News

#1001 Newsy z dnia 24.04.2020

Z piątkowych wydarzeń: Binance najlepszą opcją do inwestycji; BitMEX uruchamia nowe kontrakty futures; Coinbase wprowadza na rynek Oracle; Chile: LocalBitcoins osiąga rekordowy obrót; Spokój na giełdach.

  • Binance najlepszą opcją do inwestycji:

Giełda Binance, twierdzi, że stała się największą opcją do inwestowania na rynku kryptowalut, osiągając obroty w wysokości 295 milionów dolarów na dzień 20 kwietnia. Wiceprezes Binance Futures Aaron Gong, powiedział, że giełda wyprzedziła swoich konkurentów dzięki dziennemu wolumenowi obrotu 14 kwietnia, zaledwie dzień po oficjalnej premierze.

Wyjaśnił on, że umowa została opracowana z myślą o tym, co Binance postrzegał jako wady istniejących produktów opcji krypto, czyli niska płynność, wysokie premie i duży spread.

Gong zauważył, że istniejące możliowości kryptograficzne na rynku, zazwyczaj oferują szeroki zakres dat wygaśnięcia i cen wykonania, w tym długoterminowe okresy, które mogą trwać do 100 dni, a nawet dłużej. Jak zaznaczył:

Ta struktura rynku tworzy fragmentaryczny krajobraz płynności, w którym kontrakty, które są daleko poza opłacalnością i znajdują się najdalej od daty wygaśnięcia, są wyjątkowo niepłynne. W związku z tym, handel tymi umowami może stanowić wyzwanie dla kosztów i realizacji transakcji.

Umowy są zaprojektowane z myślą o krótszych ramach czasowych, w przedziale od 10 minut do jednego dnia. Co więcej, sam Binance jest głównym dostawcą produktu, co oznacza, że opcje mają nieograniczoną podaż, a użytkownicy będą mieli różne możliwości w dowolnym momencie.

Gong powiedział, że umowa jest uproszczoną wersją tradycyjnych kontraktów i jest przeznaczona specjalnie dla użytkowników detalicznych, w celu zmniejszenia barier jakie napotykane są przy wejściu na rynek instrumentów pochodnych.

Giełda postanowiła zaoferować amerykańską wersję, w której inwestorzy mogą rozliczać kontrakt po wybranej cenie wykonania w dowolnym momencie przed datą wygaśnięcia włącznie.

Gong podał konkretny przykład działania umowy, wskazując, że:

Jeśli kupujący wybierze Binance Call z ceną 7.000 dolarów i premią 100 dolarów, wartość wyniesie 7.100 dolarów, czyli sumę ceny wykonania i premii. Aby zakończyć transakcję zyskiem, instrument bazowy powinien przekroczyć 7.100 dolarów.

Na tym przykładzie, widzimy, że jeśli cena instrumentu bazowego osiągnie 7.200 dolarów, nabywca zarobi 100 dolarów zysku netto, czyli 100% zwrotu z inwestycji ROI. Jeśli cena instrumentu bazowego osiągnie 7.300 dolarów, nabywca uzyska zysk netto w wysokości 200 dolarów lub 200% ROI.

Gong dodał, że w najbliższej przyszłości instrumenty pochodne, takie jak kontrakty futures, mogą okazać się przydatnym narzędziem zabezpieczającym, nie tylko dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, ale także dla górników krypto, którzy stoją przed silną presją gospodarczą przed halvingiem Bitcoina, który planowany jest na maj.

  • BitMEX uruchamia nowe kontrakty futures:

Krypto giełda BitMEX uruchomiła na swojej platformie transakcyjnej nowy kontrakty futures, oparte na Ethereum. Zgodnie z dzisiejszą informacją, będą zawierać one stały mnożnik Bitcoina, na który nie będzie miała wpływu cena Ethereum w dolarach amerykańskich. Giełda wyjaśnia też, że funkcja ta pozwoli traderom na długie lub krótkie kursy wymiany ETH / USD, bez konieczności posiadania Ethereum ani dolara amerykańskiego:

Inwestorzy księgują marżę w XBT, i zarabiają lub tracą Bitcoin, gdy zmienia się kurs ETH / USD.

Giełda planuje uruchomić kontrakty futures ETH / USD z maksymalnym efektem dźwigni w dniu 5 maja 2020 roku. Firma obiecuje, że produkt będzie:

[…] jedynym tego rodzaju dostępnym na rynku.

Nowy kontrakt BitMEX łączy funkcję Quanto, wieczystego kontraktu swapowego ETH / USD z wygaśnięciem i rozliczeniem tradycyjnych kontraktów futures. Umowa wygasa co kwartał, podobnie jak kontrakty na Altcoin firmy.

BitMEX jest dobrze znany tradycyjnym klientom, zawierającym krótkoterminowe kontrakty pochodnych Bitcoina, ponieważ platforma była najczęściej wykorzystywana do handlu tego rodzaju umowami. Jednak warto przypomnieć, że BitMEX nadal traci udziały w rynku na rzecz innej giełdy, Binance Futures.

Zgodnie z danymi z połowy kwietnia, które pokazują, że BitMEX traci Bitcoiny od “czarnego czwartku”. To może sugerować, że inwestorzy stracili wiarę w platformę, po tym jak uległa ona awarii podczas poważnego pogorszenia koniunktury na rynku. Niektórzy jednak uważają, że była to celowa manipulacja rynkowa ze strony giełdy.

  • Coinbase wprowadza na rynek Oracle:

Coinbase, mając około miliarda dolarów w aplikacjach i protokołach DeFi, zaczął dostarczać dane na temat cen kryptowalut, aby pomóc w zabezpieczeniu tych funduszy.

Dostępna od czwartku giełda kryptograficzna w San Francisco powiedziała, że kanał dostarcza dane z Coinbase Pro na temat cen zarówno Bitcoina i Ethereum w stosunku do dolara amerykańskiego. Ponadto zawiera on klucz prywatny Coinbase, co oznacza, że dane udostępniane w ramach usług i protokołów od stron trzecich, zawsze można zweryfikować jako pochodzące z giełdy.

Jak czytamy na blogu Coinbase:

Coinbase Oracle może zostać wchłonięty przez sieci blockchain, a tam może zostać połączony z innymi kanałami danych do wykorzystania w projektach DeFi w celu realizacji funkcji takich jak pożyczki, handel depozytami zabezpieczającymi, likwidacje zabezpieczeń czy instrumenty pochodne.

Nowa oferta ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom jakie występują podczas protokołów DeFi z wykorzystaniem danych podmiotów zewnętrznych, co wymaga zaufania, iż podane ceny są dokładne. Firma wskazuje również na ryzyko związane z wykorzystaniem danych pochodzących ze zdecentralizowanych giełd. Doprowadziło to do nowych rodzajów ataków, które uderzyły w projekt pożyczkowy BZX, oparty na Ethereum, w lutym, kiedy fałszywy gracze manipulowali cenami, aby zarobić około 1 miliona dolarów w tej kryptowalucie.

Wysoce niezawodny feed cenowy zakotwiczony w bezpiecznej infrastrukturze Coinbase, może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa ekosystemu DeFi, zmniejszeniu ryzyka systemowego i odblokowaniu kolejnej fali wzrostu i adopcji.

– czytamy we wpisie.

Oracle jest obsługiwana przez tę samą bezpieczną infrastrukturę przechowywania danych, która obsługuje operacje giełdowe Coinbase, przechowując miliardy w środkach użytkowników. Ponadto zapewnia ochronę przed manipulacją cenami przez nieprawidłowe dane.

W ubiegłym roku Bitwise Asset Management opublikował raport, w którym twierdzi, że 95% wszystkich zgłoszonych wolumenów handlu Bitcoinem jest sfałszowanych. Na takim rynku wiarygodne źródła danych cenowych są niezbędne dla zautomatyzowanych protokołów, które mają wpływ na fundusze użytkowników.

Coinbase Oracle zwiększy bezpieczeństwo i decentralizację danych cenowych Compound, co ma kluczowe znaczenie dla protokołu i ekosystemu aplikacji opartych na Compound.

– powiedział Robert Leshner. Dalej czytamy:

Nie jesteśmy sami – reszta DeFi skorzysta na szybszym rozwoju, spójnych danych i wspólnych standardach.

W poście na blogu Coinbase zagłębił się nieco w techniczną stronę projektu, mówiąc, że jest ona dostarczana za pośrednictwem interfejsu API zgodnego z Open Oracle, zbiorem inteligentnych kontraktów Ethereum o otwartym kodzie źródłowym, opracowanym pierwotnie przez Compound.

Aby mieć pewność co do dokładności, Coinbase zaprojektował swój kanał informacyjny tak, aby miał trzy etapy ochrony, uwzględniające jakość danych wynikających z platformy o wysokiej płynności Coinbase Pro, filtra poza łańcuchem, który blokuje punkty danych cen aktywów kryptograficznych, znacznie odbiegających od oczekiwanych zmienności oraz filtrowanie w łańcuchu, poprzez inteligentny kontrakt Open Oracle DelFiPrice.

Oracle są stosowane w każdym protokole pożyczek i instrumentów pochodnych. Coinbase ma wyjątkową pozycję, aby dostarczać jej ceny, ponieważ są najbardziej zaufaną i bezpieczną instytucją w kosmosie. Wykorzystanie danych Oracle Coinbase może ułatwić stworzenie bardziej zdecentralizowanych i bezpiecznych wyroczni cenowych dla ekosystemu.

– powiedział Antonio Juliano z dYdX.

  • Chile: LocalBitcoins osiąga rekordowy obrót:

Dane LocalBitcoins pokazują, że tygodniowy wolumen obrotu w chilijskiej walucie, osiągnął nowy rekord w historii. CoinDance pokazuje, że wolumen LocalBitcoins w Chile osiągnął ponad 330 milionów chilijskich pesos, w tygodniu kończącym się 4 kwietnia.

Warto zauważyć, że na te liczby miała również wpływ deprecjacja chilijskiego peso. Według danych z witryny XE, waluta spadła o ponad 6,45% w stosunku do dolara w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przez co straciła aż 27% w ciągu ostatniego roku.

Według strony z danymi rynku kryptowalut CoinLib, chilijska giełda CryptoMarket również znacznie wzrosła w ostatnich tygodniach. Dzienny wolumen obrotu w dolarach na platformie wzrósł o prawie 270% w porównaniu z 30 marca, osiągając około 281.000 dolarów.

Wydaje się, że lokalni mieszkańcy zwracają się w stronę krypto, szukając zasobu, który może chronić ich oszczędności przed amortyzacją. Jak sugeruje deprecjacja złotej waluty, Chile przeżywa obecnie poważne trudności gospodarcze. Bloomberg niedawno poinformował, że problemy kraju są jeszcze bardziej spotęgowane trwającą pandemią COVID-19, która zmusiła ten kraj do działań policyjnych i wojskowych. Mimo to Bloomberg twierdzi, że plan najwyraźniej działa:

Do tej pory odnotowano zaledwie 160 zgonów w 18 milionowym kraju. W środę ogłoszono 464 nowe infekcje, w porównaniu ze szczytem 534 w dniu 16 kwietnia, co daje łączną liczbę 11.296. Tak jak na całym świecie, prawdziwe liczby są prawdopodobnie wyższe.

  • Spokój na giełdach:

Dzisiejszy dzień nie przyniósł większych zmian. Wzrosty odnotował Bitcoin o 1,62%, Ethereum o 0,50%, XRP o 0,46%, Bitcoin Cash o 0,02% i Litecoin o 2,98%.

Kapitalizacja całego rynku wyniosła 214,4 mld dolarów, a całkowity obrót 134,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button