News

#1010 #1011 Newsy z dni 03 – 04.05.2020

Z ostatnich wydarzeń: O współpracy MoneyGram i Ripple; Giganci płatności elektronicznych wspierają APAC; Paxful zakłada fundusz do walki z COVID-19; Polski Link4 korzysta z blockchain; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • O współpracy MoneyGram i Ripple:

Prezes i dyrektor generalny MoneyGram, Alexander Holmes, ujawnił, że pierwszy kwartał był bardzo spokojny, w związku ze współpracą z firmą Ripple (XRP).

Firma ta ogłosiła „ strategiczne partnerstwo ” z MoneyGram, przekazując pieniądze z giełdy Nasdaq w czerwcu 2019 roku. Początkowy okres współpracy, ma trwać 2 lata, przy czym Ripple zapewnił zaangażowanie w wysokości do 50 mln dolarów w ciągu 24 miesięcy, w formie kapitału własnego.

W komunikacie zawarto również informację, że właściciele kryptowaluty XRP będą kluczowymi partnerami MoneyGram, w zakresie płatności transgranicznych i rozliczeń walutowych z wykorzystaniem zasobów cyfrowych.

Pomimo tego, że Ripple ma wysokie oczekiwania dotyczące partnerstwa, dyrektor generalny MoneyGram stwierdził, że pierwszy kwartał 2020 roku był „cichy” pod względem usług Ripple:

Powiedziałbym, że był to dość spokojny kwartał, w obszarze wprowadzania czegoś nowego na rynek lub rozszerzania usług. Zrobiliśmy dużo w drugiej połowie ubiegłego roku i naprawdę stworzyliśmy wiele nowych możliwości dla tej usługi.

Mimo wyrażania zadowolenia z dotychczasowej umowy, to włąśnie komentarze Holmesa wskazują, że Ripple wciąż nie umocni swoich usług lub rynku docelowego:

Nadal wspólnie z naszymi partnerami rozwijamy usługi, zmieniamy niektóre rzeczy, i ustalamy jak będzie wyglądać i jak działa produkt oraz w jaki sposób chcą przenieść go na różne rynki. Myślę więc, że z czasem to się zmieni. Myślę, że wyniki naszych działań będą się różnić w zależności od kwartału i miesiąca. (…) Ale tak, to była dobra współpraca i zdecydowanie jesteśmy zadowoloni z tego, co zrobiliśmy do tej pory.

Komentarze Holmesa pojawiły się wkrótce po tym, jak Robert Lisv, dyrektor generalny amerykańsko-latynoamerykańskiego dostawcy przekazów pieniężnych i partner Ripple, Intermex, ujawnił, że nie będzie wykorzystywać technologii Ripple:

Nie będziemy wykorzystwać Ripple na naszych głównych rynkach. Myślę, że przyniesie nam to większy wzrost w nowych w miejscach, w których badamy możliwość wejścia w produkty pomocnicze.

Uwagi Lisva były bezpośrednio sprzeczne z komunikatem prasowym Ripple z 5 lutego, w którym stwierdzono, że umowa umożliwi szybsze płatności transgraniczne między USA i Meksykiem.

  • Giganci płatności elektronicznych wspierają APAC:

VeChain, Mastercard i Alipay są jednymi z największych sponsorów APAC Provenance Council, która zapewniła już miliony funduszy na śledzenie łańcucha dostaw i finansowanie projektów w regionie Azji i Pacyfiku.

Konsorcjum zapewni kompleksowe rozwiązania w zakresie uwierzytelniania i monitorowania żywności, wina i innych produktów przy użyciu blockchain, ze szczególnym uwzględnieniem 76 miliardów dolarów wartości eksportu z Australii do Chin.

Finansowanie handlu będzie możliwe dzięki Mastercard poza Chinami oraz Alipay Australia dla towarów kierowanych do Chin. Produkty można śledzić za pomocą VeChain jako publicznego blockchain lub Mastercard Provenance jako księgi rachunkowej.

Śledzenie łańcucha dostaw było kluczowe w niedawnej krajowej mapie Blockchain rządu Australii, a udział kraju z Antypodów w wartości eksportu do Chin osiągnął rekordowy poziom 38% w 2019 roku, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.

Ponieważ problemy w gospodarce mają niekorzystny wpływ na przepływy pieniężne firmy, w takiej sytuacji unikalnym punktem sprzedaży będzie umożliwienie płatności różnym stronom, gdy przesyłki przemieszczają się zgodnie z łańcuchem dostaw.

Na przykład 30% może zostać automatycznie zapłacone, gdy blockchain zarejestruje odprawę celną w Australii, kolejne 30%, gdy dotrze ona do odprawy celnej w Chinach, a pozostała część przy dostawie. Natychmiastowych płatności można dokonywać za pomocą środków na portfel cyfrowy, zamiast czekać na rozliczenie konta miesiąc później.

David Inderias, współzałożyciel i dyrektor generalny Fresh Supply Co., kluczowego dostawcy w Provenance Counci, powiedział, że Mastercard i Alipay umożliwiły konsorcjum umożliwienie natychmiastowych płatności:

Oferujemy możliwość natychmiastowego finansowania i ułatwiania płatności. Możemy szybciej płacić naszym klientom, co oznacza, że płacimy kredytem. Zazwyczaj warunki handlu to paragon, faktura z terminem płatności 30 dni, więc dla wielu naszych klientów, którzy mogą otrzymać zapłatę od razu, jest to ekscytujące. Jeśli jestem nabywcą takim jak Alibaba, nie muszę używać prawdziwych pieniędzy, mogę korzystać z kredytu, o ile rozliczę się w ciągu 30 dni. Zaletą tego jest to, że producent otrzymuje szybkie wynagrodzenie.

Prezes VeChain Sunny Lu powiedział, że ten nowy ekosystem będzie niezwykle korzystny:

Wdrożenie technologii blockchain z pewnością przyczynia się do buforowania bezpośrednich skutków ekonomicznych pandemii dla przedsiębiorstw i pomoże poprawić produktywność poprzez uwolnienie większej ilości zasobów i możliwości rozwoju.

Projekt obejmuje także podmioty przemysłu spożywczego, agencje normalizacyjne, dostawców usług w zakresie opakowań i etykietowania. Znani podmiot to m.in. Food Agility Cooperative Research Centre, Blockchain Australia, Australian Made, M&C Saatchi, Brand Tasmania, Indiledger i DNVGL.

Głównymi dostawcami komercyjnymi stojącymi za APAC są Australijczycy: firma pośrednicząca Fresh Supply Co., wspierana przez CSIRO firma Laava do cyfrowych odcisków palców i jednostka uwierzytelniająca pochodzenia Source Certain International.

Inderias powiedział, że FSC we współpracy z Mastercard już teraz oferuje finansowanie  ze zweryfikowanym blockchain w wysokości 80.000 dolarów tygodniowo dla dużego australijskiego eksportera produktów mlecznych i jest w trakcie procesu integracji z jednym z największych eksporterów owoców morza w kraju, który odpowiada za setki milionów eksportu rocznie.

Prezes Blockchain Australia, Nicholas Giurietto, wyraził poparcie dla APAC, stwierdzając:

W krajowej mapie drogowej Blockchain Australia zidentyfikowano łańcuchy dostaw w rolnictwie jako kluczowy obszar, w którym blockchain i przyległe technologie mogą przekształcić nasze możliwości krajowe. Utworzenie APAC jest wielkim krokiem naprzód, który pozwoli nam iść naprzód z projektami, które zwiększą przejrzystość, wydajność i zarządzanie rolnymi i innymi łańcuchami dostaw.

  • Paxful zakłada fundusz do walki z COVID-19:

Giełda krypto Paxful, ogłosiła w dniu dzisiejszym rozszerzenie swojej inicjatywy charytatywnej #BuiltWithBitcoin w Afryce, wraz z uruchomieniem Fund for Africa, który ma przeznaczać darowizny w Bitcoinie, na zakup niezbędnych zasobów do walki z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z zapowiedzią liczba przypadków COVID-19 w Afryce rośnie. Zbieranie funduszy ma na celu zakup środków ochrony osobistej, żywności oraz zapewnienie osobom z tzw. wysokiego ryzyka możliwością zakażenia, artykułów spożywczych i stacji do mycia rąk.

Dyrektor generalny Paxful, Ray Youseff powiedział:

Wiemy, że miniony miesiąc był trudny dla wszystkich. W Afryce, skąd pochodzi większość użytkowników Paxful, ta pandemia dotyka ich co raz bardziej. Systemy opieki zdrowotnej są niedofinansowane i mają za mało personelu, a wiele osób żyje w niesprzyjających warunkach. W odpowiedzi wychodzimy z inicjatywą #BuiltWithBitcoin COVID-19 Fund for Africa, która ma na celu bezpośrednią pomoc społeczeństwu i pokazanie kryptowaluty jako pozytywnej siły w czasach kryzysu.

Kryptowaluty jak dotąd były utrudnieniem jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania funduszy i działalności charytatywnej, podczas kryzysu związanego z koronawirusem. Według Youseffa:

Krypto peer-to-peer przekracza granice tradycyjnych finansów, w niektórych przypadkach jest szybsze i wygodniejsze podczas transferu środków. W pandemii, gdy czas nie jest po naszej stronie i jesteśmy zmuszeni działać szybciej, potrzebujemy bardziej niezawodnych alternatyw i zasobów, aby utrzymać płynność naszych finansów. Może to dotyczyć przekazów pieniężnych jak i nowych źródeł dochodów.

Organizacje humanitarne będą wspierać kampanię LAO, taką jak Zam Zam Water, która zapewnia dostęp do czystej wody i buduje szkoły w wioskach na całym świecie.

Patrząc w przyszłość, Youseff powiedział, że pozostają otwarci na ekspansję w innych regionach, o ile znajdą:

[…] odpowiednich partnerów, jakich my znaleźliśmy w Afryce.

Kryzys COVID-19 zmobilizował społeczność kryptograficzną na całym świecie do przyłączenia się do inicjatyw charytatywnych. Warto tu wspomnieć inicjatywę zbiórki pieniędzy w kryptowalutach dla Włoskiego Czerwonego Krzyża, która potroiła początkowy cel kampanii wynoszący około 10.000 dolarów, w mniej niż cztery tygodnie, co pozwoliło im zbudować placówki medyczne do walki z COVID-19 w tym kraju.

  • Polski Link4 korzysta z blockchain:

Polska firma ubezpieczeniowa Link4 nawiązała współpracę z firmą regtech Coinfirm w celu usprawnienia korespondencji i przechowywania dokumentów za pomocą systemu opartego na blockchain.

Narzędzie o nazwie Trudatum, oparte na blockchain opracowane przez Coinfirm, podobno pozwala firmie przesyłać i przechowywać dokumenty elektroniczne oraz zapewnić ich niezmienność. W szczególności dla klientów Link4 oznacza to, że ich dokumenty ubezpieczeniowe mogą być dostępne i weryfikowane online, zmniejszając w ten sposób całkowitą ilość formalności dla firmy.

Link4 uważa się za lidera rynku ubezpieczeń bezpośrednich w Polsce. Uruchomiona w 2003 roku firma była prawdopodobnie pierwszą na lokalnym rynku, która sprzedawała ubezpieczenia komunikacyjne wyłącznie przez telefon i Internet.

Blockchain to kolejny krok technologiczny dla firmy, jak twierdzi Agnieszka Wrońska, prezes zarządu Link4:

Od dawna koncentrujemy się na nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązaniach, co niewątpliwie pasuje do blockchain, który gwarantuje trwałe zapisywanie dokumentów bez możliwości ich edycji. Jest to korzyść dla naszych klientów, którzy zawsze znajdą dokumenty, takie jak karta produktu lub ogólne warunki ubezpieczenia w tym samym miejscu, w niezmienionej formie.

Rozwiązanie oparte na technologii blockchain zostało podobno zatwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, lokalny organ nadzorczy.

Inne firmy ubezpieczeniowe na całym świecie stosują technologię blockchain do różnych aspektów swojej działalności. W Chinach używają tej technologii do zarządzania roszczeniami związanymi z koronawirusem w czasie trwania epidemii. Umożliwiło to Xiang Hu Bao, platforma zbiorowej wymiany roszczeń, która według doniesień liczy około 104 miliony użytkowników.

Ponadto w grudniu 2019 roku Anthem, druga co do wielkości firma ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła plany wykorzystania blockchain do zabezpieczenia danych swoich 40 milionów członków w ciągu najbliższych trzech lat.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach dzisiaj spokojnie. Korektę zanotował Bitcoin o 0,19%, Ethereum o 2,04%, XRP o 0,17%, Bitcoin Cash o 2,99% i Bitcoin SV o 1,60%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 246,7 mld dolarów, a całkowity obrót 159,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button