniądze obywateli, odniesie porażkę, może stać się narodowym skandalem. Ludzie stracą pieniądze. Dlatego na początkowym etapie rozwoju proponujemy ograniczać się wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.

– mówi źródło.

W przypadku ICO organy nadzoru planują ustalić szereg wymogów dotyczących kwalifikacji i reputacji, takich jak brak długów w płatnościach budżetowych, polityka zarządzania ryzykiem, polityka kontroli wewnętrznej i polityka przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Wymagania reklamowe dla ICO są podobne do wymagań określonych dla giełdy kryptowalut: nie powinny zawierać obietnic gwarantowanego dochodu, a raczej długie ostrzeżenie o ryzyku inwestycyjnym. Nadchodzące przepisy dot. ICO będą uwzględniać „doświadczenie międzynarodowe” i będą elastyczne, aby dostosować się do dynamicznych i szybko rozwijających się rynków kryptowalut, podaje źródło.

Facebook rozważa zastosowanie technologii Blockchain:

David Marcus, szef aplikacji Facebook Messenger, ogłosił, że serwis społecznościowy analizuje możliwe zastosowania dla technologii Blockchain, informuje CNBC. 

Przygotowuję małą grupę, aby zbadać, jak najlepiej wykorzystać Blockchain na Facebooku, zaczynając od zera.

– mówi Marcus. 

Marcus przewodzi Messengerowi od prawie czterech lat. W grudniu dołączył do giełdy kryptowalut Coinbase jako członek zarządu. Facebook jednak nie ujawnił, jak bardzo interesuje go zastosowanie technologii Blockchain.

Posunięcie to ma miejsce w czasie, kiedy Facebook wprowadza szersze przegrupowanie ich zespołu ds. produktu. Odtąd firma będzie działać w trzech działach: grupie „rodzina aplikacji”, „centralnych usługach produktowych” i „nowych platformach i infra” – podaje Recode.

W styczniu, dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że będzie analizować waluty cyfrowe, aby zbadać ich potencjał w zakresie wzmacniania pozycji jednostek. Stwierdził, że siła zdecentralizowanych systemów, takich jak kryptowaluty, może pomóc odciągnąć władzę od scentralizowanego systemu i umieścić go z powrotem w rękach jednostek.

Również w styczniu tego roku Facebook wprowadził całkowity zakaz reklam dotyczących kryptowalut i ICO. Zakaz był dla niektórych zaskoczeniem, ponieważ założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wcześniej wyraził zainteresowanie kryptowalutami.

Giełda Coinone nawiązała współpracę z Ripple:

Południowokoreańska giełda kryptowalut Coinone zwróciła się do Ripple szukając rozwiązania ułatwiającego płatności transgraniczne.

Coinone Transfer, spółka zależna giełdy, która koncentruje się na przekazach pieniężnych, dołączyła do RippleNet, stając się pierwszą giełdą w kraju która to zrobiła. Giełda będzie korzystała z xCurrent, Blockchainowego rozwiązania dla płatności transgranicznych firmy Ripple, umożliwiającego śledzenie end-to-end, podaje informacja prasowa.

Powołując się na dane Banku Światowego, które pokazują, że w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wzrost liczby przekazów międzynarodowych z Korei Południowej, firma poinformowała, że planuje uruchomić nową usługę przekazu nazwaną Cross, która będzie zasilana przez xCurrent. Produkt będzie skierowany do pracowników przebywających w Korei Południowej, którzy chcą przesłać fundusze rodzinie w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Wonhee Shin, dyrektor generalny Coinone Transfer mówi, że rozwiązanie xCurrent pozwoli firmie oferować klientom niskobudżetową usługę przekazów pieniężnych w czasie rzeczywistym.

Informacja ta pojawiła się na tydzień po tym, jak bank Dhofar z siedzibą w Muskacie stał pierwszym bankiem z Omanu, który dołączył do RippleNet. W lutym dwa banki i trzy firmy zajmujące się przekazami pieniężnymi z czterech różnych krajów: Brazylii, Indii, Singapuru i Kanady zaadaptowały różne platformy Ripple, aby ułatwić płatności w czasie rzeczywistym na skalę międzynarodową.

Mieszane nastroje na giełdach:

Po upływie doby na giełdach, z 10 największych walut zaledwie 3 notują wzrost. Są to: Bitcoin ze wzrostem na poziomie 1,5%, Ethereum 2,1% i Bitcoin Cash 5,2%. Zmalała wartość m.in. Ripple, o 0,6%, EOS o 1% oraz Litecoin o 1,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmalała o 1,7 mld dolarów i wynosi obecnie 435,3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 22,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com., coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button