News

#1051 Newsy z dnia 13.06.2020

Z sobotnich wydarzeń: Brytyjska firma blockchain oferuje system operacyjny dla CBDC; CEO Coinsquare oskarżony o wash trading; Wenezuela: Coraz więcej płatności za pomocą Petro; Korea Południowa: Krypto nie jest bezpiecznym aktywem; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Brytyjska firma blockchain oferuje system operacyjny dla CBDC:

Brytyjska firma blockchain L3COS złożyła Bank of England propozycję systemu operacyjnego opartego na blockchain do zasilania waluty cyfrowej, emitowanej przez bank centralny. Opisali oni tę propozycję jako odpowiedź na dokument konsultacyjny w sprawie CBDC, opublikowany przez BoE w marcu, w którym zidentyfikowano szereg korzyści i wyzwań związanych z wirtualnymi walutami banku centralnego oraz proszono w nim o informacje zwrotne od dostawców technologii, instytucji finansowych i środowiska akademickiego.

W artykule opublikowanym przez brytyjski oddział Verdict, założyciel i dyrektor generalny L3COS, Zurab Ashvil, ogłosił, że platforma firmy może usprawnić utworzenie CBDC dla płatności w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstw. Asheville argumentował za korzyściami, jakie niezmienna i przejrzysta księga cyfrowa oferuje rządowi, twierdząc, że CBDC uniemożliwiłoby „oszustwo, pranie pieniędzy lub inne finansowanie na czarnym rynku”.

Ashvil dodał:

Banki komercyjne i inne instytucje finansowe skorzystają z systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), wbudowanym w ekosystem L3COS.

Głębia globalnego kryzysu wywołanego przez koronawirusa wznowiła dyskusje wokół CBDC wśród wielu decydentów, gdzie m.in. kierownik zespołu ds. walut cyfrowych BoE, Ben Dyson, stwierdził, że „jest to właściwy czas, aby myśleć o przyszłości pieniędzy” podczas seminarium internetowego w kwietniu.

W tym samym miesiącu ekonomiści ING Carlo Cocuzzo i Teunis Brosens stwierdzili również, że „CBDC będzie bardziej prawdopodobną opcją po COVID-19:

Większa rola rządów i ścisła współpraca między nimi, a sektorem finansowym w zwalczaniu kryzysu gospodarczego spowodowanego przez globalną pandemię, doprowadzi do dyskusji na temat CBDC w kontekście roli, jaką sektor finansowy odgrywa w służbie społeczeństwu.

Ostatnie dyskusje dotyczące dolara cyfrowego w Stanach Zjednoczonych ponownie podsyciły dyskurs CBDC na całym świecie. Niedawne mianowanie Briana Brooksa, byłego szefa Coinbase i architekta monety stablecoin USD Coin na najwyższe stanowisko Biura Kontrolera Waluty wywołało spekulacje, że USA mogą szybko badać cyfryzację dolara.

Stanowisko Stanów Zjednoczonych jest jednak nadal niejasne, a uporczywe ostrzeżenia dotyczące wpływu, jaki CBDC może mieć na banki komercyjne, są ciągle wyrażane przez wysokich rangą urzędników. Amerykańskie badania nad CBDC mogą być również prowadzone z defensywnej perspektywy w odniesieniu do Chin, które poczyniły szybki postęp w kierunku wydania juana cyfrowego w ostatnich latach.

Podczas jednego z wywiadów, szef regionu APAC, Ledger Vault, Glenn Woo, podkreślił szybkość, z jaką lokalny CBDC może zostać wdrożony na istniejącej infrastrukturze w Chinach, stwierdzając:

W kraju można go wdrożyć naprawdę szybko i szeroko, a ludzie niekoniecznie będą wiedzieć, co się zmieniło.

Patrząc poza granice Chin, Woo przewiduje, że regionalni partnerzy handlowi Chin zostaną zachęceni i zaoferują profity, w zamian za wykorzystanie CBDC do finansowania handlu i rozliczeń.

Gdzie indziej, wiele rządów podejmuje kroki w celu przeprowadzenia procesu CBDC, a pierwszy zastępca gubernatora Banku Ghany potwierdził niedawno zaangażowanie instytucji w pilotowanie emitowanej przez państwo waluty cyfrowej.

  • CEO Coinsquare oskarżony o wash-trading:

W ostatnim czasie, w kierunku kanadyjskiej giełdy krypto Coinsquare sypią się oskrażenia wobec kierownictwa platformy praktykowanie tzw. wash tradingu, z wyraźnym naruszeniem prawa dotyczącego papierów wartościowych.

Wash trading odnosi się do giełdy, która sztucznie zawyża wolumen transakcji, poprzez wykonywanie większych transz rynkowych o zerowej opłacie we własnych zleceniach, tworząc wrażenie dużej aktywności handlowej bez zmiany aktywów. Praktyka ta jest nielegalna na tradycyjnych rynkach ze względu na jej skłonność do manipulacji cenami.

Oskarżenia nałożone na Coinsquare zostały zgłoszone przez Vice w dniu 13 czerwca, twierdząc, że uzyskała wyciek e-maili, wiadomości Slack i innych plików obciążających prezesa giełdy, Cole’a Diamonda. Zarzuty wynikają z doniesień o poważnym włamaniu do danych, w wyniku którego ponad 5000 adresów e-mail klientów było zagrożonych atakami, polegającymi na zamianie kart SIM na początku tego miesiąca.

W e-mailu z marca 2019 roku, cytowanym przez Vice, rzekomo opisano incydent, w którym jeden pracownik został zwolniony za wyłączenie kodu kierującego wewnętrzną działalnością, ponieważ nie chciał „przetestować OSC” w Ontario. W odpowiedzi, Cole stwierdził, że jednostka nie wzięła pod uwagę „ogromnej zmiany” w publicznym odczuciu płynności platformy, która mogłaby wynikać z zaprzestania wash tradingu, dodając: „Włącz ją ponownie”. W korespondencji zauważono również, że „decyzja o kontynuowaniu handlu była ostateczna ”, a dokumenty opisują również starania personelu wyższego szczebla Coinsquare o sprzeciwianie się używaniu terminu „pranie w obrocie” w komunikacji cyfrowej z powodu obaw związanych z pozostawieniem śladu.

Podejrzenia dotyczące obrotów handlowych Coinsquare utrzymują się od co najmniej 2018 roku, kiedy wielu użytkowników Reddit zaczęło spekulować, że znaczna część wolumenu wymiany może być fałszywa.

Od czasu odkrycia Willybota Mt Goxa w 2014 roku, konsekwentnie na giełdach kryptowalut padały oskarżenia o wash trading. W ubiegłym roku w raporcie oszacowano, że aż 95% woluminów zgłoszonych do CoinMarketCap może być wynikiem oszustwa. Od momentu przejęcia jej przez wiodącą giełdę Binance, wprowadzono szereg środków ograniczających wpływ scamowych ilości na CoinMarketCap. Platforma spotkała się jednak z krytyką ze względu na jej nowe wskaźniki, które wydają się faworyzować Binance.

  • Wenezuela: Coraz więcej płatności za pomocą Petro:

Rząd Wenezueli ogłosił, iż prawie 15% wszystkich płatności paliwowych na stacjach benzynowych w całym kraju dokonywanych jest przy użyciu Petro (PTR). Wzrost ten następuje w pierwszym tygodniu nowego, wspieranego przez państwo planu promowania powszechnego używania tokena. Według raportu Ultimas Noticias 40% transakcji PTR przechodziło przez zagraniczne stacje.

Na blogu Geopolítica Coyuntural czytamy, że przyjęcie Petro wzmocni równowagę i homologację wartości między rynkiem pierwotnym a wtórnym, „pozwalając na budowę ekonomicznej i stabilnej struktury środowiska kryptograficznego w kraju”.

Obywatele korzystali z rozwiązań biometrycznych do przetwarzania płatności tokenem zabezpieczonym ropą naftową, za pośrednictwem stacji benzynowych w Wenezueli. Artykuł w lokalnych mediach, które przychylne są prezydentowi Maduro, zapewnia czytelników, że sam Petro „ustanowił bezprecedensowy kamień milowy”, jak rzekomo pierwsza krypto używana przez seniorów na świecie. Twierdzenie to pojawia się pomimo nakazów wydanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa w celu usankcjonowania użycia tokenu wenezuelskiego.

W kwietniu informowaliśmy, że Petro nie zostało zbyt dobrze przyjęte zarówno w Wenezueli jak i w kręgach międzynarodowych. Daniel Jimenez, wenezuelski inżynier i dziennikarz, stwierdził:

Niezależnie od tego, czy rząd ma rację, oskarżając podmioty międzynarodowe o sytuację w kraju, niezaprzeczalne jest to, że płace nadal spadają, a ceny rosną w niekontrolowany sposób. Dlatego obowiązkowe pytanie o wpływ Petro na gospodarkę Wenezueli wydaje się pozostawiać więcej wątpliwości niż satysfakcji.

Niedawno Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zaoferował nagrodę za informacje, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu obecnego kuratora ds. aktywów kryptoaktywnych w Wenezueli, Joselit Ramíreza.

  • Korea Południowa: Krypto nie jest bezpiecznym aktywem:

Eksperci z Korei Południowej stwierdzili w lokalnych mediach, że kryptowaluty są „złym wyborem” jako bezpieczne aktywa podczas pandemii COVID-19. Według The Scoop, profesor Hong Ki-hoon z Hongik University stwierdził, że krypto-aktywa, takie jak Bitcoin, nie powinny być uważane za „bezpieczne” na poziomie złota, dolarów, a nawet obligacji skarbowych USA. Nie zaprzecza jednak, że zmienność na rynkach finansowych powoduje gromadzenie większej ilości pieniędzy na rynku kryptowalut.

Hong z departamentu administracji biznesu Uniwersytetu Hongik mówi:

Aby być bezpieczną przystanią, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, zmienność wartości aktywów musi być niska, a po drugie, gdy oczekuje się, że zmienność rynku wzrośnie, wartość powinna wzrosnąć. Dlatego krypto nie spełnia warunków.

Profesor mówi też, o przyczynach wzrostu zasięgu kryptografii podczas wybuchu koronawirusa:

Powodem wzrostu wolumenu po krachu na rynkach był fakt, że duch inwestowania w większą zmienność pracował, aby zrekompensować amortyzowaną wartość aktywów.

W artykule wyrażono również obawy dotyczące „manipulacji na rynku”. Stwierdza, że środowisko kryptograficzne nie jest wystarczająco regulowane w kraju. Uważają, że obecna popularność rynku nie zmniejsza obaw inwestorów, którzy wahają się nad kupowaniem kryptowaluty.

Z drugiej strony anonimowy ekspert inwestycyjny cytowany przez The Scoop, ujawnił:

Inwestorzy indywidualni często nie są w stanie właściwie zarządzać ryzykiem związanym z akcjami, ale praktycznie niemożliwe jest oszacowanie czynników ryzyka kryptowalut. Musisz zrozumieć, zanim w pełni zainwestujesz.

Ministerstwo Gospodarki i Finansów Korei Południowej poinformowało 27 maja, że przygotowują się do zmiany ustawy o podatku dochodowym, co może wpłynąć na rentowność kryptowalut w tym kraju.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

W chwili obecnej nie obserwujemy większych zmian wśród topowych krypto. W górę poszedł Bitcoin o 0,49%, Ethereum o 0,86%, Bitcoin Cash 0,11% i Bitcoin SV o 0,06%. Korektę natomiast notuje XRP o -0,44%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 268,9 mld dolarów, a całkowity obrót 65,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button