News

#1056 Newsy z dnia 21.06.2020

Z niedzielnych wydarzeń: Sposoby na wykrycie i uniknięcie manipulacji na rynku krypto; Jay Clayton z SEC nominowany do nadzorowania krypto w Nowym Jorku; Dave Portnoy nie zmienia zdania nt. Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Sposoby na wykrycie i uniknięcie manipulacji na rynku krypto:

W przeciwieństwie do tradycyjnych rynków finansowych, giełdy kryptograficzne są w dużej mierze nieuregulowane, a praktycznie każdy handlowiec kryptowalutami zna różne historie opisujące stopień, w jakim manipulowane są niektóre aspekty akcji cenowej rynku kryptograficznego. Mimo to wielu handlowców uważa, że niewiele mogą zrobić, aby uniknąć kaprysów wielorybów i nieetycznych manipulatorów rynku, którzy kształtują go na ich korzyść. Strategie, takie jak fałszerstwa i ukryte zamówienia, są powszechną taktyką zaciemniania, której doświadczeni inwestorzy używają, by wpływać na ceny kryptowalut.

Śledzenie ruchów manipulatorów to „gra w kotka i myszkę”, jednak istnieją strategie, których sprzedawcy mogą użyć w celu ich obejścia. Rzućmy okiem na trzy strategie, które stosują wieloryby oraz w jaki sposób handlowiec może uniknąć oszustwa. Ukryte zamówienia służą do składania znacznych niewykrytych ofert i zapytań w księdze zleceń giełdy. Pozwalają na automatyczne uzupełnianie (tzw. góra lodowa) po każdym napełnieniu, unikając w ten sposób wykrycia w książkach zamówień na giełdzie.

Ta strategia jest przeciwieństwem „ściany kupna / sprzedaży”, w której inwestor fałszuje rynek, składając duże zamówienia bez zamiaru ich realizacji. Ukryte zamówienia zazwyczaj wiążą się z dużymi kwotami i są łatwo dostępne dla każdego, aby móc skorzystać z większości giełd krypto. Większość „ścian kupna i sprzedaży” nie jest przeznaczona do realizacji; mają reprezentować duży przepływ, ale zwykle są anulowane w momencie, gdy rynek osiągnie swój poziom. Prostym sposobem uniknięcia oszustwa przez ukryte zamówienie nie jest monitorowanie księgi zamówień. Im mniej zależy od pomiaru głębokości księgi zamówień, tym lepiej. Większość giełd pozwala handlowcom zminimalizować portfel zamówień.

Wieloryby czasami oszukują społeczność, publikując duże transakcje na ściśle monitorowanych giełdach, jednocześnie robiąc odwrotnie na mniejszych. Profesjonalni inwestorzy mogą to robić aby czerpać zyski z finansowania arbitrażu, wash tradingu, ale czasem chcą jedynie ukryć swój prawdziwy przepływ.

Animatorzy rynku zazwyczaj otrzymują wynagrodzenie za wprowadzenie przepływu do małych systemów obrotu i czerpią korzyści ze zwiększenie wolumenu na bardziej znaczących giełdach, w zamian za niższe opłaty transakcyjne. Chociaż strategia ta jest legalna, to jednak zawyża wolumen i jest często używana do oszukiwania inwestorów w nieistniejącym przepływie kupna i sprzedaży. Inwestorzy, którzy chcą uniknąć tych taktyk, mogą ignorować duże pojedyncze transakcje i skupiać się na dłuższych trendach cenowych, aby uniknąć wprowadzenia w błąd.

Choć może się to wydawać szalone, czasem wieloryb będzie podnosił ceny, aby zlikwidować swoją ekspozycję. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy rynek jest już przeładowany, któru można zauważyć poprzez znaczną nierównowagę stóp finansowania. Aby skorzystać z tej taktyki, po prostu należy utworzyć inną pozycję o podobnej wielkości.

Wymuszanie likwidacji często prowadzi do podobnego przepływu zamówień i podczas gdy większość krótkich sprzedawców ucierpi, a wieloryby zlikwidują swoje duże krótkie pozycje, podmiot odpowiedzialny za przymusową likwidację również zwiększa swoje zyski z poprzednich długich kontraktów. Nie ma sposobu przewidzenia, czy jednostka buduje tego rodzaju strategię, ale istnieje ważny wskaźnik, który można monitorować, aby uniknąć niewłaściwej strony takich ruchów.

Porównanie premii z kontraktów długoterminowych z wieczystymi kontraktami futures, stanowi obiektywne narzędzie, które pomaga ocenić pozycje profesjonalnych handlowców. Neutralny rynek powinien wykazywać rosnącą krzywą w przedziale od 50 dolarów do 150 dolarów, co odpowiada 0,5-1,5% w zależności od terminu zapadalności.

Jak już wspomniano, profesjonalni inwestorzy dokładają wszelkich starań, aby uniknąć wykrycia. Robią dokładnie odwrotnie, gdy zamierzają wykorzystać „ściany kupna i sprzedaży”, aby skorzystać z powstałych FUD i FOMO. Niestety nie ma w 100% przejrzystego, kontrolowanego wskaźnika, który mógłby monitorować taktyki manipulacyjne, szczególnie na rynku, który ma prawie zerowe opłaty dla dużych handlowców. Ponieważ giełdy nadal się rozwijają i pozostają poza zasięgiem organów nadzoru finansowego, strategie zaciemniania i fałszowania mogłyby zostać szerzej stosowane.

Zasadniczo handlowcy detaliczni powinni nauczyć się patrzeć przyszłościowo na akcje kryptowalut, zamiast oglądać wykresy bieżące, ponieważ tylko szersze patrzenie na branżę, zapewnia bardziej ogólne wyczucie trendu i tego, co dzieje się na rynku.

  • Jay Clayton z SEC nominowany do nadzorowania krypto w Nowym Jorku:

Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych William Barr ogłosił, że prezydent Trump najprawdopodobniej powierzy Jayowi Claytonowi, przewodniczącemu SEC, pełnienie funkcji prawnego organu odpowiedzialnego za południe Nowego Jorku,stan, który utrzymywał skomplikowane stanowisko regulacyjne w sprawie kryptografii.

Barr powiedział w oświadczeniu:

Z przyjemnością ogłaszam, że prezydent Trump zamierza nominować Jaya Claytona, obecnie Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, który będzie pełnił funkcję następnego prokuratora Stanów Zjednoczonych w południowej dzielnicy Nowego Jorku.

W trakcie 11-letniej historii kryptografii, Nowy Jork wykazywał sztywne stanowisko regulacyjne dla rozwijającego się przemysłu. Departament usług finansowych państwa wprowadził BitLicense w 2015 roku, wymuszając przestrzeganie przez firmy związane z kryptografią surowych wytycznych. Region zasłynął jako obszar trudny do rozwoju kryptografii .

Southern District of New York (SDNY), był gospodarzem wielu prawnych sporów związanych z kryptografią w ostatnich latach. Lista obejmuje szereg kategorii, w tym sprawę sądową Rossa Ulbrichta, człowieka stojącego za czarnym rynkiem Silk Road, który zezwalał na zapłatę za cyfrowe aktywa.

Barr polecał Claytona jako pasującego do roli adwokata w regionie, biorąc pod uwagę jego wcześniejsze doświadczenie:

Jego doświadczenie w zarządzaniu i wiedza specjalistyczna w zakresie regulacji finansowych dają mu idealne zaplecze do kierowania Prokuraturą Stanów Zjednoczonych dla południowej dzielnicy Nowego Jorku.

W ciągu ostatnich kilku lat Clayton wydał wiele opinii na temat regulacji zasobów cyfrowych. W jednym z ostatnich oświadczeń szef SEC wypowiedział się pozytywnie na temat technologii blockchain w branży, w grudniu 2019 roku. Jednak w sierpniu 2019 roku pokazał, że nie chce się ugiąć, jeśli chodzi o wytyczne dotyczące zasobów kryptograficznych.

W wywiadzie dla Bloomberg, Clayton powiedział:

Myślę, że wiele osób było podekscytowanych tym, że w jakiś sposób zmienilibyśmy zasady w celu dostosowania technologii, zainwestowali swój czas i wysiłek, myśląc, że to się stanie. […] Od samego początku byłem całkiem pewny, że do tego nie dojdzie.

We wrześniu 2019 roku, Clayton wyraził również potrzebę ściślejszej regulacji Bitcoinów, jeśli aktywa chcą notować na giełdach głównego nurtu.

  • Dave Portnoy nie zmienia zdania nt. Bitcoina:

Dave Portnoy, milioner i założyciel Barstool Sports, ostatnio ponownie opublikował tweeta, w którym czytamy, że jego opinia o Bitconie nie uległa zmianie.

Dla każdego,  kto próbuje mnie wciągnąć w grę Bitcoina, zrobiłem ten film w 2017 roku. Nadal tak się czuję.

Działając w mediach społecznościowych, Portnoy zrobił dużo „hałasu” od początku pandemii COVID-19, poprzez swoje komediowe filmy nt. giełdy, w których nawiązuje do swojej słabości rynkowej. W jednym z nich, w 2017 roku Portnoy powiedział, że był „inwestorem Bitcoin” w tym roku, z powodu szumu wokół aktywów w tym czasie. Większość wideo zawiera Portnoya, gdzie wyjaśnia swoje zamieszanie dotyczące aktywów, ekosystemu i technologii.

Portnoy stwierdził:

Nie wiem jak je wydać. Nie wiem jak je zdobyć. Musisz przejść do tej myśli zwanej Coinbase, która polega na tym, że je kupujesz, a oni zamykają się, ponieważ zbyt wiele osób próbuje kupić Bitcoin. Całość prowadzona jest przez bliźniaków Winklevoss.

Następnie Portnoy zaczął nazywać Bitcoin oszustwem, chociaż powiedział, że chce zaangażowania, aby nie przegapić wszystkich korzyści, jakim może pochwalić się jego otoczenie.

Ok, zdecydowałem, że cię lubię, chociaż uważam, że ty i twój brat jesteście robotami.

– powiedział Portnoy w tweecie, odnosząc się do Tylera Winklevossa.

Bitcoin zebrał w tym roku wiele innych opinii od znanych osobistości, w tym od autorki Harry’ego Pottera, JK Rowling.

  • Aktualna sytuacja nie giełdach:

W porównaniu z dniem wczorajszym, w chwili obecnej wszystkie czołowe krypto, oznaczone są kolorem zielonym. Do góry wędruje Bitcoin o 0,85%, Ethereum o 1,24%, XRP o 0,45%, Bitcoin Cash o 1,42% i Bitcoin SV o 1,11%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 265,8 mld dolarów, a całkowity obrót 54,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button