News

#834 Newsy z dnia 11.11.2019

Z poniedziałkowych wydarzeń: Chiny: Bitcoin pierwszym udanym zastosowaniem Blockchain; Były prezes EBC: Bitcoin nie jest prawdziwy; Kanadyjska firma uruchamia nowego stablecoina; Bittrex zwróci środki części byłych użytkowników; Aktualna sytuacja na giełdach.

Chiny: Bitcoin pierwszym udanym zastosowaniem Blockchain:

Oficjalna chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua opublikowała raport uznający Bitcoina za „pierwszą udaną aplikację technologii Blockchain”.

Opublikowany dziś reportaż jest wyjątkowy, biorąc pod uwagę twardą postawę Chin wobec zdecentralizowanych kryptowalut, o czym świadczy historyczny zakaz w zakresie wymiany kryptowalut i ICO. Artykuł Xinhua jest zasadniczo pozytywny i szczegółowo opisuje zasięg Bitcoina oraz historię jego rozwoju i ewolucji.

Rozpoczyna się od postawienia pytania, czy moneta reprezentuje „nieuchronny trend przyszłego rozwoju waluty, czy po prostu kolejną „tulipomanię”? Biorąc pod uwagę, że sformułowanie to pomnaża od dawna banalne podejście do branży, prawdopodobnie skłania się raczej ku konwencji retorycznej niż polemice.

W artykule opisano dalej podstawowe zasady Blockchain jako zdecentralizowanego, niezmiennego i pozbawionego zaufania systemu transferu wartości peer-to-peer, obejmującego takie aspekty, jak wydobycie i pseudonimowość.

W odniesieniu do tego ostatniego – ponownie, podobnie jak wielu zachodnich mediach głównego nurtu – artykuł ten wskazuje potencjalne ryzyko związane z Bitcoinami, argumentując, że rzekomo „najważniejszymi zastosowaniami płatności Bitcoinem są transakcje na czarnym rynku i „dark web”.

Xinhua podkreśla również zmienność Bitcoinów jako waluty, która nie jest wspierana przez scentralizowaną suwerenną władzę – w odróżnieniu od krajowych walut fiducjarnych. Artykuł ten jest zauważalnie wolny od hiperboli lub demonizacji, co skłoniło niektórych czytelników do zaproponowania, że relacja przedstawia „pierwszy raz, kiedy Bitcoin otrzymał tak pozytywne nagłośnienie” od chińskiego rządu.

Były prezes EBC: Bitcoin nie jest prawdziwy:

Według byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude’a Tricheta, Bitcoin nie ma właściwości waluty i ma charakter czysto spekulacyjny. Chiński dziennik South China Morning Post poinformował, że Trichet wypowiedział się w ten sposób na konferencji Caixin w Pekinie.

Podczas wydarzenia Trichet wyraził również wątpliwości, że kryptowaluty mogą stać się przyszłością pieniędzy. Powiedział, że Bitcoinowi brakuje cech prawdziwej waluty:

Jestem zdecydowanie przeciwny Bitcoinowi i myślę, że jesteśmy trochę beztroscy.  […] Sama waluta nie jest prawdziwa, z cechami, które musi ona posiadać.

– stwierdził.

Trichet wyjaśnił również, iż uważa, że zakup kryptowaluty jest pod wieloma względami tylko spekulacją. Twierdził również, że nawet jeśli zasób kryptograficzny jest rzekomo poparty prawdziwym zasobem, to nadal obserwuje wiele spekulacji, co opisał jako „niezdrowe”. 

Trichet dodał, że nie jest on także fanem proponowanego przez Facebooka stablecoina Libra i zauważył, że woli specjalne prawa ciągnienia (SDR) wydane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.  Podobnie jak plany Libry, SDR-y są wspierane przez koszyk walut, w tym dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga, renminbi i jena.

Powiedział również, że chociaż świat może zostawić za sobą banknoty i monety, kryptowaluty nie mogą być drogą do przodu.

Kanadyjska firma uruchamia nowego stablecoina:

Kanadyjska firma badawcza zajmująca się badaniami nad Blockchain, Blockchain Venture Capital Inc. (BVCI), oficjalnie uruchomiła zakotwiczonego w dolarze amerykańskim stablecoina CUSD, zgodnie z opublikowanym dziś komunikatem prasowym.

Nowy stablecoin pojawia się cztery miesiące po uruchomieniu przez firmę CADT – inicjatywy stablecoina powiązanego z krajową walutą fiducjarną Kanady. BVCI przeprowadziło debiut stablecoina CADT w Dniu Kanady, 1 lipca. Firma stwierdziła, że z jednym CUSD równym jednemu USD, nowy stablecoin będzie używany przez ludzi i firmy, a jego konkretnym celem są transakcje transgraniczne między USA i Kanadą.

Regulowany przez Kanadyjskie Centrum Analiz Transakcji i Raportów, BVCI twierdzi, że działa zgodnie ze wszystkimi przepisami federalnymi dotyczącymi transferu wirtualnej waluty. BVCI jest firmą świadczącą usługi finansowe zarejestrowaną w Ontario, najbardziej zaludnionej prowincji Kanady.

Firma zauważyła, że dzięki stablecoinowi CUSD BVCI ułatwi bezgotówkowe transakcje dzięki dolarom zdeponowanym na rachunku powierniczym w instytucji finansowej z siedzibą w USA.

Inne produkty BVCI to BVC-Chain, zdecentralizowany hybrydowy Blockchain oparty na sieciach Blockchain Ripple i Ethereum. Firma opracowała również BvcPay, aplikację mobilną, która działa jako portfel cyfrowy, eksplorator Blockchain oraz platformę handlu i zdecentralizowanej wymiany.  Nowo uruchomionego CUSD również można kupić i obsługiwać za pośrednictwem BvcPay.

Bittrex zwróci środki części byłych użytkowników:

Giełda kryptowalut Bittrex chce zwrócić zasoby kryptograficzne klientom w krajach objętych sankcjami. Według listu opublikowanego na Twitterze przez byłego użytkownika Ziya Sadra, Bittrex dociera do byłych klientów mieszkających w „kraju lub regionie”, w których giełda nie jest w stanie prawnie oferować usług z powodu Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC), i których konta zostały w związku z tym zawieszone.

W maju 2018 r. Bittrex złożył wniosek o zezwolenie na zwrócenie zamrożonych środków z powrotem do właścicieli. Wniosek ten został niedawno przyjęty, a my piszemy, aby poinformować, że możesz wypłacić środki na inną giełdę.

– czytamy w liście.

Szereg ograniczeń dotyczy wszystkich byłych klientów, którzy chcą zabezpieczyć swoje fundusze. Mieszkańcy krajów objętych sankcjami muszą założyć konto na giełdzie kryptowalut, która nie znajduje się w Iranie, Syrii, Kubie ani na Krymie lub w inny sposób podlega sankcjom OFAC.

Niestety użytkownicy, których saldo w portfelu jest niższe niż minimalny limit wypłat z giełdy, nadal nie będą mogli uzyskać dostępu do swoich środków. Minimalna kwota wypłaty musi być trzykrotnością opłaty transakcyjnej, zgodnie ze stroną wsparcia z maja 2018 r.

Bittrex wcześniej przyznał, że mieszkańcy Iranu, jednego kraju objętego sankcjami, mieli możliwość handlowania na giełdzie. W kwietniu główny urzędnik ds. zgodności John Roth powiedział, że „niezamierzona luka” w procedurach zgodności platformy pozwoliła mieszkańcom Iranu uczestniczyć w platformie, chociaż żaden użytkownik z kraju (ani żadnego regionu objętego sankcjami OFAC) nie był w stanie uzyskać dostępu do platformy od października 2017 r.

Giełda nie ujawniła, ilu użytkowników zawiesiło swoje konta w wyniku działań OFAC. W odpowiedzi na prośbę o komentarz rzecznik przesłał dla CoinDesk oświadczenie stwierdzające:

Bittrex musi przestrzegać federalnych sankcji gospodarczych, które zabraniają amerykańskim firmom dokonywania transakcji gospodarczych z rezydentami niektórych krajów. Bittrex otrzymał zgodę Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych USA, aby umożliwić uprawnionym klientom wypłacanie środków na inną giełdę. Skontaktujemy się z klientami, których to dotyczy, bezpośrednio.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po 24h nadal dominuje czerwień. Bitcoin notuje spadek wartości na poziomie 3,2%, Ethereum o 2,2%, XRP o 2,5%, Bitcoin Cash o 1,7%, a Litecoin o 3,2%.

Kapitaliacja całego rynku zmniejszyła się o 7.3 mld dolarów i wynosi obecnie 239.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 70.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button