News

#1083 Newsy z dnia 18.07.2020

Z sobotnich wydarzeń: Bitcoin najpopularniejszą krypto w darknecie; Akcje Northern Data spadają o 40%; ETF dla Bitcoin coraz bliżej; Abra i Stellar rozwijają współpracę; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Bitcoin najpopularniejszą krypto w darknecie:

Podziemie internetu czyli darknet, to ta część sieci, która jest poza zasięgiem tradycyjnych przeglądarek i wyszukiwarek. W tej ciemnej sieci znajduje się mnóstwo rynków cyfrowych, na których handluje się wszelkiego rodzaju nielegalnymi towarami i płaci się za nie kryptowalutami.

W opublikowanym na początku roku raporcie State of Crypto Crimes, firma analityczna blockchain, Chainalysis, badała przestępstwa popełniane przy użyciu kryptografii, a wśród nich transakcje w darknecie, które były najbardziej spójne. W 2019 roku przychody z rynków podziemia internetowego osiągnęły nowy rekord w wysokości 790 mln dolarów.

Podczas, gdy wskaźniki na wszystkich frontach finansowych dla tych rynków rosną, jednym aspektem, który pozostaje znacznie bardziej spójny, jest wybór kryptowaluty.

Najpopularniejszą kryptowalutą używaną przez darknet jest Bitcoin.

– powiedział Kim Grauer, szef badań i Carles Lopez-Penalver, starszy analityk ds. Cyberprzestępczości w Chainlysis.

Wśród używanych altcoinów są Litecoin, Bitcoin Cash i Monero. Pomimo, że tylko jedna z trzech wyżej wymienionych krypto ma funkcje prywatności, to jednak popularne altcoiny są szeroko stosowane. Jednak, niektóre rynki odnotowały wyłączne wykorzystanie Monero z powodu jego szyfrowanych funkcji sieciowych, stwierdziło kierownictwo Chainalysis.

W raporcie czytamy:

Monero używa zaciemnionej księgi publicznej, aby utrudnić wymianę nadawców, odbiorców lub kwot kryptowaluty na transakcjach.

Wspomniany raport podkreślał „Empire Market”, który jest „głównym rynkiem pieniężnym darknet akceptującym Monero”, ale stwierdził, że „może się to zmienić w 2020 roku”. Jednak liderem nadal pozostaje Bitcoin jako preferowana waluta w internetowym podziemiu.

Altcoiny są jeszcze bardziej zdystansowane, gdy rośnie rozmiar i skala operacji. Według raportu Crystal Blockchain firmy Bitfury w pierwszym kwartale 2020 roku, podmioty darkneta otrzymały ponad 384 mln dolarów w Bitcoin i wysłano ponad 411 mln dolarów, gdzie odbiorcami tych transakcji są giełdy podzielone między te, które mają wymagania weryfikacyjne, i te, które ich nie mają.

W przeciwieństwie do transakcji o wysokiej wartości Bitcoina, Grauer i Lopez-Penalver dodali, że altcoiny są używane tylko do mniejszych transakcji w darknecie:

Jedynymi podmiotami darknet, które wydają się oferować płatności w altcoinach, są zazwyczaj mniejsze podmioty oszustów, które prawdopodobnie używają zewnętrznych procesorów płatności.

Podobnie jak w przypadku innych działań przestępczych w kryptowalutach, preferowaną monetą pozostaje Bitcoin. Pomimo że altcoiny mają wi,ecej funkcji prywatności, wygoda korzystania z Bitcoinów nie może ulec zmianie. Graues stwierdził:

Przestępcy często muszą wybierać między użyciem kryptowaluty, takiej jak Monero, ze względu na jej zwiększoną prywatność, a Bitcoinem ze względu na wygodę, dostępność i płynność. Bitcoin zwykle wygrywa, zwłaszcza, że giełdy coraz częściej usuwają monety prywatności w świetle wprowadzanych przepisów.

W rzeczywistości funkcja prywatności monet nie jest używana ze względu na prywatność. „Ludzie nie korzystają z funkcji prywatności wielu kryptowalut”, powiedział Grauer podając przykład Zcash. „Częściowo chronione transakcje” w ZEC, gdzie nadawca, odbiorca i kwota transakcji są szyfrowane, stanowią zaledwie 14% wszystkich transakcji Zcash, a tylko 6% z nich jest „całkowicie chronionych”, gdy wszystkie trzy aspekty są szyfrowane.

  • Akcje Northern Data spadają o 40%:

Europejska firma wydobywcza Bitcoin, Northern Data odnotowała spadek akcji o 40% w ciągu kilku dni w związku z twierdzeniami, że dopuścili się oszustwa. Dane z Bloomberg wykazały, że akcje spółki NB2 spadły poniżej 47 euro (53.70 dolarów), w porównaniu z 79 euro (90.30 dolarów) w poniedziałek.

Northern Data, produkt fuzji amerykańskiej firmy Whinstone i Northern Bitcoin w 2019 roku, twierdził, że oferuje rozwiązania w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności / sztucznej inteligencji (HPC / AI). Zachwalając inwestorom i analitykom skalę swojej mocy obliczeniowej, w tym znanym niemieckim badaczom bankowym, jeden z krytyków w szczególności argumentował, że w rzeczywistości firma była głównie zaangażowana w hosting do wydobywania Bitcoinów.

W przypadku znanego śledczego użytkownika BTCKING555 na Twitterze, pojawiły się podejrzenia, gdy firma Northern Data nie odpowiedziała na podstawowe pytania dotyczące jej działalności. Później post dostarczył dłuższą ekspozycję, po czym Northern Data trafił do głównego nurtu mediów, a jego cena akcji spadła.

To bardzo nieprzyjemny moment. Daje to anonimowym trollom siłę wpływu. Nie martwię się, ponieważ wiem, że nie jesteśmy przestępcami – to największy punkt zróżnicowania. Jesteśmy tak transparentni, jak to tylko możliwe.

– komentował Financial Times Maximilian Martin, dyrektor finansowy w Northern Data.

Użytkownik nie zgadza się. Kwestionując wszystko, od przychodów po ceny, budzi to również wątpliwości co do legalności tych, którzy zainwestowali w samą firmę, w tym znane firmy kryptograficzne SBI Holdings i The Block.

Podsumował:

Wyciągamy wniosek: Klienci Northern Data płacą niższe, konkurencyjne w branży stawki, a firma fałszuje księgi lub ND znalazła najgłupszych klientów w branży kryptograficznej i doi jak najwięcej ze swojej ogromnej 40% marży brutto.

Opinia jest ponuro trafna, gdyż klęska nadchodzi w ciągu kilku tygodni od kolejnego niemieckiego skandalu z udziałem firmy finansowej Wirecard. Po tym, jak 2 mld dolarów pozostały nierozliczone, firma spasowała, a efekty domina wpłynęły na konsumentów na całym świecie. Wszelkie środki powiązane z Wirecard, takie jak te na przedpłaconych kartach debetowych, zostały nagle zamrożone, pozostawiając użytkowników bez pieniędzy. Dotyczyło to również kart debetowych Bitcoin.

Northern Data był kolejnym przykładem kapitału kryptowalutowego znacznie przewyższającego same kryptowaluty – często dzięki mapom drogowym obejmującym takie plany, jak przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej.

Inne firmy, takie jak Canaan (NASDAQ: CAN), nie radziły sobie jednak tak dobrze, gdy ich cena akcji spadła o prawie 70% od początku roku lub z około 6 dolarów do 1.92 dolara w momencie publikacji.

  • ETF dla Bitcoin coraz bliżej:

Dyrektor zarządzający Grayscale twierdzi, że zbliża się nieuchronnie zatwierdzenie ETF dla Bitcoina. Zatwierdzenie przez Exchange Traded Fund będzie kamieniem milowym w historii najmocniejszej kryptowaluty. Zaznaczył jednak, że organy regulacyjne będę potrzebowały więcej czasu.

Uważamy, że ETF Bitcoin to kwestia tego, kiedy, a nie czy.

– powiedział Michael Sonnenshein, dodając:

Regulatorzy wykonali fantastyczną robotę, wyprzedzając całą klasę aktywów w walucie cyfrowej.

Wyjaśniając szybkość, z jaką porusza się świat kryptowalut, Sonnenshein opisał przejrzystość, jaką amerykańskie organy regulacyjne zapewniły branży, która wynika z ich proaktywności.

W rzeczywistości istnieją sposoby współpracy z organami nadzoru nad klasą aktywów w ramach istniejących ram, ale po prostu nie są jeszcze gotowe do zatwierdzenia ETF.

– wyjaśnił.

Bitcoin ETF, zapewniający inwestorom i handlowcom dostęp do BTC na głównych rynkach finansowych, wielokrotnie wymykał się przestrzeni kryptowalut w ciągu ostatnich kilku lat. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zastopowała wiele prób wprowadzenia takiego produktu przez inne firmy.

Wydaje mi się, że wyraźnie mówili o tym, że chcą, aby pewna dynamika na rynku nieco dojrzała. Może to być bardziej globalna księga zamówień dla Bitcoin, może takie rzeczy, jak umowy dotyczące udostępniania nadzoru, może trochę więcej regulacji i nadzoru nad różnymi rynkami i miejscami, w których dokonuje się obrotu zasobami cyfrowymi.

-powiedział Sonnenshein o organach regulacyjnych w USA.

Powody, dla których SEC wcześniej odmawiały Bitcoin ETF, to między innymi brak dowodów przeciwko manipulacjom na rynku i potwierdzenie wielkości rynku Bitcoina.

  • Abra i Stellar rozwijają współpracę:

Abra, firma stojąca za globalnym portfelem krypto i fiat oraz aplikacją o tej samej nazwie, planuje udostępnić usługi bankowe oparte na blockchain Stellar. Jest to wynik inwestycji SDF w wysokości 5 mln dolarów w Abrze na początku 2020 roku.

Podczas spotkania poświęconego cyfrowemu przeglądowi drugiego kwartału SDF, dyrektor generalny Abry Bill Barhydt wspomniał o skupieniu się firmy na nadchodzących funkcjach bankowych, które firma opracowuje. W szczególności Barhydt odnotował „zdolność do generowania odsetek”, która ma pojawić się na rynku w nadchodzących tygodniach.

Dzięki temu konsumenci, którzy nie są nawet obeznani z kryptowalutą, mogą przechowywać dolary i zarabiać na nich.

– powiedział Barhydt na spotkaniu, omawiając nadchodzące tematy związane z zainteresowaniami. Uwzględnił również dostępność tej samej funkcji generującej zainteresowanie dla posiadaczy kryptowalut, a także funkcje stakingu.

Ogólnie rzecz biorąc, Abra współpracuje z wieloma bankami, giełdami i innymi podmiotami w celu zapewnienia globalnej płynności na zapleczu swojej platformy, a także z graczami detalicznymi w celu zapewnienia zgodności aplikacji w rzeczywistych przypadkach użycia, wyjaśnił Barhydt.

Wyjaśniając strukturę działalności Abry stojącej za generowaniem zainteresowania klientów, Barhydt wspomniał o współpracy z zatwierdzonymi dużymi podmiotami instytucjonalnymi w połączeniu z zapleczem, które określił jako „bardzo wyrafinowany system pożyczek”.

W maju 2020 roku, SDF przekazał Abrze 5 mln dolarów dofinansowania. W świetle inwestycji, firma wyraziła plany współpracy z blockchain Stellar.

Abyśmy mogli przenieść to na inny poziom, Abra buduje całkowicie nową część naszej działalności, aby ułatwić przepływ funduszy na całym świecie, w czasie rzeczywistym, przy użyciu sieci Stellar. To, co nam to umożliwi, to wszelkie formy globalnego kredytowania.

– powiedział Barhydt.

Niedawny boom na rynku blockchain, pokazuje jedną z możliwości dla kryptowalut i potencjału do generowania odsetek.

Chcemy przenieść to na inny poziom i wykorzystać platformę Stellar, aby naprawdę udostępnić tradycyjne aplikacje bankowe na skalę globalną.

– powiedział Barhydt, po wspomnieniu o aktualnych podobnych ofertach kryptowalut, takich jak handel z depozytem zabezpieczającym i pożyczki kryptograficzne.

Międzynarodowe pożyczki peer-to-peer, a także finansowanie handlu są przykładowymi przypadkami użycia wymienionymi przez Barhydt, które CEO zauważył jako możliwe dzięki Stellar, blockchain i kryptowalutom.

Rosnący trend blockchain przyciągnął znaczną uwagę gigantów głównego nurtu w ciągu ostatnich kilku lat, z firmami takimi jak Walmart i Facebook, analizując różne własne przypadki użycia.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

W dniu dzisiejszym, wśród najpopularniejszych krypto na giełdach dominuje kolor zielony. Wzrosty notują kolejno XRP o 1,86%, Ethereum 1,13%, Bitcoin Cash o 1,11%, Bitcoin SV o 0,70% i Bitcoin o 0,66%. Warto też zauważyć ciągłą tendencję wzrostową Dogecoin, który zyskał 15,83%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 272,8 mld dolarów, a całkowity obrót 44,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, eng.ambcrypto.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button