News

#1077 Newsy z dnia 12.07.2020

Z niedzielnych wydarzeń: FBI ogłasza utworzenie grupy zadaniowej ds. cyberprzestępczości; Canesin: branża blockchain coraz silniejsza; Nigeryjscy oszuści deportowani do Stanów Zjednoczonych; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • FBI ogłasza utworzenie grupy zadaniowej ds. cyberprzestępczości:

Tajne służby USA ogłosiły utworzenie grupy zadaniowej ds. Cyberprzestępczości (CFTF), jednocześnie łącząc swoje grupy zadaniowe ds. Przestępstw Elektronicznych i grup zadaniowych ds. Przestępstw Finansowych w jedną sieć. Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, tajne służby od dwóch lat planowały utworzenie zunifikowanej grupy zadaniowej do walki z cyberprzestępczością związaną z sektorem finansowym i zwalczania takich zjawisk, jak ataki ransomware, oszustwa związane z pocztą elektroniczną w biznesie czy też kradzież kart kredytowych.

CFTF pojawia się w kontekście rosnącego nielegalnego rynku skradzionych kartami kredytowych i danych bankowych przez użytkowników darkneta. Secret Service wyraziło zaniepokojenie rolą kryptowalut, stojących za nimi nielegalnych transakcji online, ponieważ stały się one „jednym z głównych środków, za pomocą których przestępcy budują swoje nielegalne zyski”.

Ameet Naik, ekspert ds. Bezpieczeństwa w firmie PerimeterX, skomentował oficjalne uruchomienie CFTF:

Przestępstwa finansowe i cyberprzestępstwa to dwie strony tego samego medalu. Cyfrowe przeglądanie i ataki Magecart podsycają darknet i przestrzeń w prawdziwym świecie do oszustw związanych z płatnościami. To szkodzi przedsiębiorstwom i niszczy zaufanie do systemu finansowego. Połączona grupa zadaniowa FBI ds. Cyberprzestępczości umożliwi lepsze udostępnianie danych i bezpośrednie uderzenie u źródła problemu.

Misja nowego CFTF ma na celu poprawę koordynacji i rozpowszechniania najlepszych praktyk we wszystkich dochodzeniach dotyczących motywowanej finansowo cyberprzestępczości. Secret Service powiedziała, że USA stoi w obliczu „rosnącego zagrożenia” ponadnarodową cyberprzestępczością, szczególnie przeciwko systemowi finansowemu.

Erich Kron, rzecznik bezpieczeństwa w KnowBe4, powiedział:

Ta fuzja to dobra wiadomość, ponieważ w dzisiejszych czasach tak wiele przestępstw finansowych ma element cybernetyczny, a cyberprzestępczość ma element tradycyjny, taki jak użycie mułów pieniężnych do wycofania się i zabłocenia śladu pieniężnego. Konsolidacja oznacza znacznie mniej biurokracji, gdy przestępstwa przebiegają po obu stronach spektrum. Biorąc pod uwagę ogromną ilość pieniędzy, które organizacje w USA wylewają każdego roku z powodu finansów i cyberprzestępczości, miło jest widzieć, że rząd traktuje to poważnie i podejmuje kroki w celu rozwiązania tego problemu.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Digital Shadows ujawniło, że za pośrednictwem darkneta krąży ponad 15 mld danych uwierzytelniających, co stanowi wzrost o 300% od 2018 roku. Dostępne informacje obejmują poświadczenia dostępu do sieci, dane logowania do bankowości, a nawet konta z usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix.

Media informują również, że liczba udanych ataków oprogramowania ransomware spadła w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku w amerykańskim sektorze publicznym w związku z kryzysem COVID-19. Jednak naukowcy zauważyli ostatnio, że tendencja się odwraca, a liczba incydentów zaczyna się nasilać.

  • Canesin: branża blockchain coraz silniejsza:

Fabio Canesin, współzałożyciel firmy fechtechnicznej z branży blockchain, Nash, uważa, że w miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, technologia ta oferuje użytkownikom „wyjątkową” okazję ze względu na jej „bezgraniczną” naturę. Podczas jednego z wywiadów, Canesin stwierdza, że widzi  wyraźnie pojawiające się przypadki użycia blockchain w trzech kluczowych branżach w erze post-pandemicznej. Są to rząd, organizacje non-profit oraz małe i średnie firmy.

W przypadku podmiotów rządowych współzałożyciel Nash wyjaśnił:

Może to oznaczać użycie blockchain do kontroli bodźców, zamiast wysyłania płatności za pośrednictwem tradycyjnych systemów, które trwają znacznie dłużej i są podatne na błędy. Wraz z wykorzystaniem blockchain do przyspieszenia procesu obecny system mógłby (i powinien) zacząć zezwalać na indywidualne konta bezpośrednio w sieci, bez potrzeby pośredników.

W sektorze non-profit Canesin twierdzi, że darowizny mogłyby działać podobnie do tego, w jaki sposób płatności stymulacyjne powinny być realizowane przy pomocy blockchain. Dodaje również, że przekazy bezpośrednie są znane organizacjom jako „bardzo skuteczny sposób” poprawy wyników wpłat, a „bezpośredni wkład w indywidualne portfele cyfrowe może mieć negatywny wpływ na filantropię”.

Canesin skomentował także, co może oznaczać blockchain dla małych i średnich firm:

Blockchain oznacza możliwość wynajmu za granicą (biorąc pod uwagę, że technologia jest bez granic i umożliwia globalne płatności), dając każdemu dostęp do globalnej gospodarki, niezależnie od tego, czy jest to mała, czy duża firma.

Odnosząc się do roli kryptowalut w łagodzeniu skutków kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, współzałożyciel Nash powiedział, że kwestią wartą rozważenia jest fakt, że kryptowaluty stanowią bezpieczne schronienie przed źle zarządzanymi walutami krajowymi.

Podał przykład sytuacji, z którą obecnie boryka się Liban, gdzie COVID-19 przyspieszył „istniejący” kryzys bankowy:

Ludzie mają do czynienia z limitami wypłat w bankomatach i widzą, jak ich oszczędności wyparowują po spiralnej inflacji. Kryptowaluty mogą chronić przed tymi dwiema rzeczami. Nie tylko kontrolujesz swoje aktywa, co oznacza, że nigdy nie możesz blokować wypłat, ale większość walut ma wbudowane zabezpieczenia przed inflacją, które trudno zmienić ze względu na ich zdecentralizowany charakter.

  • Nigeryjscy oszuści deportowani do Stanów Zjednoczonych:

Dwóch nigeryjskich oszustów, którzy wypełnili swoje konta na Instagramie zdjęciami ich ogromnego bogactwa, zostali deportowani z Dubaju do Stanów Zjednoczonych. Według FBI udało im się zamienić miliony dolarów na Bitcoiny za pośrednictwem giełdy Gemini.

Ci Nigeryjczycy to Olalekan Jacob Ponle, znany również jako „Mr. Woodbery ”i„ Mark Kain ”oraz Ramon Olorunwa Abbas, który używał pseudonimów„ Ray Hushpuppi ”i„ Hush ”. Skarga FBI dotyczyła działań i sposobu, w jaki użyto Bitcoina do przeniesienia skradzionych funduszy.

Według FBI, Ponle wraz ze swoimi wspólnikami uczestniczył w programie znanym jako „kompromis w e-mailach biznesowych” BEC. Przestępca uzyskałby dostęp do legalnego biznesowego konta e-mail, a następnie zmanipulowałby pracowników firmy w celu przeniesienia funduszy firmy na konto bankowe oszusta. W skardze czytamy, że Ponle i jego wspólnicy oszukali amerykańskie firmy na dziesiątki milionów dolarów, jednocześnie przekształcając 6,5 mln dolarów w 1.500 BTC:

Wstępna analiza blockchain wskazuje, że Ponle otrzymał co najmniej 1.494,71506296 BTC związanych z tymi programami BEC, wycenionymi na około 6.599 999,98 dolarów w momencie, gdy otrzymał wpływy.

W donosie czytamy, że jasne jest, że Ponle nie był szczególnie zaniepokojony ukrywaniem swoich śladów w sieci Bitcoin, ponieważ używa tego samego adresu od 2014 roku, chociaż skarga koncentruje się na jego nielegalnej działalności tylko w 2019 roku.

Gemini były ulubioną giełdą przestępców. Może się to wydawać zaskakujące, biorąc pod uwagę, że giełda ta jest uważana za jedną z najbardziej zgodnych z wymogami w branży. Jednak ten wybór można prawdopodobnie wytłumaczyć faktem, że oskarżony potrzebował amerykańskiego potentata, który byłby przeznaczony dla firm.

15 lutego 2019 roku, współpracownik Ponle’a potwierdził, że 2.149 000 dolarów zostało pomyślnie zdeponowane w Gemini i zamienione na BTC. Transakcje te, śledzone na blockchain Bitcoina, wynosiły 340 i 261 BTC każda, czyli razem 601 BTC. W tym czasie cena Bitcoina wynosiła około 3.500 dolarów.

Kolejna transakcja miała miejsce 17 stycznia 2019 roku,, kiedy wspólnik Ponle zamienił 119.000 dolarów na 33,13 BTC. Transakcja pochodzi z niezidentyfikowanego adresu, ale dzieli ją tylko jeden skok od innej amerykańskiej giełdy – Kraken.

W lipcu FBI było w stanie przeniknąć do wewnętrznego kręgu Ponle’a, gdy agent zaczął komunikować się z Ponle online za pomocą tego samego uchwytu, który był wcześniej używany przez jednego z jego współpracowników. W dniu 9 września 2019 roku odbyła się dyskusja między Ponle i jego współpracownikiem na temat konwersji 5 mln dolarów na Bitcoiny.

Podczas gdy Gemini była giełdą pierwszego wyboru do zamiany skradzionego fiat na Bitcoin, to LocalBitcoins i Huobi były lepszym wyborem do wypłaty. Według Crystal Blockchain, 577 BTC zostało wyczyszczonych za pośrednictwem pierwszego, a 539 BTC za pośrednictwem drugiego. Obie były w przeszłości krytykowane za luźne procedury KYC .

Ponle i jego kolega Abbas żyli ostentacyjnym bogactwem, lansując się tym na Instagramie. W jednym z ostatnich postów Gemini odmówił komentarza na temat sytuacji, chociaż ich rzecznik powiedział, że giełda używa Chainalysis do monitorowania ryzyka.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba na giełdach mija spokojnie. W górę poszedł Bitcoin o 0,04%, Bitcoin SV o 1,20% i Cardano o 1,37%. Korektę notują Ethereum o 0,39%, XRP o 0,56% i Bitcoin Cash o 0,54%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 272,2 mld dolarów, a całkowity obrót 51,2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button