News

#1067 Newsy z dnia 02.07.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Rosyjski sąd: Kradzież 100 Bitcoinów to nie przestępstwo; Brazylia łagodzi zakaz dot. płatności WhatsApp; Nowy program ransomware obiera za cel użytkowników Mac; Znany inwestor aresztowany w Chinach; Aktualna sytuacja na giełdach.

Rosyjski sąd: Kradzież 100 Bitcoinów to nie przestępstwo:

Rosyjski sąd karny odrzucił wniosek o odszkodowanie dla ofiary tego, co w wielu jurysdykcjach byłoby przestępstwem, argumentując, że Bitcoin, jako wirtualna waluta, nie cieszy się taką samą ochroną własności jak inne aktywa.

Sprawa sięga 2018 r., kiedy dwaj mężczyźni podszywający się pod agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa i ich wspólnicy porwali ofiarę i zmusili ją do przekazania im 5 mln rubli lub 90.000 dolarów w gotówce i 99,7 BTC – o ówczesnej wartości około 900.000 dolarów. Porywacze zostali skazani na osiem i dziesięć lat więzienia.

W ramach postępowania karnego ofiara zwróciła się do sądu o wymuszenie na złodziejach zwrotu pieniędzy, które mu ukradli.  Sąd częściowo wydał orzeczenie na korzyść ofiary, twierdząc, że złodzieje muszą spłacić 5 mln rubli. Jednak jeśli chodzi o kryptowaluty, sąd stwierdził, że nie jest w stanie zaspokoić roszczenia, ponieważ waluty wirtualne nie są uznawane przez rosyjskie prawo za prawny środek płatniczy lub jego surogat. 

Ofiara nadal może spróbować szczęścia w sądzie cywilnym. Niezależnie od przyszłych postępowań sądowych ta decyzja sądu jest niezwykła – w istocie oświadczyła, że kradzież Bitcoinów nie jest przestępstwem.

Brazylia łagodzi zakaz dot. płatności WhatsApp:

Funkcja płatności popularnej platformy do przesyłania wiadomości WhatsApp pozostaje zawieszona w Brazylii, mimo że lokalne organy regulacyjne złagodzą ograniczenia dotyczące jej właściciela, Facebooka.

24 czerwca Brazylijska Rada Administracyjna ds. Obrony Gospodarczej, znana lokalnie przez portugalski akronim „CADE”, zawiesiła umowę między Facebookiem a brazylijską firmą płatniczą Cielo o przetwarzaniu płatności za WhatsApp.

Decyzja została cofnięta, jednak płatności WhatsApp pozostają zawieszone w wyniku równoległych działań podjętych przez bank centralny Brazylii. CADE cofnęło sankcje na Facebooka i Cielo po otrzymaniu informacji od firm świadczących o znacznym zmniejszeniu ryzyka początkowo zidentyfikowanego przez organ nadzorujący.

Firmy starały się zapewnić CADE, że ich umowa nie wpłynie na konkurencję w brazylijskim sektorze płatności, a dokumenty potwierdzają, że Facebook i WhatsApp będą jedynie „oferować dodatkowy kanał transakcji płatności między konsumentami a akceptantami”.

CADE akceptuje teraz, że partnerstwo firm „nie oznacza zamkniętego systemu płatności”, zauważając, że umowa stwarza „możliwość agregacji innych agentów działających w łańcuchu instrumentów płatniczych”.

Istnieją dowody na to, że nie istnieją podstawy, które przemawiały za decyzją o nałożeniu środka ostrożności, dlatego konieczne jest jego uchylenie.

– podsumował CADE.

Pomimo ocieplenia umowy CADE będzie nadal badać partnerstwo, a organ regulacyjny podkreśla, że wszelkie antykonkurencyjne zachowania spowodują nałożenie sankcji na firmy.

Nowy program ransomware obiera za cel użytkowników Mac:

Nowe oprogramowanie ransomware atakuje użytkowników systemu macOS, którzy pobierają instalatory popularnych aplikacji za pośrednictwem plików torrent.

Atak ten, znany jako EvilQuest, został po raz pierwszy zauważony przez Dinesha Devadossa, badacza szkodliwego oprogramowania K7 Lab. Ustalenia pokazują, że EvilQuest jest dość aktywny od początku czerwca 2020 r. Firmy zajmujące się złośliwym oprogramowaniem, takie jak Malwarebytes, znalazły oprogramowanie ransomware dołączone do pirackiego oprogramowania macOS dystrybuowanego głównie za pośrednictwem stron torrentowych i forów Warez. 

EvilQuest prosi ofiary o zapłacenie okupu za pomocą tego samego statycznego adresu Bitcoin przy każdym udokumentowanym ataku.  Jednym z pierwszych oznak ataku EvilQuest jest zawieszenie się MacOS Findera. Po zakończeniu szyfrowania pliku generowany jest plik tekstowy z instrukcjami dotyczącymi okupu.

Brett Callow, analityk zagrożeń i ekspert od ransomware w laboratorium złośliwego oprogramowania, Emsisoft, uważa, że jest mało prawdopodobne, aby EvilQuest był czymś innym niż zagrożeniem na bardzo małą skalę:

Fakt, że komputery Mac mają stosunkowo niewielki udział w rynku, oznacza, że nie są one szczególnie atrakcyjnym celem dla grup oprogramowania ransomware i jest mało prawdopodobne, aby zainwestowały znaczne zasoby w atakowanie użytkowników komputerów Mac.

– powiedział.

Ustalenia pokazują również, że średni okup żądany przez napastników wynosi 50 dolarów w Bitcoinie. Ofiary zazwyczaj otrzymują termin 72 godzin na zapłatę.

To powiedziawszy, zagrożenie jest zagrożeniem i jest to coś, o czym użytkownicy komputerów Mac powinni wiedzieć. Na szczęście, ponieważ oprogramowanie ransomware wydaje się obierać cele wyłącznie za pośrednictwem pirackiego oprogramowania, bardzo łatwo go uniknąć, po prostu nie używając pirackiego oprogramowania. Dotyczy to zarówno użytkowników komputerów Mac, jak i Windows: pirackie oprogramowanie i cracki są podstawową metodą dystrybucji typów oprogramowania ransomware atakującego użytkowników domowych.

– dodał Callow.

Znany inwestor aresztowany w Chinach:

Doniesienia krążące w chińskich mediach twierdzą, że miejscowa policja zatrzymała Zhao Donga, szefa kryptowalutowej pozagiełdowej platformy pożyczkowej RenrenBit. Dokładność tych doniesień nie jest obecnie znana. Niektórzy twierdzą, że Dong jest obecnie na posterunku policji w Hangzhou, inni twierdzą, że jest w Yancheng.

Matthew Graham, szef Sino Global Capital, powiedział na Twitterze, że doniesienia o obecnej sytuacji Zhao wydają się być potwierdzone.

Graham wyjaśnia, że zatrzymanie to nie to samo, co aresztowanie. Zauważa, że domniemane zatrzymanie może nie mieć nic wspólnego z operacjami RenrenBit. Cytując pracowników RenrenBit, Chainnews informuje, że „wszyscy pracownicy firmy zjawili się w pracy jak zwykle”.

Oprócz roli w RenrenBit, Zhao jest znany z tego, że jest inwestorem kryptowalut Bitfinex. Chainnews twierdzi, że szef RenrenBit współpracował z chińskimi władzami w związku z podejrzeniami o domniemane oszustwa dokonywane przez spółkę.

Zhao stwierdził w 2019 r., iż wierzy, że krypto wiosna nadejdzie dopiero w 2020 r. Zapytany o przyszłość Bitcoinów, Zhao Dong przypomniał szczyt popularności monety w grudniu 2017 r.  Zauważył, że w porównaniu z tym czasem nikt nie dba o Bitcoina, dodając, że moneta zwróci na siebie uwagę dopiero wtedy, gdy ponownie osiągnie „dziesiątki tysięcy dolarów”.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne spadki. Wartość Bitcoina zmniejszyła się o 2,5%, Ethereum o 2,3%, XRP o 1,9%, Bitcoina Cash o 2,6% a Bitcoina SV o 2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 6.7 mld dolarów wynosi obecnie 257.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 58.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button