News

#1085 Newsy z dnia 20.07.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bank centralny Francji posuwa się naprzód w testach cyfrowego euro; MasterCard rozszerza program kryptowalut dla emitentów krypto kart; Zhao: Bitcoin był bardzo stabilny; CEO Grayscale: Organy regulacyjne nie zakażą Bitcoina; Aktualna sytuacja na giełdach.

Bank centralny Francji posuwa się naprzód w testach cyfrowego euro:

Banque de France wybrał ośmiu potencjalnych kandydatów do przetestowania integracji CBDC do rozliczeń międzybankowych, zgodnie z opublikowanym dzisiaj ogłoszeniem.

Lista zatwierdzonych uczestników obejmuje duże firmy, takie jak Accenture, HSBC i Societe Generale, a także mniejszych graczy skoncentrowanych na kryptowalutach, takich jak Seba Bank i LiquidShare.

Ogłoszenie to jest następstwem zaproszenia banku centralnego do składania wniosków o eksperymentowanie z użyciem cyfrowego euro, które opublikował w marcu. Instytucja zapowiedziała wówczas, że wybierze maksymalnie 10 wniosków związanych z CBDC, przy czym „innowacyjny charakter” będzie jednym z głównych kryteriów wyboru.

Francuski bank centralny rozpocznie współpracę z każdym z ośmiu graczy nad proponowanymi przez nich eksperymentami „w ciągu najbliższych miesięcy”, mając na celu zbadanie „nowych metod wymiany instrumentów finansowych”. Ponadto projekty pilotażowe będą próbowały ustalić, w jaki sposób CBDC mogą być dystrybuowane i wykorzystywane do płatności transgranicznych.

Warto zauważyć, że Banque de France wydaje się badać hurtowe, a nie detaliczne zastosowania cyfrowego euro, co oznacza, że CBDC zostało zaprojektowane zgodnie z „regulacjami międzybankowymi”, a nie dla celów konsumenckich.

Francja była dotychczas w czołówce europejskich eksperymentów CBDC. W maju jako pierwszy kraj z powodzeniem przetestował cyfrowe euro na Blockchainie w ramach trwającego projektu z Societe Generale.

Chociaż nie jest jasne, czy francuskie eksperymenty z CBDC kiedykolwiek zostaną przyjęte na skalę UE, bank centralny został niedawno wybrany do reprezentowania Eurosystemu wraz z Deutsche Bundesbank w ramach globalnego „BIS Innovation Hub” Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Mastercard rozszerza program kryptowalut dla emitentów krypto kart:

Mastercard zwraca się do firm kryptowalutowych i zachęca je do ubiegania się o status partnerów w ramach swojego nowo rozszerzonego programu kart kryptowalutowych.

Firma Mastercard poinformowała dziś, że upraszcza dostęp do swojego programu Accelerate dla wydawców kart kryptograficznych, umożliwiając kandydatom dołączenie do programu jako partnerzy „w przeciągu kilku tygodni”.

Program Accelerate, teraz ulepszony dla wnioskodawców o karty kryptograficzne, zapewnia partnerom wsparcie przy wejściu na rynek, ciągły wzrost i ekspansję międzynarodową.

Nowi partnerzy kryptograficzni otrzymają pomoc w integracji technologii Mastercard i będą w stanie skorzystać z wiedzy firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa i badań rynkowych.

Chociaż Mastercard usprawnia dostęp do swojego programu firmom kryptograficznym, podkreśla, że wszyscy partnerzy muszą przestrzegać jej „podstawowych zasad”.

Obejmują one zapewnienie solidnej ochrony konsumentów (zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa użytkownikom), działanie zgodne z odpowiednimi przepisami i regulacjami, takimi jak przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, oraz ustanowienie równych szans dla wszystkich zainteresowanych stron, takich jak instytucje finansowe, sprzedawcy i operatorzy sieci komórkowych. 

Rynek kryptowalut wciąż dojrzewa, a Mastercard napędza go naprzód, tworząc bezpieczne doświadczenia dla konsumentów i firm w dzisiejszej gospodarce cyfrowej.

– powiedział Raj Dhamodharan, wiceprezes wykonawczy ds. aktywów cyfrowych, produktów Blockchain i partnerstw w Mastercard.

Równolegle ze zwróceniem się do partnerów kryptowalut, Mastercard ogłosił również, że londyński procesor płatności kryptograficznych Wirex stał się pierwszą natywną platformą kryptowalutową, której przyznano główne członkostwo Mastercard, co pozwoli jej bezpośrednio wydawać kryptograficzne karty płatnicze.

Dzięki członkostwu użytkownicy kart Wirex będą mogli natychmiast zamienić swoje kryptowaluty na walutę fiducjarną, którą można wydać w punktach sprzedaży akceptujących Mastercard. W ten sposób waluta wejdzie do sieci Mastercard w formie fiducjarnej, a nie kryptowaluty.

Prezes i współzałożyciel Wirex, Pavel Matveev, powiedział, że członkostwo „oznacza rosnące zainteresowanie i uznanie w zakresie akceptacji kryptowalut przez wiodące organy regulacyjne”. Dodał, że partnerstwo z Mastercard pomoże firmie zrealizować swoją „wizję umożliwienia każdemu doświadczenia świata, w którym wszystkie waluty, tradycyjne i kryptowaluty, są równe”.

Wirex jest regulowany przez brytyjski Financial Conduct Authority i ma licencję na wydawanie kryptowalut w Europie. Na początku tego roku dotarł do ponad 3 mln aktywnych użytkowników, zauważając, że coraz więcej z nich „nie jest typowo zagorzałymi użytkownikami kryptowalut”.

Przed nawiązaniem współpracy z Wirex, Mastercard współpracował w czerwcu z dostawcą płatności Blockchain BitPay, aby uruchomić kartę przedpłaconą dla użytkowników kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Zhao: Bitcoin był bardzo stabilny:

Changpeng Zhao, dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binance, nie jest pewien, co spowoduje, że Bitcoin ponownie osiągnie 10.000 dolarów, ale zwrócił uwagę na niedawną stabilność tokena.

W wywiadzie dla Bloomberg, Zhao, znany również jako CZ, skomentował rekordowo niską zmienność kryptowaluty. Bitcoin od tygodni wykonał bardzo niewiele dużych ruchów, a token pozostał między 9000 a 9500 dolarów.

Myślę, że prędzej czy później wybuchnie. Ale teraz Bitcoin był naprawdę stabilny. Ludzie nazywali go teraz stablecoinem.

– powiedział CZ.

Prezes Binance powiedział, że obecnie Bitcoin był zbyt bardzo skorelowany z tradycyjnymi rynkami, aby być bezpieczną przystanią, na którą wielu inwestorów ma nadzieję. 

Giełda jest prawdopodobnie tysiąc razy większa niż giełda kryptowalut. Kiedy  spada, a wiele osób traci dużo pieniędzy, wiele osób, które mają inwestycje w kryptowalutach, będzie chciało zamienić te inwestycje na gotówkę.

– mówi Zhao.

Jednak na dłuższą metę dyrektor generalny Binance mówi, że „właściwości bezpiecznej przystani Bitcoina z czasem się ujawnią”.

CEO Grayscale: Organy regulacyjne nie zakażą Bitcoina:

Barry Silbert, dyrektor generalny firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami Grayscale Investments i Digital Currency Group, uważa, że Stany Zjednoczone przekroczyły punkt bez powrotu co do zakazu Bitcoina.

W rozmowie z inwestorami CEO powiedział, że jest „ostrożnie optymistyczny”, jeśli chodzi o szanse poprawy lub przynajmniej niepogorszenia się przepisów w USA dla kryptowalut. 

Po raz pierwszy przekroczyliśmy postrzegane ryzyko zakazu Bitcoinów. W Waszyngtonie jest wystarczające wsparcie ze strony decydentów i organów regulacyjnych mówiących, że Bitcoin ma prawo istnieć i ostatecznie nie można go zamknąć.

– powiedział Silbert.

Prezes powiedział, że relacje z organami regulacyjnymi są znacznie lepsze dzięki wysiłkom podejmowanym przez grupy, w tym Blockchain Association – grupę wypowiadającą się na korzyść wielu firm Blockchain i kryptowalut przed SEC – oraz Coin Center, organizację non-profit zajmującą się kryptowalutami.

Jako branża jesteśmy po prostu w znacznie lepszej pozycji niż kiedykolwiek, z perspektywy relacji w Waszyngtonie. [Te dwie grupy] edukują decydentów na temat korzyści płynących z tej technologii w tej klasie aktywów. Katastrofalne ryzyko związane z polityką regulacyjną, które mogło istnieć wcześniej w Waszyngtonie, jest już za nami.

– stwierdził.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Miniona doba na giełdach wykazała spokojne wzrosty. Bitcoin zwiększył wartość o 0,6%, Ethereum o 1,7%, XRP o 0,1% a Bitcoin Cash i Litecoin o 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się się o 2.4 mld dolarów wynosi obecnie 272.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 49.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button