News

#1114 Newsy z dnia 18.08.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Pompliano: do 2029 kapitalizacja Bitcoina przewyższy złoto; Binance i Ukraina aresztują gang piorący pieniądze; 2 osoby aresztowane za kradzież energii wartej 1.5 mln dolarów; Nowe złośliwe oprogramowanie oprócz miningu wykrada dane; Aktualna sytuacja na giełdach.

Pompliano: do 2029 kapitalizacja Bitcoina przewyższy złoto:

Anthony Pompliano uważa, że do końca 2029 r. kapitalizacja rynkowa Bitcoina będzie wyższa niż złota.

Tweet współzałożyciela Morgan Creek Digital wywołał odpowiedź Petera Schiffa:

Do 2029 r. będziesz mieć szczęście, jeśli kapitalizacja rynkowa #Bitcoina nadal będzie przekraczać kapitalizację rynkową czapki z daszkiem.

Doprowadziło to tylko do tego, że Pompiliano umocnił swoją prognozę. Odpowiedział Schiffowi, mówiąc, że stara się być konserwatywny.

Obecna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi 227 mld dolarów, podczas gdy kapitalizacja złota wynosi około 9 bln dolarów. Oznacza to, że kapitalizacja rynkowa złota jest około 40 razy wyższa niż Bitcoina. Z tweeta nie wynikało jasno, czy Pompiliano miał na myśli, że kapitalizacja Bitcoina będzie wyższa niż obecna kapitalizacja złota, czy też kapitalizacji, jaką prognozuje dla złota do 2029 r.

W rozmowie z Cointelegraph wyjaśnił:

W 2029 r. kapitalizacja rynkowa Bitcoinów będzie większa niż złota, gdy porówna się je obok siebie.

Binance i Ukraina aresztują gang piorący pieniądze:

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, współpracuje z organami ścigania na Ukrainie, aby zlikwidować wielkoskalowe operacje prania pieniędzy.

Współpracując z giełdą, ukraińska policja cybernetyczna zidentyfikowała i aresztowała grupę przestępców zaangażowanych w operację ransomware i prania brudnych pieniędzy o wartości 42 mln dolarów, powiedział Binance w raporcie z dochodzenia. 

Według raportu, grupa przestępcza od 2018 r. wyprała miliony dolarów w kryptowalutach. Przedstawiciel Binance powiedział, że wszyscy podejrzani byli obywatelami Ukrainy i zostali aresztowani w czerwcu 2020 r. 

Według Binance, grupa działała głównie na Ukrainie, ale była też zaangażowana w kilka cyberataków na skalę globalną. Rzecznik odmówił podania dodatkowych informacji na temat liczebności grupy lub innych zaangażowanych osób i podmiotów.

Skuteczne dochodzenie ma miejsce wkrótce po tym, jak Binance rozpoczął współpracę z ukraińskimi organami ścigania na początku 2020 r.

Dochodzenie jest częścią tak zwanego projektu Binance „Bulletproof Exchangers”, którego celem jest śledzenie transakcji pomiędzy Binance a podmiotami wysokiego ryzyka.

Dochodzenia tego rodzaju są prowadzone głównie przez wewnętrzną jednostkę wywiadu ryzyka Binance, znaną jako Binance Sentry, a także przez oddział analityczny, dział Security Data Science.

Oprócz Ukrainy Binance obsługuje żądania organów ścigania z wielu jurysdykcji na całym świecie, zauważył przedstawiciel giełdy. Binance był zaangażowany w podobne dochodzenie w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2019 r. Giełda poinformowała, że Binance pomogło brytyjskim prokuratorom w dochodzeniu w sprawie oszustwa internetowego, które spowodowało straty ofiar w wysokości 51 mln dolarów.

2 osoby aresztowane za kradzież energii wartej 1.5 mln dolarów:

Władze bułgarskie aresztowały dwóch mężczyzn za nielegalne wykorzystanie energii elektrycznej, wartej ponad 1.5 mln dolarów, do obsługi dwóch farm wydobywania kryptowalut.

Według publikacji Bulgaria Today, dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych w związku z kradzieżą 1.5 mln dolarów energii elektrycznej używanej do wydobywania Bitcoinów w małym miasteczku Kyustendil.

Przedstawiciele Obwodowej Dyrekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i CEZ Electro Bulgaria przemawiali na konferencji prasowej, w której stwierdzili, że dwóch Bułgarów z Sofii, w wieku 31 i 38 lat, zostało przyłapanych na transferowaniu energii do swoich dwóch nielegalnych farm kryptowalut przez 3-6 miesięcy. Jednak dowody sugerują, że sprzęt górniczy był tam od ponad roku.

Zastępca dyrektora CEZ Philip Yordanov powiedział, że była to „największa kradzież” energii elektrycznej, jaką kiedykolwiek odkryła firma. Skradziona kwota wystarczyłaby na zasilenie sąsiedniego miasteczka przez mniej więcej miesiąc.

Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych przez policję na 24 godziny, po czym zwolniono ich w oczekiwaniu na proces.

Pozbawieni skrupułów górnicy kryptowalut w wielu krajach próbowali pobierać energię z sieci, w miarę jak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z opłacalności tokenów.

Jedna z największych kradzieży miała miejsce w Chinach w lipcu 2019 r., kiedy 22 podejrzanych zostało aresztowanych po podobnym zaangażowaniu w nielegalną farmę wydobywania kryptowalut, która zużyła 3 mln dolarów skradzionej energii elektrycznej.

Nowe złośliwe oprogramowanie oprócz miningu wykrada dane:

Badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem wykryli coś, co ich zdaniem jest pierwszą w historii kampanią potajemnego wydobywania kryptowalut, mającą na celu kradzież danych uwierzytelniających Amazon Web Services (AWS).

Kampania w raporcie opublikowanym przez Cado Security została opisana jako stosunkowo nieskomplikowana. W sumie wydaje się, że jak dotąd doprowadziła jedynie do tego, że atakujący – działający pod nazwą TeamTNT – zarobili marne 300 dolarów nielegalnych zysków.

Uwagę badaczy zwróciła szczególna funkcjonalność robaka wydobywającego kryptowaluty w celu kradzieży danych uwierzytelniających AWS.

Cado Security rozumie to jako część szerszego trendu, pokazując, że hakerzy i atakujący szybko dostosowują się do rosnącej liczby organizacji, które migrują swoje zasoby obliczeniowe do środowisk chmurowych i kontenerowych.

Jak wynika z raportu, hakowanie danych uwierzytelniających AWS jest stosunkowo proste. Ponadto w ramach kampanii TeamTNT odzyskano część kodu innego robaka o nazwie „Kinsing”, którego celem jest zawieszenie narzędzi Alibaba Cloud Security. 

Opierając się na tych wzorcach recyklingu, raport Cado zauważa, że naukowcy spodziewają się teraz, iż w przyszłości robaki wydobywające kryptowaluty będą kopiować i wklejać kod TeamTNT w celu zhakowania danych uwierzytelniających AWS.

Jak to często bywa w przypadku kampanii potajemnego wydobywania kryptowalut, robak TeamTNT wykorzystuje narzędzie XMRig do wydobywania Monero dla zysku atakujących.

Firma Cado Security zbadała MoneroOcean, jedną z pul wykorzystywanych przez atakujących, i wykorzystała ją do sporządzenia listy 119 zainfekowanych systemów, które zostały z powodzeniem zaatakowane przez robaka.

Ataki polegające na wydobywaniu kryptowalut w ukryciu są na przemian nazywane cryptojackingiem – terminem branżowym określającym praktykę wykorzystywania mocy obliczeniowej komputera do wydobywania kryptowalut bez zgody lub wiedzy właściciela.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się spadkami. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 2,2%, Ethereum o 3,1%, XRP o 4,4% a Chainlink o 12,5%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 9.8 mld dolarów wynosi obecnie 377 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 111.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button