News

#1063 Newsy z dnia 28.06.2020

Z niedzielnych wydarzeń: PayPal zacznie obsługiwać płatności krypto?; Ryzyko prania pieniędzy w związku z przeniesieniami Bitcoinów; Dwugłos ekspertów ws. kryptografii kwantowej; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • PayPal zacznie obsługiwać płatności krypto?:

Według najnowszych plotek PayPal może szykować się do wejścia w biznes kryptograficzny, chociaż Jake Yocom-Piatt, współzałożyciel Decred, nie ma pewności co do prawdziwości tych plotek:

Trudno powiedzieć, czy są to pogłoski, czy prawda, że PayPal wkrótce przyjmie kryptowaluty.

Najnowsze wiadomości podają, że PayPal stara się obsadzić stanowiska związane z kryptowalutami i blockchain, a do tego krążą plotki o platformie wymieniającej zasoby kryptograficzne. Chociaż nowa usługa spowodowałaby większą dostępność zasobów cyfrowych, Yocom-Piatt dodał, że  nie będzie zgodna z systemem PayPal.

PayPal jest szczególnie znany z tego, że pozbawia użytkowników dostępu do legalnie pozyskanych środków na ich platformie bez żadnego uzasadnienia. Użytkownicy, którzy ograniczają swoje fundusze w ten sposób, są czymś, co kryptowaluty mają na celu zapobiec, dzięki czemu ta integracja, jeśli rzeczywiście trwa, to jest dziwną kombinacją.

– zauważył współzałożyciel Decred.

Raport z przed kilku miesięcy wykazał problemy w płatnościach użytkowników PayPal. Polegały one na różnych oznaczeniach transakcji i blokowaniu ich.

PayPal, wraz ze spółką zależną Venmo, korzysta z systemu, który automatycznie zaznacza słowa kluczowe w polu noty płatniczej, które mogą wskazywać na naruszenie obostrzeń amerykańskich.

-powiedział Slate w artykule z lutego 2020 roku.

Sposób i warunki takich oznaczeń pozostają zagadką, ponieważ bezpieczeństwo i ochrona jest ważna, podobnie jak wolność monetarna. Chociaż nie jest to związane z pieniędzmi, podobna sytuacja nęka społeczność krypto-youtuberską, gdzie wiele najpopularniejszych kanałów zostało dotkniętych w związku z oznaczeniem treści.

Bitcoin, służy jako metoda transferu i przechowywania środków z dala od kontroli rządowej. Użytkownicy mogą utrzymywać i przenosić swoje zasoby samodzielnie, bez konieczności bezpośredniego przejęcia nadzoru przez globalne aktywa pozarządowe. Natomiast usługi płatnicze, takie jak PayPal, używają walut państwowych w kontrolowanych parametrach.

Platforma płatnicza fiat znana z pozbawiania dostępu do środków, polegałaby na dodaniu obsługi kryptowalut, które są znane z tego, że nie mają żadnych ograniczeń dotyczących funduszy.

– powiedział Yocom-Piatt.

Najbliższy czas pokaże, czy PayPal zainwestuje w obsługę krypto.

  • Ryzyko prania pieniędzy w związku z przeniesieniem Bitcoinów:

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty wzbudziły duże zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych. Dzięki większej liczbie przepisów dotyczących rynku aktywów cyfrowych, szyfrowanie stało się dość popularne. Ponieważ jednak większość gospodarek pracuje z zasobami cyfrowymi, pojawiły się również naciski na wzmocnienie przepisów,  tak aby kryptowaluty nie stały się bezpieczną przystanią dla prania pieniędzy i innych nielegalnych działań. Ostatnie przepisy AML i wytyczne FAFT miały na celu wzmocnienie przepisów dotyczących kryptografii.

Ponieważ jednak aktywa cyfrowe zyskują popularność w świecie finansów, tradycyjne instytucje finansowe, takie jak banki, znalazły się teraz pod skanerem w kontaktach z użytkownikami kryptowalut i giełdami dotyczącymi aktywów wirtualnych. Niedawny raport Ciphertrace analizował, w jaki sposób przepisy dotyczące aktywów wirtualnych mogą wpłynąć na banki. W raporcie zauważono, że 57% tych dostawców wirtualnych aktywów (VASP) miało słabe lub porowate procesy KYC. Stanowi to większe zagrożenie, ponieważ słaby KYC może prowadzić do tego, że złe podmioty mogą prać wirtualne aktywa poprzez giełdy działające jako fiat off-rampy zgodnie z raportem.

Nie jest jednak jasne, czy duże banki są skłonne, czy chętne, do poradzenia sobie z narażeniem na krypto-aktywa i jednoczesne zapewnienie, że w przestrzeni kosmicznej nie dojdzie do nielegalnej działalności. Chociaż z biegiem lat znacznie wzrosła liczba kryptowalut, banki głównego nurtu nadal mają zastrzeżenia do użytkowników i transakcji kryptograficznych. W niedawnej przeszłości Bank of America przytaczał obawy i powstrzymywał klientów przed używaniem kart debetowych do kupowania kryptowaluty. Jednak na początku piątej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy lub AMLD5 wskazano, że banki nie mogą odmówić świadczenia usług sektorom i muszą analizować kryptowaluty w poszczególnych przypadkach.

Według danych dostarczonych przez Ciphertrace prawie 74% Bitcoinów przeniesionych w transakcjach „z giełdy na giełdę” zostało przeniesione transgranicznie i stanowi znaczne ryzyko prania pieniędzy. Biorąc pod uwagę taki scenariusz, FATF zauważył:

„Nielegalni użytkownicy aktywów wirtualnych (VA) mogą na przykład skorzystać z globalnego zasięgu i prędkości transakcji, które zapewniają VA, a także z nieodpowiedniej regulacji lub nadzoru działalności finansowej i dostawców VA w różnych jurysdykcjach, co powoduje niespójne prawne i regulacyjne zasady gry w ekosystemie VA. ”

  • Dwugłos ekspertów ws. kryptografii kwantowej:

Naukowcy z Chin byli w stanie wymienić klucz szyfrujący w odległości 1120 kilometrów, co przekracza poprzednią najlepszą próbę o 1000 kilometrów. Eksperci od kryptografii zastanawiają się, czy może to mieć praktyczne implikacje dla branży.

Komputery kwantowe od lat stanowią postrach dla branży kryptograficznej, a niektórzy spekulują, że postęp w tej technologii sprawi, że cała istniejąca kryptografia stanie się przestarzała. Tym razem technologię kwantową wykorzystano do wymiany klucza, którego można użyć do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Można sobie wyobrazić, że jeśli technologia ta stanie się towarem, może ozbaczać to to, że, że hakowanie kryptografii stanie się przestarzałe, ponieważ użytkownicy będą mogli autoryzować transakcje poza internetem.

Emin Gün Sirer, profesor Uniwersytetu Cornell i współzałożyciel Ava, powiedział, że ma czeka na tę technologię od 40 lat. Uważa, że prędzej czy później stanie się to praktyczne.

Tak, wciąż mam nadzieję! Po raz pierwszy przeczytałem o tym w latach 80. W pewnym momencie będzie to praktyczne.

– powiedział.

Jednak twórca Bitcoin Core, Władimir van der Laan, nie wierzy, że zostanie przyjęty za jego życia:

Realistycznie spodziewam się, że minie dużo czasu, zanim komputery kwantowe będą dostępne na tyle często, aby mogły zostać zastosowane w zdecentralizowanej sieci, jeśli w ogóle (raczej nie za mojego życia).

Ian Grigg, wynalazca kontraktu ricardiańskiego nie wierzy, że kryptografia kwantowa ma coś praktycznego do zaoferowania:

Nie. Nie potrzebujemy kryptografii kwantowej, aby bezpiecznie dystrybuować klucze. Możemy to zrobić taniej za pomocą metod programowych.

Sergio Demian Lerner, badacz Bitcoin i projektant RSK zgadza się z Griggiem, że istnieją tańsze sposoby:

Nie ma potrzeby połączenia kwantowego do wymiany kluczy. Po prostu robisz to raz i wymieniasz klucze. A potem używasz tych kluczy przez następne 10 lat. Moim skromnym zdaniem nie ma absolutnie żadnej aplikacji, która mogłaby pokryć koszta infrastruktury.

  • Aktualna sytuacja na giełach:

Kolejna doba przyniosła niewielkie zmiany w notowaniach czołowych kryptowalut. W porównaniu z poprzednimi dniami w górę poszedł Bitcoin o 0,42%. Znaczną korektę notuje zaś Bitcoin SV, aż o 5,79%. W dół nadal dryfuje też XRP o 0,87%, Ethereum o 0,11% i Bitcoin Cash o 1,45%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 259,8 mld dolarów, a całkowity obrót 62,4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, eng.ambcrypto.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button