News

#688 Newsy z dnia 07.06.2019

Z piątkowych wydarzeń: Znamy datę wydania białej księgi waluty Facebooka; Kongresman USA rozjaśnia kwestie podatku od krypto; Przewodniczący SEC: Potrzebne są inne zabezpieczenia przed zatwierdzeniem EFT Bitcoina; Użytkownicy znanej giełdy ponieśli 13,5 mln dolarów strat; Na giełdach zielono.

• Znamy datę wydania białej księgi waluty Facebooka:  

Wiele źródeł spodziewa się, że Facebook uruchomi swój stablecoin 18 czerwca, jak donosi magazyn IT i fintech TechCrunch.

Cytując ludzi zaznajomionych z planami, publikacja wzmocniła istniejące sugestie zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią, że jej tajemniczy projekt kryptowaluty pojawi się w tym miesiącu. Wcześniej plotki sugerowały, Facebook podejmie zobowiązanie do wprowadzenia na rynek swojego produktu najprędzej w 2020 roku.

Obecnie zaplanowano wydanie białej księgi wyjaśniającej podstawy kryptowaluty na dzień 18 czerwca.

–  stwierdza TechCrunch.

Data ta pochodziła również od Laury McCracken, szefowej Facebooka ds. usług finansowych i partnerstw płatniczych dla Europy Północnej, która w wywiadzie dla niemieckiego magazynu finansowego Wirtschaftswoche w tym tygodniu przekazała, iż stablecoin byłby pozwiązany nie tylko z amerykańskim dolarem.

Wartość Facebook Coin zostanie zabezpieczona przez różne waluty fiat.

– powiedziała Laura McCracken w publikacji.

Facebook wywołał poruszenie w całej branży poprzez próbę wejścia do sektora płatności. Nie tylko platforma mediów społecznościowych, ale także siostrzane firmy WhatsApp i Instagram również biorą udział w projekcie.

Niemniej jednak krytyka takich projektów pozostaje. Ostatnio amerykańska agencja ratingowa Weiss Ratings na dedykowanym blogu twierdziła, że ostatecznym celem firm technologicznych nie jest zwiększenie atrakcyjności kryptowaluty, ale odebranie biznesu bankom.

• Kongresman USA rozjaśnia kwestie podatku od krypto:

Kongresman Stanów Zjednoczonych, Ted Budd, złożył zeznania przed Izbą Reprezentantów Komitetu ds. Sposobów i Środków w sprawie rzekomych problemów z obowiązującymi przepisami podatkowymi dotyczącymi kryptowalut, zgodnie z filmem z zeznania.

Kongresman Budd stwierdził, że kryptowaluty powinny mieć zwolnienie podatkowe de minimis, tak jak waluty obce. Budd skomentował, że projekt ustawy H.R.3708 lub „Cryptocurrency Tax Fairness Act” rozszerzyłby Kodeks Podatku Wewnętrznego z 1986 r. o traktowanie prywatnych zakupów kryptowaluty, tak jak prywatne transakcje w walucie obcej, które nie są opodatkowane.

Budd podkreślił fakt, że ponieważ Urząd Skarbowy (IRS) uważa kryptowalutę za rodzaj własności, kryptowaluty nie kwalifikują się obecnie do zwolnienia z podatku de minimis.

Zamiast tego, ponieważ jest to własność, IRS wymaga, aby osoby korzystające z kryptowaluty kupowały waluty fiat lub towary i usługi w celu obliczenia, a następnie zapłacenia zobowiązania podatkowego związanego z tą transakcją „majątkową”.

Podobnie Budd skomentował kwestię podwójnego opodatkowania. Ponieważ kryptowaluty są opodatkowane jako własność, transakcje kryptowaluty powodują sytuację „podwójnego opodatkowania”, w której IRS traktuje transakcję kupującego zarówno jako sprzedaż, jak i zakup. Budd twierdzi, że skutkuje to niesprawiedliwie wymagającymi praktykami prowadzenia dokumentacji dla podatników i zniechęca do uczestnictwa w biznesie opartym na technologii Blockchain.

Budd argumentował, że zakupy z kryptowalutami powinny być traktowane jako zwykłe zakupy. Odniósł się do projektu ustawy HR7361, czyli ustawy „Virtual Value Tax Fix of 2018”, która obejmowałaby kryptowalutę w zakresie odroczeń podatkowych zgodnie z ustawą IRS Tax Cuts and Jobs Act, sekcja 1031, dotyczącą „giełd podobnych”. Bez takiego rozwiązania Budd mówi, że transakcje Blockchain podlegają prawie 40% podatkowi od sprzedaży.

Budd zwięźle zauważył również, że rozwój technologii Blockchain jest narodową kwestią gospodarczą, mówiąc, że byłby to problem, gdyby innowacje Blockchain przeniosły się głównie do takich krajów, jak Malta i Singapur.

• Przewodniczący SEC: Potrzebne są inne zabezpieczenia przed zatwierdzeniem EFT Bitcoina: 

Prezes amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Jay Clayton powiedział, że regulator musi czuć się komfortowo w związku z nadzorem nad kryptowalutami i zagwarantować, by żadna manipulacja na rynku nie mogła mieć miejsca zanim zatwierdzi kryptograficzny fundusz giełdowy ETF. Clayton wygłosił swoje uwagi podczas wywiadu z CNBC.

Gdy Clayton został zapytany, czy ETF oparty na pakiecie kryptowalut może zostać wydany w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że SEC pracuje obecnie nad tym, by było to możliwe. Nadal jednak zauważył, że różne problemy muszą zostać rozwiązane przed zatwierdzeniem kryptowalutowego ETF, począwszy od opieki.

Zajmujemy się tym, ale jest kilka rzeczy, z którymi musimy czuć się komfortowo. Pierwszym z nich jest opieka: opieka jest długotrwałym wymogiem na naszych rynkach.

– powiedział Clayton.

Innym ważnym problemem SEC jest domniemany brak solidnych środków zapobiegawczych do manipulacji na rynku.

Inną ważną rzeczą […] jest to, że mamy wyrafinowane zasady i nadzór, aby ludzie nie manipulowali rynkiem akcji, ale duże rynki kryptowalut tego nie mają. Ciężko pracujemy, aby zobaczyć, czy możemy się tam dostać, ale nie zamierzam po prostu przełączyć się i powiedzieć, że to tak jak akcje i obligacje, bo tak nie jest.

– czytamy dalej w wywiadzie.

Poglądy Claytona wyraźnie kontrastują z poglądami wyrażonymi na początku tego tygodnia przez komisarza SEC Hester Peirce, który apeluje o mniej ostrożne podejście do innowacji w przestrzeni ETF po stronie regulatora.

Użytkownicy znanej giełdy ponieśli 13,5 mln dolarów strat: 

Kredytodawcy na amerykańskiej giełdzie kryptowalut Poloniex stracili około 13,5 miliona dolarów z powodu krachu, tzw. flash crash. Poloniex ogłosił incydent na blogu.

Poloniex ujawnił, że 26 maja poważny spadek cen na rynku kryptowaluty Clam doprowadził do strat na kredytach w wysokości około 1.800 Bitcoinów, czyli na tamten moment około 13,5 miliona dolarów. Incydent dotknął 0,4% wszystkich użytkowników i spowodował zmniejszenie wszystkich aktywnych kredytów Bitcoinów o 16,02%.

Giełda następnie zamroziła wszystkie nieopłacone rachunki kredytobiorców i utrzyma je w stanie zamrożenia do czasu spłaty pożyczek przez kredytobiorców. Poloniex twierdzi również, że zwróci fundusze poszkodowanym pożyczkodawcom, gdy tylko odzyska utracone pieniądze. Poloniex zasugerował, że katastrofa nastąpiła z wielu powodów.

Szybkość katastrofy i brak płynności na rynku CLAM uniemożliwiły przetworzenie wszystkich automatycznych likwidacji pozycji depozytu zabezpieczającego CLAM, tak jak zwykle na płynnym rynku. Ponadto znaczna część całkowitej wartości pożyczki została zabezpieczona w CLAM, więc zarówno pozycje kredytobiorców, jak i ich zabezpieczenia straciły większość swojej wartości jednocześnie.

– wyjaśnia giełda na swoim blogu.

W zeszłym miesiącu Poloniex zaprzestał oferowania handlu dziewięcioma kryptowalutami klientom w Stanach Zjednoczonych. Giełda oświadczyła, że decyzja była motywowana niepewnym otoczeniem regulacyjnym w kraju.

W szczególności nie można mieć pewności, czy amerykańskie organy nadzoru uznają te aktywa za papiery wartościowe.

– czytamy w oficjalnym oświadczeniu giełdy.

W styczniu niezależni analitycy z ICORating przyznali 16% największych na świecie platform handlu kryptowalutami rating A, w tym dla Poloniex (A-) jako jednej wśród trzech najbezpieczniejszych giełd na świecie.

• Na giełdach zielono: 

Giełdy notują zauważalne wzrosty w porównaniu z poprzednią dobą. Największy skok wartości należy Litecoina o 15,2%. Za nim plasuje się Bitcoin SV ze wzostem o 7,4%, następnie EOS o 6,4%, Stellar o 5,7%, Bitcoin Cash o 5,5% i XRP o 4,8%. Bitcoin podrożał o 4,4%, co daje mu na chwilę obecną wartość prawie 8.070 dolarów.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 11.6 mld dolarów i wynosi obecnie 259.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 71.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button