News

#1075 Newsy z dnia 10.07.2020

Z piątkowych wydarzeń: Oszust biorący udział w olbrzymim schemacie Ponziego przyznaje się do winy; Rząd Australii zwraca się do społeczności po wskazówki dot. Blockchain; Chińskie władze likwidują wielki krypto-scam; Sąd w Chinach wdraża Blockchain w ramach reformy sądowej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Oszust biorący udział w olbrzymim schemacie Ponziego przyznaje się do winy:

Jeden z czterech mężczyzn oskarżonych o defraudację inwestorów na ponad 722 mln dolarów w ramach długofalowego programu wydobywania kryptowalut przyznał się do stawianych zarzutów. 

Mężczyzna, 35-letni rumuński programista Silviu Catalin Bacali, został aresztowany w Niemczech w grudniu 2019 r. Został oskarżony o spisek mający na celu popełnienie oszustwa, a także spisek mający na celu oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia i grzywna w wysokości 250.000 dolarów.

Trzej inni – Matthew Brent Goettsche, Russ Albert Medlin, Jobadiah Sinclair Weeks i Joseph Frank Abel – zostali oskarżeni w Stanach Zjednoczonych w tym samym miesiącu.

Prokuratorzy twierdzą, że program – działający od kwietnia 2014 r. do grudnia 2019 r. – zdobywał od inwestorów pieniądze w zamian za udziały w domniemanych pulach wydobywczych kryptowalut. Inwestorzy otrzymali premie za rekrutację kolejnych inwestorów do sieci.

Akt oskarżenia cytuje korespondencję między Goettsche i Balaci, w której rzekomo dyskutowali o tym, jak sfałszować dochody z miningu, i nazywali swoich inwestorów „owcami”.

Podczas gdy inni oskarżeni rzekomo oferowali inwestorom wybór inwestycji w trzy oddzielne pule wydobywcze Bitcoina, Bacali przyznał, że on sam nie był świadomy, że sieć BitClub zarządzała więcej niż jedną pulą. Dalsza korespondencja między programistą a Goettschem z 2015 r. ujawniła, że Bacali został poproszony o „zwiększenie dziennych zarobków wydobywczych od dzisiaj o 60%”, czemu się sprzeciwił uważając to za „niezrównoważone” oraz „ponzi teritori”.

Niemniej jednak jest on oskarżony o zmianę danych liczbowych, aby wprowadzić w błąd inwestorów za namową wspólnika. Bacali potwierdził również zarzuty prokuratorów, że z programu zebrano od inwestorów Bitcoiny o wartości co najmniej 722 mln dolarów. 

Rząd Australii zwraca się do społeczności po wskazówki dot. Blockchain:

Australijski krajowy komitet skontaktował się z szerszą społecznością Blockchain w celu utworzenia grup roboczych do zbadania konkretnych zastosowań technologii w łańcuchu dostaw, sektorze rolnym i edukacyjnym.

Zaproszenie na stronie internetowej Departamentu Przemysłu, Nauki, Energii i Zasobów Rządu Australii zaprasza zainteresowane strony do wyrażenia zainteresowania przed 22 lipca.

Grupy robocze zbadają i zidentyfikują przypadki użycia i możliwości ekonomiczne, a także bariery, które mogą uniemożliwić adopcję w Australii, przedstawiając swoje ustalenia komitetowi na początku 2021 r.

Komitet utworzony w lutym 2020 r. przez australijskie Ministerstwo Przemysłu, Nauki i Technologii składa się z „przedstawicieli rządu, przemysłu, badań i innych sektorów” i nadzoruje wdrażanie planu działania, który został opublikowany na początku tego roku. Przewodnicząca Narelle Luchetti podkreśliła znaczenie tych grup roboczych:

Uznając bogate możliwości wykorzystania Blockchain w całej naszej gospodarce, te współpracujące grupy robocze odegrają centralną rolę. Pomogą w rozwoju dwóch ważnych przypadków użycia tej technologii – łańcuchów dostaw i poświadczeń.

– mówi.

Niedawno mianowany Steve Vallas, CEO Blockchain Australia, jest zastępcą przewodniczącego komisji wraz z innymi członkami, w tym ekspertami z RMIT University, CSIRO i Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Zgodnie z planem, dzięki integracji z Artificial Intelligence (AI) i Internet of Things (IoT), gospodarka może wygenerować 3 bln dolarów australijskich w ciągu najbliższych 10 lat.

Chińskie władze likwidują wielki krypto-scam:

Władze chińskie zlikwidowały znaczący scam związany z kryptografią w Wenzhou. Program zgromadził ponad 100 mln juanów (14,31 mln dolarów), które zostały zajęte wraz z wieloma luksusowymi samochodami i willami.

Według Toutiao gang działa od 2019 r. i przede wszystkim szukał ofiar za pośrednictwem czatu Telegram, w tym grupy o nazwie „Huobi Global Moving Brick Arbitrage HT Chinese Group Community”.

W raporcie stwierdzono, że oszuści udawali inwestorów, którzy skorzystali z „programu inwestycyjnego”. Swoim ofiarom mówili, że wszystko, co musieli zrobić, to wysłać krypto na fałszywy adres portfela Huobi, a „inwestor” otrzyma w zamian większą kwotę w Huobi Token (HT). Zamiast tego otrzymali fałszywy link. 

Mo Li, szef marketingu w HashKey Hub, powiedział w tweecie, że chińska policja przejęła „dziesiątki tysięcy” Ethereum, Bitcoinów i Tether.

Oszuści powiedzieli swoim ofiarom, że program zapewni zwrot w wysokości 8%.

Lokalne media poinformowały, że grupa była znana z uczęszczania barów i klubów nocnych, w których wydawali skradzione pieniądze. Rzekomo wynajmowali również apartamenty prezydenckie w hotelach, gdy podróżowali przez Chiny, a nawet wynajmowali duże budynki biurowe w celu ustanowienia siedziby głównej dla ich nielegalnych działań. 

Według lokalnej policji ponad 1300 osób zgłosiło oszustwo w ramach tego programu, a śledztwo jest nadal w toku.

Sąd w Chinach wdraża Blockchain w ramach reformy sądowej:

Według lokalnych wiadomości z Chin sądy w Szanghaju używają technologii Blockchain do rejestrowania przesłuchań w ramach pilotażu reformy sądów.

Uczestnicy niedawnej konferencji reformy sądów zorganizowanej przez sąd najwyższy w Szanghaju zauważyli, że Sąd Ludowy w dystrykcie Minhang wykorzystał technologię Blockchain do zarejestrowania sporu dotyczącego umowy o przeniesienie kapitału. Raport dodał, że:

Tabela metadanych, która rejestruje nazwę pliku, rozmiar pliku, czas generowania pliku i inne informacje o aktach sądowych i materiałach pisanych, jest generowana natychmiast […] Zapis konwersji audiowizualnej, tabela metadanych potwierdzona podpisem stron oraz inne materiały zostały w całości przedstawione w „pliku elektronicznym” sprawy.

– czytamy.

Wcześniejsze doniesienia podają, że kilka innych sądów w Chinach również wdrożyło technologię Blockchain jako sposób zabezpieczenia własności za pomocą pieczęci elektronicznej.

Aktualna sytuacja na giełdach:

 Na giełdach po upływie doby obserwujemy niewielkie spadki. Bitcoin spadł o 0,4%, Ethereum o 0,8%, XRP o 0,7%, Bitcoin Cash o 0,6% a Bitcoin SV o 1,3%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się się o 1.7 mld dolarów wynosi obecnie 270.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 59.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button