News

#1043 Newsy z dnia 05.06.2020

Z piątkowych wydarzeń: FED ostrzega przed emisją CBDC; COVID wpłynął na handel Bitcoinem w Rosji; Coinmarketcap wprowadza kolejne zmiany; Pierwsze krypto regulacje w Kirgistanie; Aktualna sytuacja na giełdach.

FED ostrzega przed emisją CBDC:

Oddział Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w Filadelfii opublikował nowy raport ostrzegający przed potencjalnymi skutkami emisji walut cyfrowych przez bank centralny (CBDC).

W raporcie Fed powiedział, że – po wprowadzeniu CBDC – bank centralny stanie się „monopolistą depozytów, przyciągając wszystkie depozyty z dala od sektora bankowości komercyjnej”. Zdaniem Fedu monopolizacja ta może zagrozić transformacji terminów zapadalności.

Rezerwa Federalna stwierdza również, że w przypadku osłabienia konkurencji ze strony banków komercyjnych bank centralny musi zachować szczególną ostrożność, aby nie zakłócać transformacji zapadalności.

Raport wyjaśnia również, że banki centralne nie są ekspertami inwestycyjnymi i obecnie polegają na prywatnych bankach inwestycyjnych w celu finansowania projektów długoterminowych. W badaniu zauważono jednak, że wdrożenie CBDC nie powinno uniemożliwiać bankom inwestycyjnym inwestowania:

Bank centralny nie może samodzielnie inwestować w projekty długoterminowe, ale musi polegać na wiedzy banków inwestycyjnych. Wyprowadziliśmy wynik równoważności, który pokazuje, że zestaw alokacji uzyskanych dzięki prywatnemu pośrednictwu finansowemu zostanie również osiągnięty dzięki CBDC, pod warunkiem, że konkurencja z bankami komercyjnymi jest dozwolona, a deponenci nie będą panikować.

– czytamy.

Marshall Hayner, CEO i współzałożyciel firmy kryptowalutowej Metal powiedział, że nie uważa, aby CBDC zagrażały prywatnym bankom. Metal buduje platformę bankowości cyfrowej wykorzystującą stablecoiny, które według Haynera są prekursorami CBDC. Powiedział, że wprowadzenie takiej waluty to tylko kwestia czasu.

Hayner powiedział również, że banki centralne powinny emitować detaliczne CBDC w celu zastąpienia tradycyjnych walut fiducjarnych, ponieważ uważa, że „wydajność i ulepszenia znacznie przeważają nad negatywnymi”.

COVID wpłynął na handel Bitcoinem w Rosji:

4 czerwca nowe badanie przeprowadzone przez szereg rosyjskich giełd kryptograficznych ujawniło znaczny wzrost handlu Bitcoinami w całej Rosji od marca w związku z COVID-19.

Jak donosi RBC, przedstawiciele rosyjskich biur giełd, takich jak Binance, Garantex i EXMO, podkreślili wzrost liczby użytkowników w Rosji. Liczba ta jest związana ze wzrostem wolumenów handlowych w okresie od marca do czerwca.

Gleb Kostarev, szef przedstawicielstwa Binance w Rosji, wyjaśnił, że liczba rejestracji na ich platformie w kwietniu 2020 r. była dwa razy wyższa niż w grudniu 2019 r.

Warto zauważyć, że popularność handlu kontraktami futures rośnie wśród Rosjan. W kwietniu i maju wolumen obrotu tymi instrumentami był dwa razy większy niż w marcu i pięć razy w porównaniu do stycznia.

– dodał.

Z drugiej strony Siergiej Mendelew, założyciel Garantex, wyjaśnił, że wzrost aktywności na giełdach kryptowalut „nie jest związany z osobami, które wypłacają pieniądze z depozytów lub otrzymują płatności z budżetu”.

Właśnie dlatego analityk United Traders, Fedor Anaschenkov, uważa, że izolacja od pandemicznego koronawirusa była jednym z czynników prowadzących do wzrostu wolumenu handlu.

Giełda kryptograficzna EXMO podała pewne dane wyjaśniające gwałtowny wzrost wolumenu obrotu Bitcoina.  Ich CEO, Sergey Zhdanov, stwierdził, że aktywność na ich stronie wzrosła o około 15-20%, odnotowując 12% wzrost rosyjskich użytkowników. Liczby te porównano z tym samym okresem od marca do maja 2019 r. 

Coinmarketcap wprowadza kolejne zmiany:

Największy agregator danych kryptograficznych CoinMarketCap wprowadził kolejną aktualizację algorytmu po transakcji przejęcia z udziałem Binance, zgodnie z opublikowanym postem na blogu CMC.

Dostawca danych, który został zakupiony za nieokreśloną kwotę przez Binance na początku kwietnia, zaczął dostosowywać swój system rankingowy wkrótce po zawarciu umowy. W rezultacie Binance znalazł się na szczycie rankingu giełd, ściągając na siebie krytykę społeczności i innych platform handlowych.

W najnowszej aktualizacji CMC wdrożyło nowy algorytm „zastępujący poprzedni domyślny ranking giełd przez Web Traffic Factor” wprowadzony wcześniej 14 maja. Według agregatora danych Web Traffic Factor analizuje aktywność użytkowników na platformach handlowych, w tym liczbę wyświetleń strony, unikalnych użytkowników, czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń w wyszukiwarkach i rankingi wyszukiwarek.

Nowy algorytm zmienił się ze śledzenia ruchu sieciowego na bardziej złożoną metodę, która obejmuje rankingi rynkowe i tak zwany „Wynik zaufania”. Oba te wskaźniki zostały wprowadzone 29 maja wcześniej do rankingu par rynkowych, a teraz zostały zastosowane do rankingu giełd platformy.

Ranking par rynkowych uwzględnia Wynik Płynności, Współczynnik Ruchu Internetowego i wielkość każdej pary. Następnie jest oceniany przez wskaźnik zaufania, który „odzwierciedla poziom zaufania, jaki ma CoinMarketCap do prawdziwości zgłoszonego wolumenu pary rynkowej przez giełdę”. 

Najnowsza aktualizacja rzekomo kończy „pierwszą fazę zmian w rankingu giełdowym” na CMC.

Nasi użytkownicy mogą spodziewać się, że ten nowy ranking będzie podstawą w nadchodzących miesiącach.

– czytamy w blogu.

Pierwsze krypto regulacje w Kirgistanie:

Ustawodawcy w Republice Kirgiskiej zastanawiają się nad ustawą podatkową i regulują działalność wydobywczą w kryptowalutach.

Projekt ustawy o zmianie kodeksu podatkowego Republiki Kirgiskiej ma na celu zwiększenie dochodów rządowych poprzez ustanowienie obowiązków podatkowych dla górników, a także ustanowienie jasnych definicji terminów „aktywa wirtualne” i „wydobycie” w kontekście kryptowalut.

Jeśli zostanie uchwalony, nowy system opodatkowania stanowiłby pierwszy duży krok w kierunku liberalizacji kryptowalut ze strony Republiki Kirgiskiej, przy czym kraj wyraźnie zakazał aktywów kryptograficznych jako środka płatniczego w lipcu 2014 r.

Proponowana ustawa opodatkowałaby górników według stałej stawki 15% zysków uzyskanych ze sprzedaży wydobytych aktywów kryptograficznych. Projekt ustawy został po raz pierwszy zaproponowany w sierpniu 2019 r. i szacuje się, że może on pozyskać dodatkowe 4.2 mln dolarów w ramach rocznego budżetu Republiki Kirgiskiej wynoszącego około 1 mld dolarów.

Parlament omówił również wprowadzenie wyznaczonej stawki energii elektrycznej dla górników, zgodnie z sugestią Rady Najwyższej wynoszącą 0,05 USD za kilowatogodzinę (KW/h), co stanowi 70% premii w porównaniu ze średnią ceną w kraju wynoszącą około 0,030 USD za KW/h.

Kilku prawodawców zgłosiło jednak obawy związane z działalnością wydobywczą podczas obrad parlamentu 3 czerwca. Zastępca Aaly Karashev podkreślił wpływ, jaki może mieć działalność wydobycia kryptowalut na dużą skalę na ograniczone możliwości wytwarzania energii elektrycznej w Kirgistanie, ponieważ kraj ten importuje obecnie prawie dwa razy więcej energii niż eksportuje.

Zastępca Natalia Nikitenko powtórzyła obawy dotyczące zużycia energii, ale zauważyła również utrzymywanie się nielegalnych operacji wydobywczych pomimo tymczasowego zawieszenia tej działalności we wrześniu 2019 r.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się niewielkimi ruchami. Bitcoin, Ethereum i XRP notują spadki kolejno o 0,6%, 0,4% i 0,6%. Wzrosty widzimy przy Bitcoinie Cash – o 0,9% i Binance Coin – o 1,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 0.5 mld dolarów wynosi obecnie 276 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 87.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button