News

#1002 Newsy z dnia 25.04.2020

Z sobotnich wydarzeń: Ebang składa pierwszą ofertę IPO; Bittr ogłasza zamknięcie działalności; Fed wprowadzi ujemne stopy procentowe?; BIS potwierdza spadek płatności gotówkowych; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Ebang składa pierwszą ofertę IPO:

Główny producent chipów wydobywczych Bitcoina, Ebang, złożył pierwszą ofertę IPO o wartości 100 milionów dolarów w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma stara się dystrybuować akcje klasy A o wartości nominalnej 0,00013 dolarów za akcję. Firma planuje zaistnieć na globalnej giełdzie Nasdaq lub nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych, pod hasłem EBON.

Te plany, mają miejsce prawie dwa lata po tym, jak firma podjęła próbę przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej w wysokości 1 miliarda dolarów w Hongkongu. W 2019 roku, 82% przychodów Ebang pochodziło z układów scalonych ASIC i bezprzewodowych układów scalonych dla górników.

Roczne przychody Ebang wyniosły w zeszłym roku 109 milionów USD. Spadający popyt na sprzęt wydobywczy spowodował 66% spadek wzrostu z 319 mln dolarów w 2018 roku. Zyski brutto spadły z 24,4 mln dolarów w 2018 roku, do 30,6 mln dolarów strat brutto w ubiegłym roku Sprzedaż monet Ebang spadła z 415.930 przy średniej cenie 737 dolarów, do 289.953 monet za 304 dolary.

Ebang twierdzi, że popyt na jego produkty jest bezpośrednio związany z wahaniami ceny Bitcoina:

Wymagania rynkowe i cena jednostkowa maszyn wydobywczych Bitcoina są skorelowane ze zwrotami ekonomicznymi tych maszyn, i przede wszystkim zależy od ceny Bitcoina. Wzrost ceny BTC ogólnie zwiększy popyt rynkowy na maszyny wydobywcze, co z kolei pozwoli nam wycenić nasze produkty wyżej i odwrotnie.

Ebang dodał:

Spadek ceny Bitcoina w 2018 roku i w pierwszym kwartale 2019 roku, spowodował znaczący spadek naszej sprzedaży i średniej ceny sprzedaży naszych maszyn wydobywczych BTC. Chociaż wartość Bitcoina zaczęła odrabiać straty w drugim kwartale 2019 roku, to nasze operacje zwykle pozostają w tyle za wzrostem jego ceny.

Dokumentacja pokazuje, że Ebang ukończył projektowanie własnych układów 8 nm i 7 nm ASC, dodając, że jest gotowy do masowej produkcji jednostek 8 nm, kiedy jak stwierdził, warunki rynkowe staną się odpowiednie.

Firma twierdzi również, że zamierza rozpocząć:

[…] stosowanie technologii blockchain w branżach innych niż kryptowaluty, takich jak usługi finansowe i branża opieki zdrowotnej.

W listopadzie 2019 roku, inny producent Canaan Creative, zebrał 90 mln dolarów w ramach pierwszej oferty publicznej. Od czasu wprowadzenia na Nasdaq, 9 dolarów za akcję, jej cena spadła o ponad 50%.

  • Bittr ogłasza zamknięcie działalności:

Holenderska platforma oszczędnościowa krypto, Bittr, postanowiła zakończyć swoją działalność przed wprowadzeniem przez Holandię unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, AMLD5.

Zamknięcie Bittr jest wynikiem otwartej krytyki AMLD5 w Holandii, gdzie według wszelkich informacji skutkują one tym, że firmy kryptograficzne ponoszą wyższe opłaty niż firmy oferujące karty kredytowe i tradycyjne trusty. Założyciel Bittr, Ruben Waterman, zapowiedział, że platforma zostanie zamknięta 28 kwietnia.

Waterman nie zgadza się przed zmuszaniem do gromadzenia poufnych danych, identyfikujących jego klientów:

[…] nawet tych, którzy kupują Bitcoiny o wartości 28 dolarów.

Podczas gdy Waterman mówi, że był skłonny dokonać niektórych zmian zleconych przez AMLD5, twierdzi jednocześnie, że jego firma nie ma zasobów do zarządzania dokumentacją ani środków do zatrudnienia urzędnika, który zajmował by się sprawą. Warto dodać przy tym, że Bittr to działalność jednoosobowa.

Traktują każdą firmę z branży krypto w Holandii jako bank, a startup taki jak Bittr, moim zdaniem nie pasuje do tego systemu regulacyjnego.

– zapewnia Waterman.

Podczas gdy aparat AMLD5 miał na celu zwiększenie przejrzystości regulacyjnej na poziomie regionalnym, poprzez wprowadzenie ujednoliconych ram AML, to różne ustawy na poziomie krajowym, doprowadziły do unikatowych interpretacji AMLD5 w różnych jurysdykcjach.

Nowe wytyczne nakazują, aby około 50 firm kryptograficznych z siedzibą w Holandii uiściło opłaty za nadzór banku centralnego w wysokości około 1,8 miliona dolarów, a koszty były rozdzielane zgodnie z obrotem wirtualnej waluty każdej firmy.

Przed ich wprowadzeniem nowe zasady odcisnęły piętno na holenderskim przemyśle kryptograficznym, czego skutkiem była wyprzedzająca migracja giełdy instrumentów pochodnych Deribit oraz zamknięcie kopalni SimpleCoin .

Waterman zaznaczył, że może rozważyć przeniesienie swojej działalności do innego państwa w Europie.

  • Fed wprowadzi ujemne stopy procentowe?:

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych może być kolejnym bankiem centralnym, który wprowadzi ujemne stopy procentowe. Taka właśnie była opinia byłego prezesa Fed w Minneapolis, który argumentował, że stopy procentowe, już na niskim poziomie 0,25%, powinny dalej spadać, nawet jeśli nie mogą.

Narayana Kocherlakota, powiedział, że Fed powinien walczyć z recesją przy ujemnych stopach procentowych. W artykule dla Bloomberga napisał:

Niespotykane sytuacje wymagają nietuzinkowych działań.

Właśnie dlatego, Rezerwa Federalna USA powinna walczyć z szybko pogłębiającą się recesją, wprowadzając ujemne stopy procentowe. Oznaczają one to, że banki muszą płacić za przechowywanie depozytów, przenosząc koszty na klientów.

Prezydent Donald Trump, wielokrotnie wyrażał poparcie dla wprowadzenia niższych stóp, gdzie w ubiegłym roku krytykował przewodniczącego Fed, Jerome Powella za to, że nie dokonał wystarczająco skutecznych cięć. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.

Jednak dla zwolenników Bitcoina, takie decyzje budzą coraz większy niepokój. Ujemne stopy i niskie ceny towarów w połączeniu z bezprecedensowymi wydatkami rządowymi, tworzą paradoksalną sytuację, która ekonomiści uznali za niezrównoważoną. Jak wyjaśnili, Max Keizer i Stacy Herbert, w najnowszym wydaniu raportu finansowego Keizer, ujemne stopy procentowe oznaczają czas, który nic nie kosztuje.

  • BIS potwierdza spadek płatności gotówkowych:

Benoît Cœuré, szef BIS, ostatnio potwierdził spadek płatności gotówkowych w dobie pandemii koronawirusa, mówiąc że:

[…] kryzys ujawnił wartość technologii, które pozwalają gospodarce działać na warunkach rynkowych.

Ujawnił także, że BIS bada tokenizację, jako możliwe rozwiązanie do ponownego uruchomienia segmentów gospodarki podczas obecnej sytuacji na świecie. Podkreśla on także, prawdopodobny spadek płatności gotówkowych w związku z pandemią COVID-19, potwierdzając, że obecny klimat gospodarczy dał powód do zwiększonej dyskusji wokół CBDC:

Obecna dyskusja na temat cyfrowej waluty banku centralnego również zyskuje na znaczeniu. Czy COVID-19 przyspieszy upadek gotówki, jest pytaniem otwartym. Ale już teraz podkreśla wartość dostępu do różnorodnych środków płatniczych oraz potrzebę odporności wszelkich środków płatniczych na szeroki zakres zagrożeń.

Cœuré zauważa też, że:

Płatności były ostatnio na czele zmian technologicznych. Szybkie przejście na transakcje cyfrowe może poprawić koszty, przejrzystość i wygodę miliardów konsumentów.

Jednak Cœuré zadaje jednocześnie pytanie:

Czy klienci znajdą drogę do oddziałów bankowych po zniesieniu obostrzeń i ponownym uruchomieniu gospodarek? Czy przyspieszy to przejście na bankowość wirtualną?

Pod tym pretekstem Cœuré stwierdził, że BIS będzie nadal badać trendy technologiczne w finansach oraz ich wpływ na banki centralne i organy regulacyjne:

Kwestie takie jak tokenizacja, otwarta bankowość i korzystanie z technologii w celu wspierania zgodności z regulacjami i nadzorem regtech i suptech, są wysoko w naszej agendzie.

Na początku kwietnia BIS opublikował biuletyn, w którym stwierdził, że CBDC mogą zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa przez banknoty. W raporcie zauważono jednak, że waluty banków cyfrowych mogą odstraszyć osoby starsze i klientów pozabankowych.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Dziś nie odnotowaliśmy większych zmian na giełdzie. Najbardziej wyraźny wzrost zanotował Ethereum o 3,54%, Litecoin o 1,00%, Bitcoin Cash o 0,71%, Bitcoin SV o 0,65% i Bitcoin o 0,63%.

Kapitalizacja całego rynku wyniosła 218,8 mld dolarów, a całkowity obrót 127,3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button