News

#1086 Newsy z dnia 21.07.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Eksperci zaniepokojeni stopniem dostępu Twittera do kont użytkowników; Bank Centralny Jamajki zaprasza firmy do testowania rozwiązań CBDC; Władze Wielkiej Brytanii chcą nadzorować reklamy kryptograficzne; Oszust ukarany przez władze Korei Południowej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Eksperci zaniepokojeni stopniem dostępu Twittera do kont użytkowników:

Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że włamanie do Twittera z 15 lipca pokazuje, że sieć społecznościowa musi wzmocnić swoje zabezpieczenia, aby uniknąć gorszego scenariusza z poważnymi konsekwencjami.

W ostatnim incydencie napastnicy przeprowadzili oszustwo kryptograficzne, wysyłając wiadomości phishingowe za pośrednictwem porwanych profili celebrytów i wysoko postawionych osobistości politycznych na całym świecie, zbierając od ofiar ponad 13 Bitcoinów.

Ilya Sachkov, dyrektor generalny firmy zajmującej się badaniem zagrożeń Group-IB, uważa, że atak wykazał „ogromny problem niskiego poziomu wiedzy finansowej i złej higieny cybernetycznej”.

Mogło się to skończyć znacznie gorzej, uderzając w poważny sposób na giełdzie lub nawet skutkując geopolityczną katastrofą. To minimum, które mogliby zrobić dzięki dostępowi w trybie God-mode, jaki mieli.

– mówi.

James Carder, dyrektor ds. bezpieczeństwa i wiceprezes LogRhytm Labs, powiedział, że pośród międzynarodowych wysiłków na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa hakerzy „szybko wykorzystują niepewność tego czasu” w celu osiągnięcia korzyści finansowych.

Carder powiedział, że eksperci muszą ocenić, w jaki sposób atak był możliwy, i wskazali na potrzebę wzmocnienia platform mediów społecznościowych pod względem prywatności:

Włamanie to budzi również obawy, dlaczego – w ogóle – Twitter udostępnił swoim pracownikom funkcję tweetowania w imieniu swoich klientów. Oczywiste jest, że organizacje mediów społecznościowych potrzebują możliwości zarządzania kontami, a zwłaszcza możliwości usuwania obraźliwych lub nieodpowiednich treści, jednak pracownicy nie powinni mieć dostępu do publikowania całkowicie unikalnych tweetów w imieniu użytkownika. Wskazuje to na prawdopodobny przypadek zbyt dużej funkcjonalności dostępnej na platformie i niewystarczającej solidnej kontroli.

– stwierdził.

Bank Centralny Jamajki zaprasza firmy do testowania rozwiązań CBDC:

Bank of Jamaica zaprosił dostawców rozwiązań technologicznych do opracowania i przetestowania potencjalnych rozwiązań cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC.

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem zainteresowane firmy zostały poproszone o przesłanie szczegółów swoich rozwiązań do banku do 7 sierpnia 2020 r.

Opracowane rozwiązania zostaną przetestowane w niedawno utworzonej przez bank „Fintech Regulatory Sandbox”. Zapewni ona odpowiednią ochronę konsumentów i prywatność danych przed wprowadzeniem rozwiązań do gospodarki Jamajki – poinformował bank.

Bank centralny stwierdził, że wydana przez bank waluta cyfrowa byłaby walutą fiducjarną i nie należy jej mylić z kryptowalutami.

Bank oddzielił CBDC od innych kryptowalut, mówiąc, że kryptowaluty nie pełnią wszystkich podstawowych funkcji pieniądza i generalnie nie są również wspierane przez organ centralny.

Chociaż bank wyjaśnił, że nie zamierza opracowywać kryptowaluty, nie ma dokładnych informacji, czy zamierza korzystać z technologii Blockchain.

Po uruchomieniu zarówno osoby fizyczne, jak i firmy będą mogły korzystać z CBDC jako środka płatniczego i środka tezauryzacji, tak jak obecnie robią to z gotówką.

Jednak bank zauważył, że CBDC może działać jako wydajniejsza i bezpieczniejsza alternatywa dla płatności, co zwiększy włączenie finansowe na Jamajce. Oczekuje się również, że instytucje przyjmujące depozyty doświadczą ulepszonego procesu zarządzania gotówką, który jest bardziej opłacalny.

Bank of Jamaica powiedział, że zbadanie potencjału CBDC to ich najnowszy krok w kierunku zbudowania wydajniejszej infrastruktury cyfrowych płatności detalicznych, które mogą zapewnić obywatelom możliwość wysyłania i otrzymywania płatności.

Władze Wielkiej Brytanii chcą nadzorować reklamy kryptograficzne:

Rząd Wielkiej Brytanii uważa, że obecne przepisy nie są wystarczające, aby chronić konsumentów przed wprowadzającymi w błąd reklamami kryptograficznymi i opowiada się za zmianami.

Nowe propozycje, jeśli zostaną zatwierdzone, po raz pierwszy objęłyby promocję niektórych rodzajów aktywów kryptograficznych bezpośrednią regulacją Urzędu Nadzoru Finansowego – lub FCA.

Ważne jest, aby ludzie rozumieli, jakie produkty finansowe są promowane. Jeśli reklamy nieautoryzowanych firm wprowadzają w błąd lub nie przedstawiają w pełni ryzyka, ludzie mogą stracić pieniądze. Dlatego chcemy wprowadzić więcej zabezpieczeń wokół takich promocji finansowych, w tym promocji kryptowalut, jednocześnie zapewniając ludziom dostęp do szerokiej gamy produktów na rynku.

– powiedział Sekretarz ds. Gospodarki Wielkiej Brytanii w Ministerstwie Skarbu i Miasta, John Glen.

Przepisy, które obecnie chronią konsumentów przed wprowadzającymi w błąd reklamami produktów finansowych w Wielkiej Brytanii, wymagają, aby każda nieautoryzowana firma, która stara się promować określony produkt, miała zatwierdzoną promocję przez upoważnionego partnera.

Jednak rząd Wielkiej Brytanii obawia się, że w związku z rozprzestrzenianiem się i różnorodnością nowych instrumentów finansowych wymogi te są niewystarczające i nie mogą już zapewniać wystarczająco silnej ochrony.

Dwie nowe propozycje wymagałyby od upoważnionych firm uzyskania specjalnej zgody FCA na zatwierdzenie promocji finansowych ich nieautoryzowanych odpowiedników. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu wzmocnienie bezpośredniego nadzoru FCA nad potencjalnymi reklamami. 

Ponieważ reklama kryptograficzna nie jest obecnie regulowana, Wielka Brytania stara się rozszerzyć zasięg swojego systemu promocji finansowych o określone aktywa kryptograficzne, tak, aby „ich promocja była zgodna z tymi samymi wysokimi standardami uczciwości, jasności i dokładności, które mają zastosowanie do tradycyjnych promocji usług finansowych”.

Oszust ukarany przez władze Korei Południowej:

Południowokoreański sąd skazał 43-latka na dwa lata i sześć miesięcy więzienia za udział w piramidzie miningu kryptowalut o wartości 249 mln dolarów.

Według Yonhapa Lee Sang-wooka, sędziego Sądu Okręgowego w Incheon, sprawa piramidy nadal jest badana. Oskarżony był rzekomo asystentem w nielegalnej firmie od 1 maja do 23 września 2017 r. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących skali jego zaangażowania ani konkretnej kryptowaluty biorącej udział w oszustwie.

Policja powiedziała, że odegrał aktywną rolę, wysyłając fałszywe oświadczenia do ofiar. Władze stwierdziły, że firma oszukiwała ludzi obiecując im 60% zysków generowanych przez działalność górniczą. Później odkryto, że takie działania nigdy nie istniały. 

Prokuratorzy ujawnili, że podejrzane działania, takie jak płatności na rzecz inwestorów z wyższej rangi, którzy przyciągnęli inwestorów z niższych, stały się sygnałami ostrzegawczymi dotyczącymi przeprowadzania programu Ponzi.

Jest to oszustwo na dużą skalę dokonane przeciwko nieokreślonej liczbie osób. Uważamy, że ofiary były produkowane masowo, a ilość szkód była astronomiczna.

– stwierdził Sędzia Lee.

Według najnowszych doniesień dwóm osobom odpowiedzialnym za oszustwo udało się uciec za granicę. Asystent jest dotychczas jedyną osobą skazaną w wyniku śledztwa.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się wzrostami. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2%, Ethereum o 2,4%, XRP o 0,3%, Bitcoin Cash o 2,5% a Bitcoin SV o 3,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się się o 4.6 mld dolarów wynosi obecnie 277.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 61.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button