News

#1045 Newsy z dnia 07.06.2020

Z niedzielnych wydarzeń: Prawie 6 mln Bitcoinów zabezpieczone wieloma podpisami; Brave pod ostrzałem społeczności krypto; Bitcoin z pomocą dla Afroamerykanów; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Prawie 6 mln Bitcoinów zabezpieczone wieloma podpsiami:

Prawie sześć milionów Bitcoinów jest przechowywanych w portfelach z wieloma podpisami. Jest to prawie jedna trzecia całkowitej podaży, a dzieje się tak od czasu słynnego ataku Mt.Goxa.

Bitcoin jest zazwyczaj zabezpieczony kombinacją klucza publicznego i prywatnego. Aby dokonywać transakcji w sieci BTC, użytkownik musi podpisać każdą transakcję swoim prywatnym kluczem. System ten się sprawdza w większości przypadków jego użycia, ale zdarzają się też sytuacje, w których ta konfiguracja nie jest idealna.

Załóżmy, że na przykład założyciel giełdy kryptograficznej zabezpiecza wszystkie aktywa firmy za pomocą klucza prywatnego. Może to prowadzić do kilku problematycznych sytuacji. Mianowicie, co się stanie, jeśli założyciel nagle umrze, zostanie zhakowany lub zdecyduje się na „exit scam”? We wszystkich tych sytuacjach giełda pójdzie w górę, a użytkownicy straciliby swoje fundusze.

Aby złagodzić te problemy, w 2012 roku wprowadzono miękki widelec, który umożliwił korzystanie z portfeli z wieloma podpisami. Bitcoiny można teraz zabezpieczyć wieloma podpisami. Oznacza to, że portfele mogą być teraz kontrolowane przez wielu użytkowników, przy czym żaden z nich nie może samodzielnie wydawać monet.

Teraz giełda może zabezpieczyć wszystkie depozyty pięcioma podpisami i wymagać co najmniej trzech podpisów dla transakcji. Te pięć podpisów może należeć do różnych członków kierownictwa firmy. Mogą nawet przekazać jeden lub więcej podpisów, zaufanej stronie trzeciej.

Obserwujemy, że masowe przyjęcie tej cechy rozpoczęło się dopiero w 2015 roku. Istnieje na to proste wyjaśnienie – Mt. Gox . Po spektakularnym włamaniu, społeczność zdała sobie sprawę, że zdecentralizowany system nie powinien polegać na pojedynczym punkcie awarii. Ponieważ większość indywidualnych posiadaczy nadal nie korzysta z tej funkcji, liczba Bitcoinów przechowywanych w portfelach z wieloma podpisami może również służyć jako dobry wskaźnik tego, jaka część BTC jest w posiadaniu firm.

  • Brave pod ostrzałem społeczności krypto:

Wszystko wskazuje na to, że Brave usunął kontrowersyjną funkcję, która automatycznie wypełniała link partnerski firmy, gdy użytkownik próbował uzyskać dostęp do Binance. Zorientowana na prywatność, przeglądarka internetowa znalazła się pod ostrzałem, ponieważ automatycznie wypełnia link partnerski do paska adresu, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp do strony internetowej w celu odwiedzenia wiodącej giełdy kryptograficznej Binance i jej amerykańskiej spółki zależnej Binance.US.

Współzałożyciel i dyrektor naczelny Brave, Brendan Eich, przyznał się do „błędu”, obiecując, że zostanie on wkrótce naprawiony, gdy sytuacja zyskała rozgłos wśród społeczności krypto na Twitterze.

Brave, domyślnie uzupełnia Binance.us w pasku adresu, aby dodać kod partnera. Jesteśmy podmiotem stowarzyszonym z firmą Binance, odsyłamy użytkowników za pośrednictwem widżetu transakcyjnego opt-in na stronie nowej karty, ale funkcja autouzupełniania nie powinna dodawać żadnego kodu.

– napisał na Twitterze Eich.

Gdy o sytuacji głośno zrobiło się na Twitterze, Brave ogłosił, że usunie funkcję, która wymusza wstawienie linku partnerskiego firmy do paska adresu, gdy użytkownicy odwiedzają witrynę Binance. Eich podziękował też członkom społeczności kryptograficznej za zidentyfikowanie problemu i przekazanie opinii firmie. Starał się też zapewnić społeczność, że błąd zostanie szybko naprawiony.

Eich powiedział:

Domyślna wartość autouzupełniania została zainspirowana atrybutem searchid clientid, który tworzą wszystkie przeglądarki, ale w przeciwieństwie do zapytań o słowa kluczowe, wpisany adres URL powinien przejść do nazwanej domeny bez żadnych dodatków. Przepraszamy za ten błąd. Najwyraźniej nie jesteśmy idealni, ale szybko korygujemy pomyłkę.

Wybitny analityk kryptograficzny, Whale Panda, również napisał, że przeglądarka podobnie wstawia linki partnerskie do adresu użytkowników chcących uzyskać dostęp do topowej amerykańskiej giełdy Coinbase oraz wiodących producentów portfeli sprzętowych Ledger i Trezor.

W ostatnich dniach Brave poinformował, że jego aktywna miesięczna baza użytkowników przekroczyła 15 mln, co daje nam wzrost o ponad 100% rocznie. Około jedna trzecia miesięcznych użytkowników Brave korzysta z przeglądarki każdego dnia.

  • Bitcoin z pomocą dla Afroamerykanów:

Jeśli Bitcoin jest zwolennikiem „pokojowego protestu” – nawiązując do obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych – takim jakim są CEO Binance, Changpeng Zhao i Isaiah Jackson, to w jaki sposób przeciętny człowiek może użyć krypto, aby pomóc społeczności Afroamerykanów w tej chwili?  Według autora Bitcoin & Black America, zaczyna się ona od siły nabywczej, niezależnie od tego, czy pochodzi ona z fiat, czy z kryptowalut takich jak Bitcoin.

Różnorodność poziomu życia między Afroamerykanami, a białymi ludźmi w Stanach Zjednoczonych, spowodowana długą historią praktyk rasistowskich, w tym redlinizacji i dyskryminacji w bankach, również wymaga rozwiązania. Mając na uwadze tragedie, takie jak zabójstwo George’a Floyda, mają się zakończyć. Jackson mówi o tych wtdarzeniach, które nie mogą mieć takiej siły w społeczności:

[…] bez siły ekonomicznej masz tam gliniarzy spoza społeczności i oni tego nie doceniają. Nie cenią twojego ludu. Nie postrzegają cię jako osoby i to jest problem.

Chociaż Jackson powiedział, że nie jest przeciwny przekazywaniu darowizn na w krypto lub gotówce, na poparcie protestów, to inwestycje muszą być głębsze, dla małych firm, będących własnością czarnych. Autor twierdzi, że kapitał może pomóc w walce z brutalnością policji w inny sposób, niż na ulicach:

Jeśli chodzi o sposób postępowania z prześladowcą, moim zdaniem istnieją tylko dwa sposoby: albo pozbawić ich pieniędzy – państwo – albo przemocą […] Myślę, że lepszą opcją są pieniądze.

Protesty, takie jak te, które odbywają się obecnie w dużych miastach w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, powodują wzrost zainteresowania kryptowalutami. Sygnały, wzywające do zakupu Bitcoinów, pojawiły się już w kilku miastach. W zeszłym roku w sierpniu, zdarzenia w Hongkongu spowodował, że niektóre lokalne firmy przyjęły zdecentralizowane waluty cyfrowe.

Niemniej jednak, inwestorzy powinni zachować czujność, aby upewnić się, że ich pieniądze przeznaczane są na uzasadnioną sprawę. Co najmniej jedna grupa zgarnia gotówkę w imieniu George’a Floyda za pomocą spersonalizowanego tokena.

Jackson nazwał grupy charytatywne kryptowalut, takie jak BitGive i GiveBitcoin, jako potencjalny początek:

Byłoby wspaniale, gdyby były one zgodne z ruchem Black Lives Matter lub argumentowałbym za większą ilością lokalnych organizacji.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

W chwili obecnej nie giełdach dominuje czerwony kolor. Korekty notują wszystkie czołowe kryptowaluty, a mianowicie Bitcoin o -1,63%, Ethereum o -2,28%, XRP o -1,85%, Bitcoin Cash o -2,73% i Bitcoin SV o -2,51%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 270 mld dolarów, a całkowity obrót 74,3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button