News

#1029 Newsy z dnia 22.05.2020

Z piątkowych wydarzeń: JPMorgan: kryptowaluty zagrażają geopolitycznej sile USA; Rosja rozważa drakońskie kary dla nielegalnych krypto operacji; Prezydent Iranu zleca opracowanie krajowej strategii miningu; Aktualna sytuacja na giełdach.

JPMorgan: kryptowaluty zagrażają geopolitycznej sile USA: 

„Nie ma kraju, który może stracić więcej z powodu destrukcyjnego potencjału waluty cyfrowej, niż Stany Zjednoczone”.

Tak brzmi surowe ostrzeżenie analityków z największego banku w USA, JPMorgan Chase, w nowym raporcie opublikowanym przez Bloomberg News.

Autorzy raportu – w tym Josh Younger, szef JPMorgan ds. strategii amerykańskich instrumentów pochodnych na stopy procentowe, i ekonomista Michael Feroli – napisali:

Dotyczy to głównie hegemonii dolara amerykańskiego. Emisja globalnej waluty rezerwowej i środka wymiany dla międzynarodowego handlu towarami, towarami i usługami ma ogromne zalety.

– czytamy.

Chociaż analitycy nie spodziewają się w najbliższym czasie aby dolar miał utracić swój status globalnej rezerwowej waluty, wskazali na słabe ogniwa w dominacji waluty – w tym w rozliczeniach handlowych i systemie przesyłania komunikatów SWIFT.

SWIFT był przede wszystkim kluczową dźwignią w nakładaniu sankcji na reżim irański, co było zgodne z administracją USA i zawieszało dostęp dla irańskich banków w 2018 r. Spowodowało to napięcie w bloku europejskim, w którym ministrowie finansów próbowali – co ostatecznie nie udało się – zwolnić sieć płatności transgranicznych z ograniczeń. Niektórzy twierdzą, że zawieszenie SWIFT naruszyło przepisy Unii Europejskiej.

JPMorgan zauważa, że gdyby kraje były w stanie obejść SWIFT, Stany Zjednoczone byłyby mniej zdolne do osiągnięcia geopolitycznych celów strategicznych, które częściowo zależą od globalnej dominacji dolara.

W szczególności dla Stanów Zjednoczonych bank podkreślił, że „waluta cyfrowa jest ćwiczeniem w zarządzaniu ryzykiem geopolitycznym”. Zarządzanie tym ryzykiem niekoniecznie wyklucza element waluty cyfrowej.

Oferowanie rozwiązania w zakresie płatności transgranicznych zbudowanego na bazie dolara cyfrowego byłoby szczególnie skromną inwestycją, która miałaby minimalnie zakłócać strukturę krajowego systemu finansowego, aby chronić kluczowy sposób projekcji siły w globalnej gospodarce.

– mówią analitycy.

Rosja rozważa drakońskie kary dla nielegalnych krypto operacji:

Nowe surowe zasady, w których wiele sposobów korzystania z zasobów cyfrowych podlega karze grzywny lub więzienia, mogą wkrótce stać się w Rosji prawem.

Nowe projekty ustaw określające, w jaki sposób Rosja powinna regulować kryptowaluty, zostały wysłane do parlamentu tego kraju, Dumy Państwowej, na początku tego tygodnia. Chociaż oficjalna strona dotycząca planowanych przepisów nie została jeszcze zaktualizowana, oba dokumenty zostały opublikowane w kanale telegramu OrderCom i zostały potwierdzone jako autentyczne przez źródła rosyjskiego kanału informacyjnego RBK.

Wnioski legislacyjne zostały podobno napisane przez pracowników think tanku Digital Economy i akceleratora biznesowego Skolkovo. Szukają nowej wersji ustawy o zasobach cyfrowych, która utknęła w Dumie od ponad dwóch lat, a także ukierunkowanych na kryptowaluty dodatków do krajowego kodeksu karnego.

Pierwszy projekt ustawy regulowałby waluty cyfrowe w Rosji, lub bardziej precyzyjnie, zakazałby wydawania walut cyfrowych i operacji nimi. Zakazane byłoby nawet rozpowszechnianie informacji o takich działaniach.

Osoby fizyczne i firmy nie będą mogły przyjmować walut cyfrowych jako płatności, chyba że zostaną one odziedziczone, przekazane dłużnikom upadłej firmy lub skonfiskowane w wyniku orzeczenia sądu. Osoby posiadające kryptowalutę powinny zadeklarować ją w urzędzie skarbowym, a także podać informacje o sposobie zakupu.

Drugi projekt wprowadziłby do kodeksu karnego nowy artykuł nakładający sankcje za nielegalne operacje z wykorzystaniem zasobów cyfrowych.

Jeśli przepisy zostają przyjęte, emisja aktywów cyfrowych w Rosji bez zgody na umieszczenie w rejestrze, który ma dopiero powstać w banku centralnym tego kraju, spowoduje karę pieniężną w wysokości do dwóch milionów rubli (prawie 28.000 dolarów). Ten sam poziom kary jest sugerowany za organizowanie operacji z cyfrowymi zasobami i kryptowalutami bez zgody, podczas gdy osobom groziłyby kary w wysokości do 2.800 dolarów.

Kupowanie kryptowaluty za gotówkę lub przelewem bankowym z rosyjskiego banku podlegałoby grzywnie w wysokości do miliona rosyjskich rubli (14.000 dolarów) lub do siedmiu lat więzienia, w zależności od skali umowy. Podobna kara obowiązywałaby dla tych, którzy akceptują krypto dla towarów i usług.

Jeśli taki biznes przynosi „szczególnie duże” zyski lub szczególnie duże szkody obywatelom i państwu, propozycja spowodowałaby, że osobie (osobom) zaangażowanym groziłby okres więzienia do siedmiu lat, a nawet praca przymusowa.

Wzmianki o rejestrze banku centralnego sugerują, że prawodawcy dają swobodę niektórym oficjalnie sankcjonowanym podmiotom w emisji i wykorzystywaniu aktywów cyfrowych, podczas gdy większość operacji ogólnych byłaby zakazana.

Według raportu RBK Anatolij Aksakow, szef Dumy Komisji Rynków Finansowych, potwierdził autentyczność dokumentów, ale stwierdził, że nie zostały sfinalizowane.

•  Prezydent Iranu zleca opracowanie krajowej strategii miningu:

Prezydent Iranu zlecił urzędnikom banku centralnego i ministerstwom energii, komunikacji i IT przygotowanie planów krajowej strategii wydobywania kryptowalut.

Jak donosi irański portal informacyjny ArzDigital, urzędnicy otrzymali informacje podczas 137. sesji irańskiej centrali koordynacji gospodarczej na początku tego tygodnia, której przewodniczył prezydent Hassan Rouhani.

Sytuacja ma miejsce wkrótce po ogłoszeniu przez rząd irański polityki denominacji waluty krajowej, czyli rialu, w celu zajęcia się problemem paraliżującej chronicznej inflacji.

Na początku tego tygodnia Iran również wprowadził kryptowaluty do swoich przepisów dotyczących wymiany walut obcych i działań w zakresie egzekwowania przepisów dotyczących przeciwdziałania przemytowi walut.

Spowoduje to, że giełdy kryptograficzne licencjonowane przez Centralny Bank Iranu będą podlegały obowiązującym reżimom regulacyjnym dla walut obcych, w okresie ekstremalnych odpływów kapitału z rynków wschodzących podczas globalnej pandemii.

Podczas gdy dalsze szczegóły dotyczące krajowej strategii wydobywania kryptowalut w Iranie nie zostały jeszcze wyjaśnione, Iran wydał już około 1000 licencji dla górników kryptowalut w kraju i udzielił zezwolenia tureckiej firmie zajmującej się wydobyciem kryptowalut iMiner, aby założyć obiekt, w którym znajdować się będzie 6.000 koparek w prowincji Semnan.

Rząd irański zezwolił na wydobywanie kryptowalut jako działalność przemysłową w lipcu 2019 r.

W trwającej trudnej sytuacji gospodarczej generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zwrócił się do tłumów na początku tego roku, wzywając kraj do wykorzystania kryptowalut w celu obejścia sankcji.

Prezydent Rouhani sam opowiadał się za stworzeniem alternatywnej waluty, potencjalnie cyfrowej, aby rozluźnić uścisk, jaki sankcje USA wywierają jako „główne narzędzia dominacji hegemonii i zastraszania” określonych narodów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Ubiegła doba na giełdach wykazała niewielkie wzrosty wszystkich największych kryptowalut

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5.3 mld dolarów wynosi obecnie 256.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 115.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button