News

#1046 Newsy z dnia 08.06.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Ethereum pobił Bitcoina pod względem opłat; Hoskinson: krypto to ruch polityczny; Społeczność kwestionuje zmiany w Coinmarketcap; Aktualna sytuacja na giełdach

Ethereum pobił Bitcoina pod względem opłat:

Dzienne opłaty sieciowe Ethereum przewyższyły opłaty w sieci Bitcoina przez dwa następujące po sobie dni, 6 i 7 czerwca, jak wynika z danych uzyskanych przez firmę Glassnode.

Według Glassnode, 6 czerwca łączna kwota opłat wydanych w sieci Ethereum wyniosła 498.000 dolarów, w porównaniu do 308.000 dolarów Bitcoina. Luka powiększyła się następnego dnia, przy łącznych opłatach wynoszących odpowiednio 540.000 dolarów i 258.000 dolarów.

Po raz drugi w tym roku opłaty sieciowe Ethereum pokonały Bitcoina. 12 marca nastąpił nagły wzrost opłat sieciowych Ethereum, które wyniosły prawie 800.000 dolarów, znacznie przekraczając kwotę zapłaconą przez użytkowników Bitcoina w tym samym dniu. Sieć Ethereum przeżywała wówczas duże zatory, co prawdopodobnie skłoniło użytkowników do uiszczenia większych opłat za swoje transakcje.

Również tym razem powody stojące za wydarzeniem wydają się podobne. Po pierwsze, pula Bitcoinów została niedawno wyczyszczona w wyniku ostatniej korekty trudności, która miała miejsce w czwartek. Brak oczekujących transakcji znacznie obniżył opłaty transakcyjne w sieci, które spadły do poziomu 1 dolara. Dla porównania, 20 maja średnia transakcja Bitcoin mogła kosztować nawet 6,6 dolara z powodu stanu sieci po halvingu. 

Mempool Ethereum jest obecnie zatkany, oczekuje na ponad 103.000 transakcji, co częściowo tłumaczy najnowsze wysokości opłat sieciowych. Co więcej, wartość transferu stablecoinów w tym roku bije nowe rekordy, co sugeruje, że stablecoiny – z których większość działa w sieci Ethereum – znacznie przyczyniły się do aktywności sieci.

Programiści Ethereum starają się rozwiązać problem skalowalności w nadchodzącym uaktualnieniu Ethereum 2.0, zaplanowanym na lipiec.

Hoskinson: krypto to ruch polityczny:

Charles Hoskinson, twórca Cardano, opisał uczestnictwo w przestrzeni kryptowalut jako akt z natury polityczny. 

Przemawiając podczas zaimprowizowanego AMA na YouTube, Hoskinson zapewnił, że fundamentalne zakłócenia w relacjach walutowych wywołane przez kryptowaluty nie pojawią się bez walki, umieszczając w ten sposób zjawisko krypto na arenie politycznej.

Hoskinson wezwał również członków społeczności kryptograficznej do zajęcia stanowiska przeciwko rosnącym działaniom regulacyjnym w celu obalenia szyfrowania.

W transmitowanym AMA Charles Hoskinson oświadczył, że „Krypto to ruch polityczny”.

Krypto jest tak polityczne, jak to tylko możliwe. Zamierzamy odkryć na nowo koncepcję pieniędzy, wyjąć je z rąk rządu i sami je kontrolować.

– powiedział.

Hoskinson podkreślił, że zjawisko kryptowalut ma z natury charakter szczególnie polityczny ze względu na dążenie do sprowadzenia twórczej destrukcji na towary i polityki pieniężne, stwierdzając, że „pieniądze to największy wpływ całej polityki”.

Biorąc pod uwagę konsekwencje hurtowego przyjęcia technologii DLT, Hoskinson zauważył, że wpływ kryptowalut wykracza daleko poza dziedzinę pieniędzy, stwierdzając:

Wszystko musi się zmienić: zmiany w handlu, zmiany praw własności, zmiany biznesowe, zmiany struktury biznesowej, zmiany prawa.

– mówi.

Hoskinson przewiduje, że aktywa kryptograficzne staną w obliczu rosnącej wrogości ze strony organów regulacyjnych, mówiąc: „Są dziś osoby w Senacie i Kongresie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, które chcą zakazać kryptowalut”.

Twórca Cardano wezwał społeczność kryptograficzną do walki z wysiłkami regulacyjnymi ograniczającymi krypto, mówiąc

Jeśli działasz w tej branży, co zrobisz? Czy po prostu przewrócisz się jak martwy pies i powiesz: „Było fajnie, dobrze, dobrze, cokolwiek.” Nie, przepraszam, musisz mieć opinię. Musisz walczyć o właściwe rzeczy.

Społeczność kwestionuje zmiany w Coinmarketcap:

Po najnowszej aktualizacji CoinMarketCap, która wprowadziła „czynnik zaufania” do rankingu giełd, użytkownicy kwestionują postrzeganą niesprawiedliwość wobec popularnych platform.

Użytkownik Twittera Cosmonaut skrytykował CoinMarketCap za umieszczenie BitMEX, jedną z najpopularniejszych giełd instrumentów pochodnych, aż na 175. miejscu. 

Tak niska pozycja wydaje się nietypowa w nowych rankingach CoinMarketCap, w których ruch internetowy jest jednym z głównych czynników. Aktualizacja ta pojawia się po kilku tygodniach, w których giełdy  uszeregowane były wyłącznie według ruchu w sieci – co również spotkało się z krytyką.

Według CoinMarketCap, BitMEX ma prawie idealny wynik ruchu w sieci wynoszący 960, zaledwie 40 punktów mniej niż maksymalna wartość Binance wynosząca 1000. Jednak wskaźnik płynności BitMEX wynosi zero.

Rzeczywiście, można zauważyć nagłą zmianę, poczynając od pozycji 175, po której wszystkie giełdy mają zerową ocenę płynności. Zdecentralizowane giełdy, takie jak Bancor i Uniswap, można również znaleźć w dalszej części rankingu.

Po skontaktowaniu się przez Cointelegraph przedstawiciel CoinMarketCap wyjaśnił, że obecny ranking uwzględnia tylko giełdy spotowe, jednocześnie obiecując, że platformy instrumentów pochodnych wkrótce również zostaną sklasyfikowane.

Jednak, jak zauważył Cosmonaut, kilka giełd w pierwszej 50, takich jak CoinDCX i Huobi Russia, również mają wskaźniki płynności równe zero, co utrudnia interpretację nowego mechanizmu rankingu.

Godnym uwagi wyjątkiem w rankingu platform instrumentów pochodnych jest FTX, który zajął 74 miejsce. Agregator cen był często krytykowany za tworzenie rankingów, które faworyzują jego nowego właściciela, Binance. Chociaż Binance jest inwestorem FTX, rozbieżność można wyjaśnić faktem, że platforma ma kilka rynków kasowych, które mogą określać jej pozycję.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach obserwujemy widoczne wzrosty. Bitcoin oraz Ethereum zwiększyły swoją wartość o 2%, XRP o 0,9%, Bitcoin Cash o 2% a Bitcoin SV o 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5 mld dolarów wynosi obecnie 275 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 79 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button