News

#1030 Newsy z dnia 23.05.2020

Z sobotnich wydarzeń: Ukraina: Coraz bliżej do regulacji krypto; Yiedl ogłasza giełdę dla hipotek NFT; Perspektywy współpracy Ontology i Spherity; Czy Rosja zdelegalizuje krypto?; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Ukraina: Coraz bliżej do regulacji krypto:

18 maja Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy opublikowało nowy projekt ustawy „O aktywach wirtualnych”, który ma na celu określenie statusu prawnego aktywów kryptograficznych, zasady ich obiegu i emisji w kraju. Obecna wersja propozycji nie jest ostateczna i jest otwarta na dialog ze społecznością kryptograficzną do 5 czerwca 2020 roku.

Według jednego ze współautorów nowego projektu ustawy, głównym celem inicjatywy jest umożliwienie lokalnym firmom kryptograficznym, takim jak giełdy, otwieranie rachunków bankowych. Michael Chobanian, prezes stowarzyszenia Bitcoin Ukraine, organizacji, która jest współautorem nowego rachunku wraz z organami państwowymi, kancelariami prawnymi i podmiotami z branży, twierdzi, że giełdy kryptowalut wciąż nie mogą założyć konta bankowego na Ukrainie.

Proponowany projekt ustawy ma na celu wyprowadzenie branży kryptograficznej ze „szarej strefy” i doprowadzenie do legalnej obecności firm na Ukrainie. Zgodnie z ustawą, dostawcy usług wirtualnych aktywów, czyli giełdy kryptograficzne, emitenci i użytkownicy:

[…] mają mieć prawo do otwierania kont w bankach i innych instytucjach finansowych.

Jednak odblokowanie przemysłu kryptograficznego na Ukrainie wiąże się z pewnymi kosztami. Wcześniej w tym tygodniu, Andrij Khavryuchenko, założyciel firmy programistycznej DevNull.AI, napisał na Twitterze, że ukraiński projekt „O wirtualnych aktywach” spowoduje, że wszystkie portfele kryptowalut na Ukrainie będą nielegalne, chyba że zarejestrują się w Ministerstwie.

Zgodnie z projektem ustawy, lokalne firmy muszą się zarejestrować, aby legalnie prowadzić działalność fiat-to-crypto na Ukrainie.

Jeśli robisz to bez rejestru, działasz w zasadzie nielegalnie, tak mówi prawo.

– zauważył Chobanian.

Kierownictwo zwróciło również uwagę, że takie firmy będą musiały zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz znajomość swojego klienta lub KYC. Według Chobaniana nowy projekt ustawy jest odpowiedzią na wniosek grupy zadaniowej ds. działań finansowych. W zeszłym roku, grupa ogłosiła, że będzie dążyć do przyjęcia wytycznych AML dla kryptografii do czerwca 2020 roku.

Ukraina rozważa prawo regulujące aktywa kryptograficzne od co najmniej czterech lat. Pierwsze doniesienia o ukraińskich przepisach dotyczących kryptografii pojawiły się pod koniec 2015 roku, kiedy Rada Najwyższa Ukrainy ogłosiła plany zdefiniowania statusu prawnego Bitcoina do stycznia 2016 roku. Podobnie jak w Rosji, żadna z istniejących inicjatyw legislacyjnych dotyczących kryptografii nie została dotychczas przyjęta na Ukrainie.

Władze lokalne podobno pracują nad co najmniej trzema odrębnymi projektami, w tym jednym poświęconym opodatkowaniu kryptowalut. Pod koniec 2019 roku, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy podobno współpracowało z największą na świecie giełdą kryptograficzną Binance, aby współdziałać w zakresie lokalnych przepisów dotyczących kryptografii. Według Chobaniana, Binance nie uczestniczył w opracowaniu projektu ustawy „O aktywach wirtualnych”, ale oczekuje się, że przekaże swoją opinię na temat proponowanej ustawy.

  • Yiedl ogłasza giełdę dla hipotek NFT:

Tokijski Yiedl, przewidując rosnącą tokenizację aktywów w świecie rzeczywistym, planuje uruchomienie pierwszego rynku P2P dla kredytów hipotecznych i dzierżawy NFT. Szef i założyciel japońskiego start-up’a, Kohshi Shiba zapewnił, że platforma będzie obsługiwać niezliczoną liczbę tokenów, ponieważ większość zasobów w świecie rzeczywistym jest tokenizowana:

W przypadku zasobów, które mają trwałą użyteczność zewnętrzną, uważam, że NFT jest odpowiednią formą tokena.

Dalej, wymienił prawa subskrypcji, Zdecentralizowane Autonomiczne Organizacje (DAO), przynależność oraz prawa własności intelektualnej jako przykłady zasobów, gdzie nastąpi wzrost tokenizacji.

Yiedl będzie stanowił rynek P2P, w którym użytkownicy proponują preferowane warunki pożyczek lub wynajmu. Gdy przykładowy użytkownik złoży wniosek, Shiba stwierdził, że umowa ta będzie oparta na protokole Yiedl, gdzie następuje transakcja z dostępem do dzierżawionego NFT, po otrzymaniu początkowej opłaty. Jeśli natomiast spłata pożyczki nie zostanie zrealizowana w terminie, NFT jest automatycznie zwracany właścicielowi, a cały proces odbywa się bez pośredników.

Wierzę, że Yiedl otwiera nowy horyzont dla ekosystemu NFT, a w przyszłości pojawią się nowi właściciele NFT. Będzie to również inwestycja, ponieważ Yiedl umożliwił właścicielom NFT uzyskanie pasywnego dochodu dzięki ich aktywom.

– powiedział Shiba.

Aby uprościć platformę, Yiedl stworzył zmodyfikowaną wersję standardu ERC-721, która została udostępniona jako open source dla innych programistów, nazywając ją ERC-X. Shiba stwierdził, że nowy standard Toke dodał dwie klasy użytkowników do istniejącego standardu ERC-721, w formie „user and lien”:

Chodzi o to, że domyślnie obsługując trzy klasy użytkowników, programiści aplikacji mogą założyć, że tokeny można wypożyczyć lub zabezpieczyć. W przypadku ERC-721 było to niemożliwe i spowodowało trudności, gdy właściciele NFT wynajmowali lub zabezpieczali NFT, ponieważ własność przejmuje adres umowy lub najemca.

Wiele firm obstawia, że NFT staną się wiodącym przykładem wykorzystania zasobów kryptograficznych, a gry oparte na blockchain chcą udostępnić technologię DLT większej ilości potencjalnych użytkowników.

  • Perspektywy współpracy Ontology i Spherity:

Ontology niedawno nawiązała współpracę z niemieckim dostawcą cyfrowej tożsamości i portfela w chmurze, Spherity, aby współdziałać nad przyspieszeniem rozwoju rozwiązań w zakresie tożsamości cyfrowej dla produktów i przedsiębiorstw.

Dzięki partnerstwu, portfel Spherity Cloud-Edge zintegruje się z blockchain Ontology, przez co pozwoli to ONT na korzystanie ze zdecentralizowanych rozwiązań Spheriy Digital Identity.

Obie firmy będą współpracować nad stworzeniem programów pilotażowych opartych na koncepcji, demonstrujących zastosowania tożsamości cyfrowej w kontekście łańcucha dostaw, mobilności i farmaceutyków, wykorzystując istniejącą bazę klientów Spherity. Ich partnerstwo dotyczyć będzie również współdziałania przy inicjatywach badawczych i marketingowych.

Dyrektor generalny Spherity, Carsten Stöcker powiedział, że większość inwestycji, badań i rozwoju rozwiązań opartych na blockchain, nie ma na celu identyfikacji poszczególnych obywateli:

Łańcuchy blokujące i rozproszone księgi są najczęściej używane do kodowania niezliczonej ilości innych informacji, które służą śledzeniu towarów i wartości podczas ich przemieszczania się po całej planecie. Technologie, które nazywamy systemami tożsamości, nie tylko identyfikują poszczególnych obywateli i korelują ich legalne, finansowe życie z ich cyfrowym życiem – identyfikują także maszyny, autonomiczne algorytmy, podmioty korporacyjne, informacje o produktach, licencje i wiele innych rzeczy, które wymagają tożsamości i prawa do decydowania, aby wejść do systemu podlegającemu audytowi prywatnych informacji o transakcji.

Współzałożyciel Ontology, Andy Ji, stwierdził, że firmy szukają partnerów do opracowania dowodu koncepcji, pokazującego kompleksową identyfikację wytwarzanych towarów od momentu ich wyprodukowania w azjatyckiej fabryce, do sprzedaży na rynku europejskim.

Najprawdopodobniej przybrałoby to postać chińskiego producenta, który korzysta już z innych usług Ontology, aby uczynić swoje transakcje bardziej audytowalnymi, oraz dopasować do niemieckiego sektora importu o bardzo wysokich wymaganiach dotyczących zgodności z przepisami.

– dodał.

Partnerstwo pozwoli również obu firmom uzyskać dostęp do nowych rynków, gdzie Ontology ma ugruntowaną pozycję w Azji, a Spherity może pochwalić się silną obecnością w Europie, szczególnie w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Firmy mają nadzieję na zwiększenie interoperacyjności i współpracy między europejskimi i chińskimi ekosystemami blockchain.

  • Czy Rosja zdelegalizuje krypto?

Jak poinformowała rosyjska stacja telewizyjna, Russia Today, do tamtejszego parlamentu trafił projekt ustawy, poprzez który handel krypto mógłby zostać całkowicie zdelegalizowany. Dzięki ustawie, Rosjanie mogliby również regulować cyfrowe aktywa na niekorzyść ich właścicieli.

Członkowie Zgromadzenia Federalnego proponują surowe kary za używanie kryptowalut. Przepisy te sugerują grzywnę od 500.000 do 2 mln rubli dla użytkowników, którzy czerpią duże zyski na elektronicznej walucie, natomiast ci, co używają krypto do nielegalnych działalności, mogliby trafić do więzienia na odbycie kary nawet do 7 lat. Mimo, że projekt ustawy nie zakazuje całkowitego używania aktywów cyfrowych, to analitycy uważają, że zatwierdzenie tego pomysłu przez rząd spowoduje, że prowadzenie giełd i handel na linii fiat-krypto poprzez dowolną rosyjską instytucję finansową będzie złamaniem prawa.

Należy pamiętać o niedawnej zmianie stanowiska rosyjskich władz wobec branży krypto, gdzie Rosyjski Bank Centralny opublikował projekt ustawy, zakazujący emisji kryptowalut, powołując się na zagrożenie z nimi związane.

Uważamy, że istnieje duże ryzyko związane z legalizacją kryptowalut. Z perspektywy stabilności finansowej, zapobiegania praniu brudnych pieniędzy i ochrony konsumentów.

– powiedział Alex Guznov, rzecznik Bank of Russia.

Niedawno rosyjskie Federalne Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, złożyło projekt innej ustawy, tym razem umożliwiającej legalizację kryptowalut i wszelkich rozwiązań opartych na technologii blockchain. Jednak wprowadzenie jej byłoby oparte na podstawie specjalnych regulacji. Oznaczało by to to, że Rosyjski Bank Centralny byłby jedynym organem regulującym ten sektor, przez co branża krypto w Rosji zostałaby znacznie ograniczona.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Wzrost zauważamy po stronie Ethereum o 0,15%. Korekty zaś notują Bitcoin o 0,27%, Bitcoin Cash o 0,24% XRP o 0,95% i Bitcoin SV o 1,26%.

Kapitalizacja rynkowa na chwilę obecną wynosi 255,1 mld dolarów, a całkowity obrót 96,7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, bitcoin.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button