News

#1057 Newsy z dnia 22.06.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Ukończono etap prac nad Cyfrowym Juanem; Policja odzyskuje 90 mln dolarów oskarżonego Vinnika; Chiński producent koparek notowany na Nasdaq?; Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii przypomina rejestracji firm; Aktualna sytuacja na giełdach.

Ukończono etap prac nad Cyfrowym Juanem:

Wang Wong Zhongmin, były wiceprzewodniczący Chińskiej Narodowej Rady Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ogłosił, że Chiny zakończyły rozwój architektury zaplecza chińskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).

Wang ogłosił to podczas internetowego forum Fintech 2020 zorganizowanego przez Tencent Fintech Research Institute i Fintech 50 Forum w Pekinie.

Przy tak wielu istniejących i rozwijanych kryptowalutach Chiny starają się stworzyć infrastrukturę płatniczą, w której waluty te mogłyby współistnieć z suwerennymi walutami cyfrowymi. Wang powiedział, że taki system stworzy środowisko w cyfrowej przestrzeni walutowej dla zdrowszej konkurencji i współpracy.

Według Wanga epidemia zwiększyła konkurencję w przestrzeni cyfrowych walut, a więcej gigantów technologicznych i rządów zainteresowało się stworzeniem lepszej infrastruktury płatności cyfrowych. Zwrócił również uwagę na rozwój Libry.

Wang powiedział na forum, że CBDC w Chinach jest obecnie w fazie testów. Wcześniej pojawiły się również doniesienia, że kraj rozpoczął opracowywanie przepisów, które pomogą uruchomić i wdrożyć cyfrową walutę.

Uważa się, że chińscy giganci technologii i płatności Alibaba, Tencent, Huawei i China Merchants Bank współpracują z Chińskim Bankiem Ludowym przy opracowywaniu i testowaniu.

Chociaż wszyscy wciąż nie są pewni, kiedy Chiny planują oficjalnie wypuścić cyfrową walutę, szef Ledger Vault z regionu Azji i Pacyfiku Glenn Woo powiedział, że cyfrowy juan prawdopodobnie będzie pierwszą wirtualną walutą wspieraną przez państwo na całym świecie.

Policja odzyskuje 90 mln dolarów oskarżonego Vinnika:

Nowozelandzka policja odzyskała 90 mln dolarów związanych ze sprawą przeciwko podejrzanemu o pranie Bitcoinów Alexanderowi Vinnikowi.

Według Jareda Savage’a z New Zealand Herald, policyjna jednostka ds. odzyskiwania mienia zamroziła około 90 milionów dolarów kontrolowanych przez firmę w związku z dochodzeniem w sprawie Vinnika.

Komisarz policji Andrew Coster powiedział w publikacji, że lokalne władze współpracowały z wewnętrzną służbą skarbową Stanów Zjednoczonych, aby zająć się utraconymi funduszami.

Odzyskane pieniądze „prawdopodobnie odzwierciedlają zysk uzyskany z wiktymizacji tysięcy, jeśli nie setek tysięcy ludzi na całym świecie w wyniku cyberprzestępczości i przestępczości zorganizowanej”, mówił Coster.

Vinnik został oskarżony o pranie 300.000 Bitcoinów – do 4 mld dolarów – za pośrednictwem BTC-e, jednej z ówcześnie największych na świecie giełd kryptograficznych. Niektóre nielegalnie zdobyte fundusze mogły nawet pochodzić z niesławnego włamania do japońskiej giełdy kryptowalut Mt. Gox.

Chiński producent koparek notowany na Nasdaq?

Zgodnie z doniesieniami Ebang, chiński producent koparek Bitcoinów, pojawi się na giełdzie Nasdaq Global Market pod dopiskiem EBON pod koniec tego tygodnia, stając się drugą spółką miningu kryptograficznego która wejdzie na giełdę w Stanach Zjednoczonych.

Według raportu chińskiego kanału informacyjnego o kryptowalutach Blockbeats, Ebang zostanie oficjalnie notowany w piątek, 26 czerwca. Dodatkowo szef strategii Blockstream, Samson Mow, opublikował na Twitterze zrzut ekranu z zaproszeniem na wydarzenie Ebang.

W kwietniu tego roku Ebang złożył pierwszą ofertę publiczną (IPO) o wartości 100 mln dolarów w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Firma podjęła decyzję o wejściu na giełdę w USA po nieudanej próbie przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej w wysokości 1 mld dolarów w Hongkongu w 2018 r. 

17 czerwca firma przesłała do SEC swoje najnowsze zgłoszenie, wybierając giełdę Nasdaq. Chiński gracz wydobywczy zamierza zebrać 106 mln dolarów, wystawiając na sprzedaż 19,3 mln akcji w przedziale cenowym od 4,50 do 6,50 dolara, co oznacza, że teraz zamierza zebrać do 125 milionów dolarów, podczas gdy początkowa propozycja była ograniczona do 100 mln dolarów. Jeśli IPO zakończy się sukcesem, wartość rynkowa Ebang może zbliżyć się do 800 milionów dolarów.

Warty uwagi jest fakt, iż sprzedaż Ebang spadała od 2018 r. W 2019 r. roczne przychody Ebang wyniosły 109 mln dolarów, co stanowi 66% spadku wzrostu z 319 mln dolarów w 2018 r.

Zgodnie z najnowszymi zgłoszeniami rok 2020 niekoniecznie będzie rokiem powrotu dla Ebang, pomimo ogólnie lepszych warunków rynkowych. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 2.5 mln dolarów w pierwszym kwartale roku, obwiniając „znaczny spadek niektórych jednorazowych ulg podatkowych władz lokalnych”, chociaż zauważyła, że wielkość sprzedaży od 2019 r. wzrosła.

Jest to świetne rozwiązanie dla branży wydobywczej Bitcoina, ponieważ wraz z pojawieniem się większej liczby producentów ASIC mamy większą przejrzystość i odpowiedzialność.

– powiedział Mow.

Nadzór finansowy Wielkiej Brytanii przypomina rejestracji firm:

Urząd Nadzoru Finansowego Zjednoczonego Królestwa (FCA) wezwał wszystkie krajowe firmy zajmujące się kryptowalutami do złożenia rejestracji w organie nadzoru.

Zgodnie z oświadczeniem FCA firmy muszą składać wypełnione wnioski do 30 czerwca. Regulator mówi, że przewidziany termin jest konieczny, aby zapewnić, że wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone do końca okresu karencji 10 stycznia 2021 r.

Organ regulacyjny określił wymagania dotyczące zgodności z niektórymi rodzajami działań związanych z kryptografią, które obejmują pełną ocenę ryzyka w zakresie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przepisom dotyczącym finansowania terroryzmu (CTF).

Firmy prowadzące działalność w Wielkiej Brytanii będą musiały wprowadzić zarówno systemy monitorowania, jak i kontroli, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia związane z AML i CTF. Niedotrzymanie terminu do 2021 r. oznacza, że będą musiały zaprzestać działalności w tym kraju.

Termin 30 czerwca „pozwala FCA na sprawdzenie złożonych wniosków i zadawanie pytań firmom” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto tradycyjne firmy fintech zajmujące się aktywami kryptograficznymi, które są już autoryzowane na podstawie Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 r., Przepisów Dotyczących Pieniądza Elektronicznego z 2011 r. lub Przepisów Dotyczących Usług Płatniczych z 2017 r., również będą musiały złożyć wniosek o usprawnienie monitorowania regulacyjnego.

Organ nadzorczy ostrzegł, że „będzie proaktywnie nadzorować przestrzeganie przez firmy nowych przepisów i podejmować szybkie działania tam, gdzie firmy nie spełniają pożądanych standardów”.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdh po upływie doby wykazują nastroje wzrostowe. Bitcoin zwiększył wartość o 2,1%, Ethreum o 4,9%, XRP o 0,9%, Bitcoin Cash o 2,8% a Bicoin SV o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 5.8 mld dolarów wynosi obecnie 271.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 66.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button