News

#1037 Newsy z dnia 30.05.2020

Z sobotnich wydarzeń: Satoshi wykorzystał GPU do miningu; China Merchants Port i Alibaba stworzą pierwszy cyfrowy port; Wpływ blockchain na branżę medyczną; Hakerzy wykradli dane 80 tys kart kredytowych; Aktualna sytuacja na giełdach. 

  • Satoshi wykorzystał GPU do miningu:

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeden z pionierów Bitcoina, Satoshi Nakamoto, opracował kilka wersji kodu z wykorzystaniem GPU do wydobycia Bitcoina. Laszlo Hanyecz, który jest znany z dokonania  pierwszej transakcji Bitcoinami w świecie rzeczywistym, również został uznany za jednego z „wynalazców” wydobycia Bitcoinów za pomocą GPU.

Według Hanyecza, jeden z pierwszych maili, jaki otrzymał od Satoshiego, był odpowiedzią na post, w którym Hanyecz opisał swojego górnika GPU. Satoshi nie był zbytnio zadowolony z zaistniałej sytuacji:

Hej, możesz zwolnić z tym? Słuchaj, nie dbam o to, czy ludzie gromadzą Bitcoiny, nie dbam o to, czy bogactwo jest skoncentrowane. Jednak teraz wielką atrakcją jest to, że każdy może pobrać Bitcoina i rozpocząć wydobywanie na swoim laptopie.

Hanyecz uważa, że Satoshi doskonale wiedział, że wydobycie Bitcoinów ostatecznie przekształci się w przemysł. Chciał jednak opóźnić ten proces, aby nie utrudniać adopcji. Kiedy Hanyecz wysłał do Satoshiego maila z przeprosinami za „podkradanie się” do swojego projektu, a ten powiedział mu, aby po prostu pozwolił umrzeć wątkowi postu.

Przy innej okazji Hanyecz wysłał e-mail do Satoshiego z kodem wykorzystującym GPU, ten podzielił się z nim swoją wersją kodu, który przygotował na wypadek ataku w sieci, co zdaniem Hanyecza oznacza, że Satoshi był „paranoikiem” w tej kwestii:

I rzeczywiście podzielił się ze mną swoją wersją kodu. […] miał kod wydobywczy GPU i powiedział, że po prostu go przygotowuje na wypadek, gdyby musiał go wykorzystać do obrony sieci”

Sergio Demian Lerner, którego badania nad miningiem Satoshiego pozwoliły z dużym stopniem pewności zidentyfikować bloki wydobywane przez twórcę Bitcoinów, powiedział, że możliwe jest, iż Satoshi użył wydobywania GPU. Uważa, że odpowiedź może leżeć w zaczynającym się od bloku 1400 „helixie”, jednak musiałby przeprowadzić dodatkowe badania, aby zweryfikować swoje przypuszczenia.

Wygląda na to, że najwyraźniej Satoshi myślał o miningu z wykorzystaniem GPU, jeszcze przed uruchomieniem projektu.

  • China Merchants Port i Alibaba stworzą pierwszy cyfrowy port:

Największy chiński operator portowy, China Merchants Port, osiągnął porozumienie z gigantem handlu elektronicznego Alibaba Group i jego spółką Ant Financial. Ta umowa pozwoli na stworzenie platformy opartej na blockchain, która będzie ukierunkowana na szereg różnych możliwości wykorzystania.

Według lokalnych mediów platforma umożliwi kupującym, sprzedawcom, firmom logistycznym, bankom, urzędom celnym i urzędnikom skarbowym przeprowadzanie bezdotykowych cyfrowych transakcji eksportowych i importowych. Firmy będą promować dogłębną integrację technologii blockchain w branży portowej. Ich celem, jest stanie się pierwszym na świecie portem cyfrowym opartym na blockchain z otwartą siecią współpracy.

Zgodnie z raportem, port jest głównym węzłem łączącym międzynarodowy łańcuch handlu i branżę logistyczną, podkreślając potrzebę zastosowania sprawnego schematu udostępniania danych za pomocą technologii blockchain. Dzięki projektowi wszystkie strony mają nadzieję „promować szybką innowację i aktualizację modelu biznesowego portu” w Chinach.

Jing Xiandong, prezes Ant Financial Group, pochwalił inicjatywę, mówiąc:

Blockchain będzie kluczową infrastrukturą dla przekształcenia handlu międzynarodowego i logistyki. (…) Jako silnik wielostronnej współpracy restrukturyzacyjnej najlepszym rozwiązaniem będzie technologia Ant Blockchain.

China Merchants Port ma 50 portów w 26 krajach i regionach na całym świecie. Według Lieyunwanga każdy z nich odgrywa kluczową rolę w wspieraniu handlu światowego.

W maju pisaliśmy, że chińska prowincja przyłączyła się do ekosystemu blockchain wraz z ogłoszeniem transgranicznej platformy usług finansowych. Różni urzędnicy chińscy, ogłosili wcześniej chińską sieć serwisową opartą na blockchain. Jest już ona dostępna dla globalnego handlu i ma na celu pomóc projektom blockchain w tworzeniu i uruchamianiu nowych aplikacji opartej na tej technologii, po niższych kosztach.

  • Wpływ blockchain na branżę medyczną:

Przed 2009 rokiem, kryptowaluty i blockchain nie były popularnymi tematami. Jednak od czasu wydania w tamtym roku oprogramowania typu open source, podstawowa technologia stała się kluczowym motorem napędowym dla różnych branż, w tym finansów, gier, opieki zdrowotnej, inżynierii i rolnictwa. Prognozuje się, że w 2023 roku, wielkość branży blockchain osiągnie oszałamiające 23.3 mld dolarów. Wpływ tej technologii na opiekę zdrowotną jest szczególnie widoczny, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.

Chociaż przemysł opieki zdrowotnej od samego początku kładł nacisk na jakość poufności danych pacjentów, to od wielu lat nękany jest niedostatecznym bezpieczeństwem i włamywaniem się do dokumentacji medycznej pacjentów. Wielu pracowników służby zdrowia było nawet narażonych na spory sądowe z powodu naruszenia dokumentacji medycznej.

Dzięki dostosowaniu technologii blockchain do tego sektora nie tylko można przechowywać zapisy stanu zdrowia, ale także pacjenci mogą decydować, kto może uzyskać dostęp do ich informacji. W ten sposób odpowiedzialność spoczywa na pracowniku służby zdrowia. Każde naruszenie informacji o stanie zdrowia pacjenta można łatwo prześledzić, a nieupoważniony dostęp stron trzecich do informacji wrażliwych można wyeliminować.

Badanie opublikowane przez Johns Hopkins, ekspertów ds. bezpieczeństwa pacjenta, sugeruje, że w Stanach Zjednoczonych ponad 250 tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu błędów medycznych. Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę główną przyczynę śmierci w USA jaką są choroby serca, która odpowiadają za około 647 tys zgonów rocznie.

Dane blockchain można dodawać, a nie usuwać. Właśnie tak powinny być przechowywane informacje zdrowotne. Lekarze mogą uzyskać dostęp do historycznej dokumentacji medycznej swoich pacjentów od pierwszej wizyty w szpitalu. Dr David Classen, dyrektor ds. Informacji Medycznych w firmie Pascal Metrics, przyznał, że system opieki jest rozdrobniony. Blockchain zaczął skutecznie rozwiązywać dylemat błędów i digitalizować dokumentację medyczną pacjentów.

Medycyna jest bez wątpienia niezwykle dynamiczną dziedziną. Każdego dnia tysiące pracowników służby zdrowia poszukuje nowych sposobów na poprawę opieki i zadowolenia pacjentów. Jest to podstawowa motywacja wielu dzisiejszych prac badawczych i prób klinicznych w medycynie.

Niestety nie ma skutecznego centralnego systemu udostępniania danych badawczych. Wiele danych zostało posegregowanych i chociaż wielu badaczy chciałoby porównać wyniki badań z innymi badaczami, tak naprawdę nie ma takiego systemu cyfrowego. Objęcie branży medycznej blockchain, może położyć kres tej dychotomii. W bezpiecznym systemie cyfrowym naukowcy na całym świecie mogą, za zgodą pacjentów, uzyskać dostęp do obszernej bazy danych, która pomogłaby przyspieszyć poprawę opieki zdrowotnej i uczynić świat lepszym miejscem.

Wybuch COVID-19, jest bez wątpienia największym wydarzeniem tego roku. Wreszcie, system opieki zdrowotnej jest poddawany największej próbie od prawie wieku. Światowa Organizacja Zdrowia podlega coraz większej kontroli, codziennie rośnie liczba fałszywych informacji, a opracowywanie i udostępnianie procedur segregacji jest żmudne, a jednym z głównych problemów jest odpowiednie przechowywanie i szybki obieg danych w czasie rzeczywistym.

Centrum Kontroli Chorób, we współpracy z WHO i IBM, rozpoczęło już projekt wykorzystania blockchain do śledzenia, przechowywania i przekazywania wrażliwych informacji w czasie rzeczywistym do ośrodków zdrowia w celu skutecznego i jednolitego zarządzania pandemiami. Dzięki temu narzędziu, niszczące epidemie, takie jak COVID-19, można zatrzymać wcześniej niż oczekiwano.

Poprzez tokenizację, eliminując klientów zewnętrznych, podrabiane produkty farmaceutyczne i złośliwe oprogramowania, branża zrobiłaby ogromny krok w stronę pełnej przejrzystości, a ostatecznie pozwoliłaby zaoszczędzić pieniądze zarówno pacjentów, jak i firm opieki zdrowotnej.

Chociaż można argumentować, że digitalizacja i przesyłanie informacji o zdrowiu w blokach może być dość uciążliwa, to nieuchronność  stosowania łańcucha bloków w każdej branży stopniowo dogania przemysł opieki zdrowotnej. Bez wątpienia zarówno lekarz, jak i pacjent mogą czerpać największe korzyści z tej rewolucji.

  • Hakerzy wykradli dane 80 tys kart kredytowych:

Firma Cyble Research Team, przeprowadziła badania, które wykazały, że dane dotyczące ponad 80.000 kart kredytowych na całym świecie, zostały wystawione na sprzedaż w Darknecie.

Zgodnie z informacjami, wyciek danych dotyczył użytkowników kart kredytowych z różnych krajów, takich jak Stany Zjednoczone (33 tys.), Francja (14 tys.), Australia (5 tys.), Wielka Brytania (5 tys.), Kanada (2 tys.), Singapur (1,2 tys. ) i Indie (1,3 tys.). Zgodnie z komunikatem od Cyble, są to karty zarówno Visa jak i Matercard. Każda z nich zawiera nazwisko posiadacza karty, numer CVV i datę ważności. Cena tych kart to 5 dolarów w krypto, i jest niezależna od ich wartości w świecie poza Darknetem.

Według badań, informacje o krajach z jakich pochodzą karty, zostały ujawnione z powodu wycieku danych rozliczeniowych. Informacje te obejmowały adres każdego posiadacza karty, co ułatwia firmom zajmującym się cyberbezpieczeństwem ustalenie kraju pochodzenia każdej karty.

Nie ma do końca pewności, skąd hakerzy ukradli dane kart, jednak Cyble uważa, że mogą pochodzić ze strony phishingowej lub sklepów internetowych, które hakerzy zaatakowali. Cyble stworzył specjalną wyszukiwarkę, aby ludzie mogli sprawdzić, czy ich dane osobowe wyciekły do Darknetu. W sumie, baza danych firmy, zawiera ponad 40 miliardów rekordów.

Badania Cyble miały miejsce po tym, jak firma zidentyfikowała i zgłosiła kolejne masowe naruszenie bezpieczeństwa danych, które objęło ponad 47,5 miliona indyjskich rekordów Truecaller wystawionych na sprzedaż w Darknecie, za jedyne 1000  dolarów.

Należy przypomnieć, że całkiem niedawno, anonimowi hakerzy przechwycili dane ponad 129 milionów rosyjskich właścicieli samochodów i sprzedawali je w darknecie, w zamian za kryptowaluty, takie jak Bitcoin. Inna grupa hakerów zaatakowała również forum Ethereum.org, rzekomo wystawiając na sprzedaż bazę danych trzech najpopularniejszych twardych portfeli kryptograficznych.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Na chwilę obecną, wszystkie najbardziej liczące się krypto oznaczone są kolorem zielonym. Wzrost notuje Bitcoin o 1,36%, Ethereum o 6,79%, XRP o 2,30%, Bitcoin Cash o 3,49%, Bitcoin SV o 3,70% i Litecoin o 4,42%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 268.7 mld dolarów, a całkowity obrót 104.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button