News

#1092 Newsy z dnia 27.07.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Amerykanie zyskują inwestując czeki stymulacyjne w Bitcoina; Rekordowy poziom wartości zabezpieczenia MakerDAO; Organy regulacyjne będą walczyć z Monero; Tether Gold: blisko rekordu poziomu wartości złota; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Amerykanie zyskują, inwestując czeki stymulacyjne w Bitcoina:

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy zainwestowali swoje pierwsze czeki stymulacyjne w Bitcoin, które otrzymali od władz USA jako rekompensata za sytuację z koronawirusem, odnotowali zysk 45,5%, z 1.200 dolarów w kwietniu do około 1.746 dolarów w momencie pisania tego tekstu, kiedy kryptowaluta przekroczyła wartość 10.200 dolarów.

W wywiadzie z 26 lipca z Jake’em Tapperem z CNN, Larry Kudlow, doradca ekonomiczny Białego Domu, potwierdził, że Amerykanie otrzymają kolejny czek na 1.200 dolarów w ramach pakietu stymulacyjnego o wartości około 1 biliona dolarów, ogłoszonego po raz pierwszy 23 lipca.

Jednak według Newsweeka wielu Amerykanów sygnalizuje, że nie otrzymało pierwszych czeków, które Departament Skarbu USA zaczął emitować pod koniec marca. Jak twierdzi Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, drugie płatności będą realizowane w sierpniu, ale może to potencjalnie oznaczać dla niektórych, że rządową pomoc otrzymają dopiero w listopadzie, jeśli proces będzie taki sam.

Czeki mają na celu złagodzenie trudności ekonomicznych, z jakimi boryka się wielu mieszkańców USA, którzy stracili pracę lub odnotowują znacznie niższe dochody w związku z pandemią koronawirusa.

W kwietniu informowaliśmy, że wielu Amerykanów mogło zdecydować się zainwestować swoją pierwszą płatność nie w np. opóźnienie eksmisji lub uzupełnienie swoich dochodów – w razie potrzeby – ale w kryptowalutę. Brian Armstrong z Coinbase wykazał, że liczba depozytów i zakupów na giełdzie o wartości 1.200 dolarów wzrosła czterokrotnie w tym miesiącu.

Opierając się na odpowiedziach online na wiadomość, że zbliża się kolejny czek, w połączeniu z niedawnym wzrostem wartości Bitcoina do ponad 10.200 dolarów, niektórzy handlowcy kryptowalut mogą myśleć, że kolejna inwestycja 1.200 dolarów nie jest najgorszym pomysłem.

Ogłoszenie, że 1.200 dolarów na każdego mieszkańca USA ponownie będzie częścią pakietu stymulacyjnego, pojawiło się zaledwie kilka godzin przed kolejnym wzrostem wartości Bitcoina o 3,1% z 9.941 dolarów do 10.249 dolarów w ciągu ostatnich czterech godzin. Kiedy 23 lipca amerykańscy urzędnicy po raz pierwszy ogłosili pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona dolarów, cena BTC przekroczyła 9.500 dolarów, przerywając wyjątkowo długi odcinek niskiej zmienności między 9.000 a 9.500 dolarów.

  • Rekordowy poziom wartości zabezpieczenia MakerDAO:

MakerDAO (MKR), podstawowy protokół zdecentralizowanych finansów na Ethereum, osiągnął nowy rekordowy poziom całkowitej wartości zamkniętej w jego zasobach. Według danych Defipulse wartość zabezpieczenia MakerDAO wynosi obecnie nieco ponad 1 mld dolarów po stromym wzroście, który rozpoczął się 22 lipca.

Większość tego wzrostu wynika z silnego wzrostu cen Ethereum, który nadal jest najczęściej używanym aktywem zabezpieczającym do DAI. Od 22 lipca ilość ETH ulokowana w Maker wzrosła o około 13%, podczas gdy wartość dolara wzrosła o prawie 60%.

Wzrost podaży ETH nie jest przypadkiem, ponieważ społeczność Maker głosowała za dwiema osobnymi propozycjami podniesienia „pułapu zadłużenia” dla ETH w dniach 17 i 20 lipca. Razem zwiększyli ilość DAI, którą można by wybić w ETH ze 160 do 220 milionów.  Według Daistats.com, nowy pułap jest już prawie wypełniony, ponieważ 213 milionów DAI jest teraz wybijanych za pomocą Ether.

Od około 2 lipca DAI stał się preferowanym aktywem do napędzania tokena COMP. W pewnym momencie pożyczono ponad 800 mln dolarów w DAI, mimo że całkowita podaż wyniosła zaledwie 200 mln dolarów. Rozbieżność między tymi dwiema liczbami wynika z rekurencyjnego pożyczania. Rolnicy COMP dostarczą DAI do Compound, a następnie pożyczają 75% dostarczonych tokenów i ponownie je dostarczają. Powtarzanie tego procesu wystarczająco dużo razy daje około 3-krotną dźwignię, zwiększając całkowitą wartość związku zamkniętą w tym procesie.

Po zakończeniu procesu lewarowania jedynym sposobem na uzyskanie większej ilości DAI bez wpływu na jego cenę rynkową jest wybicie go. Przy oprocentowaniu pożyczki Maker na poziomie 0%, Ethereum jest obecnie najbardziej efektywnym środkiem do tego celu. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby wszystkie nowe DAI zostały wybite tylko dla Compound, jest to zdecydowanie największy cel dla stablecoinów.

Rzeczywista kwota DAI zablokowana w Compound wynosi obecnie 139.6 mln dolarów, co można uzyskać, „odpytując” funkcję „ciasto” Makera, reprezentującą wskaźnik oszczędności DAI, dla adresu tokenu złożonego na Etherscan. Pule płynności dla innych dużych projektów DeFi wynoszą 23 mln dolarów.

Chociaż pomiar TVL jest bardzo ceniony w społeczności DeFi, w dużej mierze nie daje on dokładnego obrazu użytkowania. Dzięki bodźcom do wydobywania płynności bezcelowe działania, takie jak pożyczenie tego samego składnika aktywów, co zabezpieczenie, nagle stają się lukratywne. W rzeczywistości jest to niemożliwe za pomocą standardowego interfejsu Compound.

W raporcie opublikowanym przez DappRadar Ilya Abugov pokazuje, że tylko 30 portfeli stanowi 65% wielkości podaży i 73% wielkości pożyczki:

Chociaż branża może skupiać się na metrykach TVL, widzimy, że kilka wielorybów może stworzyć iluzję aktywności.

  • Armstrong: organy regulacyjne będą walczyć z Monero:

Brian Armstrong mówi, że organy regulacyjne będą „walczyć” z notowanym na Coinbase Monero (XMR), nawet jeśli Binance i Kraken oferują wsparcie dla tokena.

W wywiadzie z Peterem McCormackiem 24 lipca, powiedział on, że chciałby przyjąć bardziej konserwatywne podejście do Coinbase, aby giełda przeszła próbę czasu. Jednym z tych problemów było unikanie bezpośredniej konfrontacji na temat monet zapewniających prywatność, w tym Monero.

Armstrong powiedział McCormackowi, który określił Monero jako „najbardziej wiarygodną monetę prywatności”, że gdy monety prywatności staną się bardziej akceptowane, zespół Coinbase rozważy ich umieszczenie:

Mając wystarczająco dużo czasu i wykształcenia, myślę że dla ludzi będzie to wystarczająco wygodne. Mam nadzieję, że z czasem monety z prywatnością staną się bardziej popularne, a dzięki temu może znajdzie to więcej rozwiązań w zakresie prywatności dla Bitcoina.

Chociaż Bitcoin jest nadal tokenem pierwszego wyboru dla niektórych użytkowników stron Darknet i oszustów, co widzieliśmy podczas np. masowego hacku na zweryfikowanych kontach na Twitterze oraz ciągłym wykorzystywaniu w fałszywych „prezentach” kryptograficznych na YouTube – wielu przestępców zostawiło instrukcje swoim ofiarom, aby ci zapłacili im zamiast w Bitcoinie to w Monero.

Hakerzy odpowiedzialni za atak ransomware na największą argentyńską firmę telekomunikacyjną zażądali 7.5 mln dolarów w XMR, czyli 100.000 tokenów.

Monero jest dostępne na innych głównych giełdach, w tym na Krakenie od ponad trzech lat, a na Binance od września 2019 roku. Jednak południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb i giełda z siedzibą w Singapurze Huobi, ogłosiły na początku tego roku, że usuną XMR ze swoich notowań. ponieważ token spotkał się z zarzutami, że jest używany do celów przestępczych.

  • Tether Gold: blisko rekordu poziomu wartości złota:

Stablecoin Tether Gold został wyceniony 24 lipca na 1.902 dolarów, dzięki czemu cena złota znalazła się na poziomie rekordowym w historii tego surowca ustanowionym we wrześniu 2011 roku.

Wartość złota wzrosła o 22,7% z 1.550 dolarów do 1.902 dolarów od czasu wypuszczenia na rynek 23 stycznia Tether Gold (XAUT) – stablecoina umożliwiającego posiadanie jednej uncji złota przechowywanej w szwajcarskim skarbcu kontrolowanym przez firmę. Według The Wall Street Journal, towar ustanowił nowy rekord ceny zamknięcia na poziomie 1.897,50 dolarów w dniu 24 lipca, ale nie osiągnął jeszcze rekordowego dziennego maksimum wynoszącego 1.921 dolarów od 2011 r.

Wzrost nastąpił zaledwie trzy dni po tym, jak rząd USA ogłosił drugą ustawę stymulacyjną mającą na celu przeciwdziałanie ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19.

W czasach niepewności ludzie lubią mieć dostęp do złota. Tether Gold jest wyraźnie produktem, na któy jest popyt w dzisiejszych czasach.

– powiedział Paolo Ardoino, dyrektor ds. Technologii Tether (CTO).

Cena Bitcoina wzrosła dziś na krótko powyżej 10.000 dolarów po wyjątkowo długim okresie niskiej zmienności między 9.000 a 9.500 dolarów.

Jak twierdzi Peter Schiff, inwestorzy inwestujący w Bitcoin nie szukają stabilności. Jego zdaniem nie będą oni „się wzbogacać na złocie” lecz zakładają mniejsze ryzyko utraty większej ilości środków w zależności od wahań cen kryptograficznych.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

W dniu dzisiejszym zauważamy skrajne dane z giełd. Znaczące wzrosty notują kolejno Bitcoin o 7,75%, Bitcoin SV o 8,77%, Bitcoin Cash o 5,51% i Ethereum o 1,96%. Znaczący spadek notuje Cardano o 10,07% oraz niewielką korektę widzimy po stronie XRP o 1,09%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 312,3 mld dolarów, a całkowity obrót 96,1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button