News

#1048 Newsy z dnia 10.06.2020

Ze środowych wydarzeń: Binance handluje krypto w Chinach pomimo zakazu?; Bank Centralny Ghany nie traci zainteresowania CBDC; Nowa technologia zwiększająca prywatność portfela; Aresztowany górnik wykradł ponad 400.000 dolarów w energii elektrycznej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Binance handluje krypto w Chinach pomimo zakazu?:

Największa giełda kryptowalut, Binance, wydaje się świadczyć usługi handlowe dla klientów z Chin kontynentalnych pomimo lokalnego zakazu, twierdzi raport opublikowany wczoraj przez China National Radio (CNR).

Według CNR, CEO Binance, Changpeng Zhao, znany również jako CZ, promuje stronę internetową o nazwie „binancezh.com” na swojej stronie Weibo.

Początkowo założona w Chinach na kilka miesięcy przed lokalnym zakazem handlu kryptowalutami w 2017 r., giełda Binance przeprowadziła się za granicę wkrótce po zakazie i obecnie ma siedzibę na Kajmanach i Seszelach.

Jak zauważył 8btc, lokalny punkt informacyjny o kryptowalutach, „zh” może być skrótem od mandaryńskiego słowa „zhongwen”, co oznacza „chiński”.

Chociaż witryna umożliwia odwiedzającym wybór spośród kilkunastu języków, wydaje się, że przekierowuje do chińskiej wersji bez względu na wybrany język. Reporter CNR z Pekinu rzekomo był w stanie zarejestrować konto na binancezh.com po przesłaniu dokumentów tożsamości i zakończeniu weryfikacji twarzy za pośrednictwem aplikacji mobilnej giełdy. Następnie dziennikarz pozornie zakończył transakcję wymiany chińskiego juana na Bitcoina za pośrednictwem biura handlowego OTC. 

Binance powiedział, że aplikacja giełdy nie jest dostępna na rynku chińskim, dodając, że jeśli „użytkownicy z kontynentu są za granicą lub używają zagranicznych identyfikatorów do transakcji, trudniej jest ich zidentyfikować”.

Jeśli chodzi o binancezh.com, Binance wyjaśnił, że jest to „strona testowa” używana głównie przez mieszkańców Egiptu, powołując się na dane z firmy Alexa zajmującej się analizą ruchu internetowego. Według Alexy prawie połowa odwiedzających wydaje się pochodzić z Egiptu, a następne są Stany Zjednoczone i Hongkong, odpowiednio 6,8% i 5,8%. Jednak równoważny wynik wyszukiwania w SimilarWeb pokazuje, że prawie 80% ruchu na stronie pochodzi z Chin, podczas gdy Egipt stanowi skromne 8%.

Dane z who.is pokazują, że strona została zarejestrowana przez Alibaba Cloud Computing (Beijing) Co., Ltd., zaś stanem rejestrującego jest Kajmany.

Bank Centralny Ghany nie traci zainteresowania CBDC:

Bank Ghany jest nadal zaangażowany w pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), powiedział pierwszy wiceprezes banku. Dr Maxwell Opoku-Afari udzielił tego komentarza podczas wirtualnych warsztatów dla zainteresowanych stron na temat systemów i usług płatniczych.

Tej wiosny bank centralny utworzył Biuro Fintech i Innowacji w celu wspierania rozwoju lokalnego przemysłu, a w ostatnich latach dostosował swoją strukturę organizacyjną, aby reagować na poważne zmiany w sektorze płatności.

Pomimo tych podejść do zachęcania do elektronicznych transakcji gotówkowych, Opoku-Afari podkreślił, że konkretne plany pilotażowe CBDC banku pozostają na solidnym gruncie.

Jak zauważa raport, Bank utworzył Departament Systemów Płatniczych w 2016 r. i od tego czasu wspiera szereg cyfrowych systemów płatności międzybankowych w tym kraju.

Przeglądając dotychczasowe inicjatywy instytucji, Opoku-Afari utrzymywał, że grupa robocza konsekwentnie wykazuje „przywództwo i przewidywanie w tworzeniu sprzyjających warunków dla konkurencyjnego, innowacyjnego i integracyjnego rozwoju sektora finansowego”.

Według wcześniejszych doniesień, Bank Centralny upoważnił także Ghana Commercial Bank do emisji pieniądza elektronicznego i po raz pierwszy ogłosił zainteresowanie opracowaniem CBDC jesienią 2019 r.

Gubernator Banku Ernest Addison ujawnił wówczas, że rozwój CBDC będzie prowadzony w piaskownicy, ze stwierdzoną „możliwością wydania e-cedi w najbliższej przyszłości”.

Nowa technologia zwiększająca prywatność portfela:

Japońska firma kryptograficzna Freessets ogłosiła nową technologię zwiększającą prywatność portfela Bitcoin.

Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem Freessets stworzyło system, który pozwala portfelom żądać sald Bitcoinowych ich adresów bez ujawniania tychże sald serwerom, z których żądają historii sald lub transakcji.

W oświadczeniu stwierdzono, że konwencjonalne portfele Bitcoin wyraźnie proszą serwery o saldo ich adresów, co z kolei łączy saldo, transakcje i adresy. Jednak „korzystając z technologii opracowanej przez Fresset, matematycznie udowodniono, że serwery nie mogą dowiedzieć się niczego z zapytania użytkownika”.

Adam Ficsor, główny specjalista ds. technicznych w Wasabi, portfelu Bitcoinów zwiększającym prywatność, powiedział, że jest entuzjastycznie nastawiony do rozwoju. Portfel jego firmy ma podobną funkcję, ale uważa, że wdrożenie Freesset wymaga mniejszej przepustowości i jest bardziej odpowiednie dla urządzeń mobilnych.

„Każda poprawa w zakresie zwiększenia wydajności prywatności jest znacząca i potrzebna”, powiedział, ale dodał również, że ma kilka zastrzeżeń. Ficsor spodziewa się, że podejście firmy będzie oznaczać także utratę historii transakcji podczas odzyskiwania wcześniej istniejących portfeli, i powiedział, że nie jest zadowolony z decyzji Freessets, aby opracować swoje technologie w sposób zastrzeżony.

Aresztowany górnik wykradł ponad 400.000 dolarów w energii elektrycznej:

9 czerwca policja aresztowała mieszkańca Machaczkały w Rosji, który rzekomo stworzył nielegalną masową strukturę do wydobywania kryptowalut, która łączyła około 500 platform z lokalną siecią energetyczną.

Według oświadczenia lokalnych władz 30-letni górnik kryptograficzny prowadził kopalnię, która spowodowała szkody ekonomiczne w krajowej sieci energetycznej o wartości ponad 34 milionów rubli (494.000 dolarów).

Raport twierdzi, że niezidentyfikowana osoba wynajęła trzecie piętro w dzielnicy niemieszkalnej w maju, na osiedlu budowlanym w podmiejskiej miejscowości New Khushet, gdzie założył farmę górniczą w celu generowania Bitcoinów i altcoinów.

Policja zgłosiła, że rzekomy górnik podłączył się do kabli prowadzących linię energetyczną za pośrednictwem specjalistycznego sprzętu. Podczas nalotu władze lokalne znalazły 518 komponentów komputerowych używanych do wydobywania kryptowalut.

Organy ścigania wszczęły postępowanie karne przeciwko podejrzanemu górnikowi za spowodowanie szkody majątkowej w wyniku oszustwa lub naruszenia zaufania. Jednocześnie trwają wstępne dochodzenia w celu wyjaśnienia, czy mieszkaniec Machaczkały był współwinny programu wydobywczego.

Policja nie podała dalszych szczegółów na temat tego, jakie altcoiny wydobywał podejrzany, ani jakie zyski wygenerował program w krótkim okresie, w którym działały platformy do wydobywania kryptowalut.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują niewielkie zmiany. Bitcoin notuje wzrost o 0,6%, Bitcoin Cash o 0,2% a Bitcoin SV o 1,3%. Ethereum wykazuje ruch na poziomie 0%. XRP spadło o 0,2%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.3 mld dolarów wynosi obecnie 277.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 72.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button